"Kao i kod svake ovakve odluke potrebno je razmotriti prednosti i mane. Kontaktne leće kod djece nose se iz istih razloga kao i kod odraslih. Leće ispravljaju greške vida, ugodne su oku, dijete nema kompleks nošenja naočala, a omogućuno mu je slobodno kretanje, bavljenje sportom i rekreacijom", objašnjava oftalmolog dr. Dean Šarić.

Iako mnogi očekuju probleme kod privikavanja djeteta na učenje skidanja i stavljanja leća, ono traje vrlo kratko i djeca ih rado prihvaćaju.

Za svako dijete postoji odgovarajuća kontaktna leća

Postoje različiti tipovi kontaktnih leća: od onih jednodnevnih, potom leća za produljeno nošenje do onih koje se mijenjaju u različitim vremenskim rasponima... Također postoje osim klasičnih dioptrijskih i leće za korekciju astigmatizma i drugih anomalija vida. Doista je uz modernu ponudu teško naći razloge protiv nošenja leća već u ranoj dječjoj dobi. "Kontaktne leće pokazuju naročitu prednost i praktično su nezamjenjive kod djece koja se intenzivno bave sportom. Padanje i oštećivanje naočala, a naročito mogućnost ozljeđivanja dovoljni su razlozi za prelazak na kontaktne leće", kaže dr. Šarić te naglašava da bavljenje sportovima u vodi nije razlog nenošenju leća jer danas postoje leće s kojima dijete može bezbrižno u bazen ili more.

Riješite dijete potencijalnog kompleksa naočala

Ne treba zanemariti ni psihološke aspekte - nošenjem naočala dijete je često izvrgnuto poruzi vršnjaka, te može imati značajnih problema u razvoju samosvijesti i snažne osobnosti. Izborom kontaktnih leća, dijete dobiva i određene nove obaveze: postavljanje, skidanje i održavanje kontaktnih leća, pri čemu se nameće ključna uloga roditelja koji moraju procijeniti je li njihovo dijete dovoljno zrelo da prihvati novu odgovornost. "Moram naglasiti da su naša iskustva uglavnom vrlo pozitivna, te da djeca vrlo brzo uz minimalnu stručnu pomoć i naravno maksimalno zalaganje roditelja brzo prihvaćaju novu obavezu motivirana slobodom koju nošenje leća nudi. Stručna pomoć u početku je nezamjenjiva, potrebno je obratiti se liječnicima- kontaktolozima koji imaju edukaciju i iskustvo u fitanju leća kod djece", poručuje dr. Šarić.

Pridodaju li se svim prednostima i rezultati znanstvenih istraživanja koji ukazuju na značajan utjecaj nošenja kontaktnih leća na usporavanje povećanja kratkovidnosti, dvojbe oko zamjene dioptrijskih naočala kontaktnim lećama ne bi trebalo biti.

Tekst: časopis Moje dijete

Foto: Thinkstock