
Ako dijete reagira tek kad viknete, ne poštuje pravila i često govori ‘ne’, ovo je za vas!
Tajna uspješnog odgoja i odnosa leži upravo u razumijevanju načina na koje dijete razumije svijet
Verbalna ili neverbalna, komunikacija je potreba svih ljudi. Općenito rečeno, to je proces razmjene informacija, znanja, emocija, stavova, misli. No osim toga, komunikacija je puno više. Sjetite se kad su vas nečije riječi zaboljele? Ili razveselile? I nakon toga ste se s nekom osobom zbližili ili ste se udaljili od nje? Komunikacija jest odnos, "alat" kojim, između ostalog, odgajamo djecu i gradimo odnos s njima. Taj odnos, kao i komunikacija, može biti uspješan ili neuspješan, što prije svega ovi o nama samima. Naime, djeca komunikaciju uče od roditelja i odgojitelja koji su svakodnevno njihov model i uzor. Sjetite se situacija kada ste čuli dijete da točno ponavlja vaše riječi i pokrete. Ponekad smo sretni i zadovoljni time, a ponekad baš i ne.
"Djeca govore 100 jezika, imaju 100 načina izražavanja, 100 načina razmišljanja, 100 svjetova za izumiti, pronaći, izmisliti, sanjati…", jedno je od osnovnih polazišta Reggio pedagogije, čija je glavna teza da nam pedagogija slušanja pomaže razumjeti načine kojim dijete komunicira. Tajna uspješnog odgoja i odnosa leži upravo u razumijevanju načina na koje dijete razumije svijet. Stoga je od iznimne važnosti znati razumjeti dijete, znati prepoznati njegove potrebe, mogućnosti i interese, a sv eto kako bismo mogli komunicirati s djetetom na njemu jasan način te postigli krajnji cilj - uspješan odgoj i odnos temeljen na povjerenju i poštovanju.
Dijete vas ne sluša? Dijete hoće baš ono što ne smije? Ne poštuje pravila i granice ponašanja? Izbacuje vas iz takta? Gubite kontrolu nad samom sobom, a time i nad djetetom? Sve češće dobivate odgovor od djeteta poput: “Ne! Neću! Baš me briga!” i sl.? Dijete reagira tek kad viknete, a vama se to ne sviđa i iscrpljuje vas? Sto puta ste ponovili istu stvar, a ono i dalje radi po svom? Sve su to situacije s kojima se susreće većina roditelja. U tome nitko nije usamljen, ali ni nemoćan. Zato je jedno od temeljnih pravila uspješnog roditeljstva naučiti kako pravilo i uspješno komunicirati s djetetom i graditi odnos temeljen na povjerenju i poštovanju.
Koliko puta ste krenuli razgovarati s djecom, pokušali im objašnjavati, urazumiti ih, ali ste brzo izgubili njihovu pozornost. Nisu vas čuli. Jer prodike, razgovori i objašnjavanja nisu način na koji djeca komuniciraju. Njima je to beskrajno dosadno i u njima čuju samo svaku petnaestu riječ. Jednom je tati, o čijem smo iskustvu već pisali, to dosadilo, pa je odlučio promijeniti taktiku te počeo primjenjivati tehniku aktivnog slušanja koja se koristi za djecu u kognitivno-bihevioralnoj terapiji. Njegov primjer aktivnog slušanja pročitajte OVDJE. Aktivno slušanje zahtijeva posvećenost i rad. Sama tehnika zahtijeva mirno okruženje s malo distrakcija i praćenje govora tijela dok dijete govori. Zatim kao slušatelj jednostavno ponovite ono što ste čuli tako da malo parafrazirate izrečeno kako biste potvrdili to s djetetom. Proces također zahtijeva fizičku otvorenost prema govorniku i vlastitu tjelesnu fizičku gestu kojom ćete pokazati prihvaćanje i slušanje, uključujući kimanje glavom i kontakt očima kada je to prikladno.
Tekst:
Lana
Kihas
i
Roditelji.hr
*
9.
rujna
2020.
od
17:30
do
20:00
h
Lana
Kihas
organizira
radionicu
za
roditelje
koji
žele
naučiti
kako
pravilo
i
uspješno
komunicirati
s
djetetom
i
graditi
odnos
temeljen
na
povjerenju
i
poštovanju.
Što
ćete
dobiti
na
radionici?Različite
alate
za
komuniciranje
s
djetetom
a
da
nas
ono
čuje
i
razumije;
načine
kako
motivirati
dijete
na
suradnju
i
dogovor,
primjere
iz
prakse
i
svakodnevnog
života
te
savjete
i
odgovore
na
vaša
pitanja.
Informacije
i
rezervacije:
info@lanakihas.com
ili
098
798
836.
Fotografija: Shutterstock
Tagovi: aktivno slušanje, komunikacija, komunikacija s djecom, Lana Kihas, odgoj
Vezano uz temu

Ne zabadaj svoj nos! Ili, drugim riječima, zašto ne dijeliti savjete drugim roditeljima ako to nisu tražili?
Često mislimo da najbolje znamo kako riješiti neki…

Slatko, uz Marka Tolju se čini da je tata biti lako!
Razveselila nas je maštovita igra pjevača Marka Tolje…

Ako dijete ima tantrum, ne moramo ga imati i mi!
Jaki emocionalni ispadi kod male djece, vrištanje, negodovanje,…

Srednje djetinjstvo: Više nisam jaaako mali, sad sam već školarac!
Vrtić je iza vas, vaše je dijete sada…
Pročitajte i:

Ah, ta duda varalica! Kako se riješiti ove napasti?
Tako su slatki kad ih vidite s dudom, zar ne? I slatko frfljaju s tom…

Ja sam taj, 'odbačeni' roditelj: Zašto više voli mamu?
Jeste li se ikad osjećali loše zato što vaše dijete, biće koje najviše volite na…

'Gubim živce, moj klinac je nemoguć! Kako da počnem s preodgajanjem?'
Sigurno ste doživjeli one trenutke roditeljstva kad poraženi stojite i mislite da se neko nepoželjno…

Učite svoje dijete da suosjeća s drugima! Empatija je važna životna vještina!
Znati kako je biti u "tuđoj koži", odnosno suosjećati s prijateljima, bratom ili sestrom, bakom…