Instruktorica plivanja i sigurnosti u vodi Natalie Livingston na svojem je Facebook profilu opisala mnoge mjere sigurnosti za djecu koja su u vodi i istaknula i ovaj scenario kao vrlo čest u situacijama utapanja – plivača koji bez problema pliva potapa plivač u nevolji koji se grčevito bori da ostane iznad površine vode. Situacija postaje dramatična za oba sudionika i zato sama uči svoju djecu kako se ponašati u takvoj situaciji. Ona kaže kako treba zapamtiti tri stvari „Udahni, zaroni i odgurni se!“

  • Udahni zrak ako i čim možeš.
  • Zaroni pod vodu jer osoba koja se utapa neće ići za tobom.
  • Odgurni se rukama i nogama od utopljenika i brzo zovi odrasle za pomoć utopljeniku.

Kako navodi ova instruktorica nerijetko osoba koja ima problem s održavanjem glave iznad vode ima ogromnu snagu pa onaj koji dolazi u pomoć mora biti izvrstan plivač i imati dovoljno snage odnosno pomoć napuhanog koluta ili plutače koja će držati uznemirenog plivača u nevolji. To djeca, a često i obični plivači bez pomagala nisu u stanju pa postoji opasnost od utapanja obojice. Zato savjetuje radije osobi u nevolji baciti kolut za spašavanje ili bilo što drugo što će mu pomoći da se održi iznad površine vode.

kako se spasiti kad te netko potapa
Female trainer training a boy for swimming at poolside, Image: 334198845, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Wavebreak

Dodatne mjere sigurnosti

Upozorite dijete da se ne vješa ni odraslima oko vrata ako nisu vješti plivači kao i da se međusobno ne potapaju. To će se nažalost sigurno događati, ali onda dogovorite pravila - potapanje smije trajati jednu sekundu i odmah treba pustiti osobu, a nikako je ne držati za glavu, ramena ili ruku pod vodom.

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia