Kako bi dijete naučilo dijeliti, ne smijete ga na to tjerati niti nagovarati. Evo još nekoliko savjeta kako izbjeći da dijete bude škrto:

1. Ne pokušavajte na silu dijete učiniti darežljivim. Svaka prisila kojom se služite u odgoju okrenut će dijete protiv vas ili će ga učiniti nestabilnom i nesigurnom osobom.

2. Izbjegavajte etiketiranje djeteta, tj. ne nazivajte ga škrticom. Slušajući iz dana u dan da ga tako nazivate, ono neće naučiti dijeliti stvari, nego će jednostavno zaključiti da je loše i da ga nitko ne voli.

3. Naučite poštovati djetetovo pravo da samo raspolaže svojim stvarima. Ono uvijek mora samostalno donositi odluke što će raditi s njima.

4.Primijetite sve djetetove dobre postupke. Pohvala je dobrodošla u bilo kojem obliku: "Jako sam zadovoljna što si Marku dopustio da se igra tvojim novim kockama!" Mališan je sposoban učiniti sve što će izmamiti odobravanje roditelja. Znajući da se radujete njegovoj darežljivosti, pokušat će na sličan način zaslužiti nove pohvale.

5. Dijete želi što više nalikovati roditeljima. Dijete voli roditelje i pokušava ih oponašati. Ako mu oni svojim primjerom pokažu kako s drugima treba dijeliti stvari, dijete će to sigurno usvojiti i neće postati škrtica. Također može naučiti i kako pronaći mjeru u davanju stvari.

6. Izbjegavajte konfliktne situacije. Primjerice, ne nosite sa sobom u šetnju vrijedne stvari ili djetetove omiljene igračke. Ako ih izgubi ili se potrgaju, bit će veoma nesretno, a vjerojatno ni vas neće ostaviti ravnodušnima.

7. Naglasite prednosti dijeljenja igračaka. "Zgodno je da dopustiš prijateljima da se igraju nekom tvojom igračkom, a u zamjenu dobiješ neku njihovu zanimljivu igračku. A najbolje je da sakupite sve igračke i svi se zajedno igrate."

8. Neka dijete osjeti što znači darovati nekoga. Možete organizirati dječji praznik darivanja. Napravite zajedno s djetetom jednostavne darove od papira ili plastelina, crtajte, ispecite kolač ili tortu i pozovite u goste djetetove prijatelje. Zatim neka dijete gostima uruči napravljene darove.

Taj će mu dan sigurno još dugo ostati u sjećanju kao nešto vrlo lijepo i ugodno. Naime, spoznat će da ga radosna lica prijatelja mogu itekako usrećiti.

9. Pričajte priče u kojima dobro pobjeđuje zlo, a pozitivni likovi pritom rado sve dijele s drugima. Priče lako možete i izmisliti, bez ustručavanja se prepustite mašti.

10. Imajte povjerenja u svoje mališane. Posljednji je savjet istodobno najjednostavniji i najteži. Imajte povjerenja u svoje dijete, volite ga i ne sumnjajte u njega! Tako ćete odgojiti prekrasnog čovjeka koji će jednako veselo primati i dijeliti igračke s drugom djecom i neće zbog toga biti frustrirano.

Tekst: Ivančica Tarade

Foto: Thinkstock