U Hrvatskoj postoje velika ograničenja dopuštenih metoda umjetne oplodnje. Donosimo nekoliko terapija koje se izvode u drugim europskim zemljama.

Prijenos blastocista

Umjesto da se kao u slučaju fertilizacije in vitro embriji s osam stanica umeću u maternicu, čeka se da stanice dozriju dok ne postanu blastociste. To su embriji između četvrtog i sedmog dana razvoja, koji su već razvili različite tipove stanica. Do tog se stupnja u epruveti razviju samo najbolji embriji. Nakon analize u maternicu se umeću samo oni koji imaju najviše šansi. Dopušten je: u Austriji i Nizozemskoj. Cijena: u okvirima fertilizacije in vitro oko 3000 eura.

Doniranje jajnih stanica

Time žene, koje zbog svoje dobi ili hormonskih poremećaja nemaju plodnih jajnih stanica, mogu ostvariti svoju želju za djetetom. Donatorica se podvrgava hormonskoj terapiji i punkcijom joj se uzimaju jajne stanice. One se umjetno oplođuju muškarčevom spermom i umeću u maternicu žene primateljice. Dopušteno je: u Španjolskoj i Češkoj. Cijena: ovisno o klinici između 3000 i 10 000 eura.

Preimplantacijska dijagnostika (PID)

Ovom se metodom geni embrija stavljaju pod povećalo prije nego što ih se usadi u maternicu. Embrij se uzgaja više dana. Za genetsku analizu u pravilu mu se uzimaju dvije stanice, te se analizira ili nepravilna dioba njihovih kromosoma ili specifični defekt na genima. Ako nalaz nije sumnjiv, embrij se usađuje u maternicu. Na taj se način može dokazati preko 50 nepravilnosti na genima.

Dugo se polazilo od toga da ta istraživanja nisu štetna za embrij. U međuvremenu su prve studije pokazale da uzimanje jajnih stanica ipak uzrokuje određene smetnje u razvoju te da su kasnije stope trudnoće prije lošije nego bolje. Dopuštena je: u Belgiji ili Poljskoj. Cijena: oko 2000 eura (približno 4000 eura uključujući i ICSI - intracitoplazmičku injekciju spermija).