Osjećaji zavisti, čak i ljutnje prema drugim ženama koje uspijevaju bez problema začeti, sasvim su normalni. Ovako je to opisala jedna buduća majka:

„Dobrano sam zaglibila promatrajući kakve sve „neprimjerene“ trudnice postoje... predebele, premršave, pušačice, vegetarijanke... jedu nezdravu hranu, ne jedu, paze ne sebe, ne paze na sebe, žele sina, a ne kćer. Čak sam zbrajala koliko djece šeću žene s trbusima do zuba, a kolike govore da nisu htjele dijete, ili da im se zalomilo od prve... Nema kraja toj muci i potrebi da tako analizirajući svijet oko sebe nađeš odgovor:“Zašto je ne mogu, a svi drugi mogu!“. Istovremeno sam bila sretna zbog prijateljica koje su zatrudnile jer su one bile sretne i bilo mi je drago zbog njih. Ta konfuzija u glavi me dovela do osjećaja ogromne ljutnje, što je sve uglavnom podnosio moj suprug. Kad bi se malo smirila, onda sam pak osjećala jad i očaj jer sam shvatila da se pretvaram u groznu osobu. I nije u redu to što govorim jer žene kojima uspijeva nisu krive za moju neplodnost. Teško mi je. Još uvijek se borim i s neplodnošću i sa svojom glavom, ali malo je lakše kad imaš načine kako da se bar privremeno izbaciš iz tog stanja.“   

Kako si možete pomoći ako vas muče ovakvi osjećaji?

Mnogi parovi danas imaju problema s plodnošću, muče sa začećem dulje vrijeme ili pak prolaze postupke potpomognute oplodnje. To razdoblje želje i pokušavanja izrazito je psihički zahtjevno za oba partnera, no kod žena se obično javlja jedan osjećaj o kojem se ne govori, a koji je sveprisutan i pogađa sve žene s problemom začeća.

Foto: Thinkstock