
Roditelji.hr još jednom medijski podržali sjajnu konferenciju Mliječni zub: U potrazi za skrivenim talentima
Izuzetna nam je čast bila pratiti cjelodnevnu konferenciju s temom o darovitosti djece, upoznati brojne stručnjake kako bismo uz njihovu pomoć kasnije obogatili i sadržaj našeg portala. Svi koji su došli, uistinu su mogli profitirati! Uskoro ćete o tome moći više čitati!
Druga po redu edukativna konferencija Mliječni zub, naziva U potrazi za skrivenim talentima, održala se 16. studenog u Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu i okupila 180 sudionika koje su činili roditelji i stručnjaci iz odgojno-obrazovnog sustava zainteresirani za tematiku razvoja i poticanja kreativnosti, talenata i darovitosti djece rane i predškolske dobi.
Nakon otvorenja od strane voditeljice programa Maje Vučić, konferenciju je započela dr. Szilvia Fodor, profesorica na Sveučilištu u Debrecenu, na Odsjeku za edukacijsku psihologiju i članica Europskog Talent Centra u Budimpešti. Njeno predavanje u kojem je predstavila koncept Darovitost 2.0, temeljen na osnovnim idejama pozitivne psihologije i razvoju osobnih snaga djeteta, bilo je iznimno zanimljivo i oduševilo sve prisutne. Također, govorila je o primjerima potkrijepljenima istraživanjima u kojima su inteligencija, kreativnost i motivacija dio dječjeg razvoja te kako se navedene osobine mogu razvijati u odgovarajućoj okolini, kako bi se djeca osposobila za visoka postignuća.

Program je nastavila hrvatska priznata odgojno-obrazovna stručnjakinja, Jasna Cvetković-Lay, s predavanjem "Prepoznavanje i poticanje darovitosti od jaslične dobi do polaska u školu", u kojem je istaknula osnovne značajke prepoznavanja i utvrđivanja sposobnosti i osobina djeteta koje nazivamo "potencijalno darovitim", najvažnije točke u metodičkom pristupu radu s potencijalno darovitom djecom u redovitom i drugim vrstama predškolskih programa te se dotaknula i teme zašto su darovita djeca u našem zakonodavstvu definirana kao djeca s posebnim potrebama i koje poteškoće nosi nesrazmjer u njihovom razvoju te zašto im je potrebna stručna pomoć i podrška u odrastanju.

Koliko je u razvoju djeteta važna igra i igračke, u svom je predavanju istaknula Marinela Ivić, a Tea Knežević nam je pokušala dočarati unutarnji svijet darovitog djeteta, o njegovim specifičnostima i načinima na koje osjeća, razmišlja i ponaša se. Prvi dio programa završio je interaktivnom diskusijom među svim sudionicima koji su razmjenjivali svoja iskustva u poticanju kreativnosti i susrete s potencijalo darovitom djecom.

Drugi dio programa započela je dr. Jasna Arrigoni koja nas je upoznala s najnovijim stremljenjima na području razvoja, poticanja i mjerenja kreativnosti te položaju potencijalno darovite djece u hrvatskom obrazovnom sustavu i ukazala na potrebu za pokretanjem organiziranog sustava obrazovanja darovitih i talentiranih. Zatim je uslijedio okrugli stol naziva "Odgojno obrazovna podrška potencijalno darovitoj djeci" na kojem su sudjelovale dr. Jasna Arrigoni, Marina Karavanić, Renata Kubelka, Josipa Jambrek, dok je raspravom moderirala Sanja Sharairi.

Odgovore na pitanja kako je biti roditelj darovite djece, koji su izazovi u odgoju darovite djece, na koji su način djeca uopće identificirana kao darovita te kolika je i kakva odgojno-obrazovna uloga i podrška vrtića i škole u razvoju darovite djece, dala nam je obitelj Smiljanić u neformalnom i vrlo zanimljivom razgovoru s roditeljima Ivom i Rankom i njihova dva darovita sina Lovrom i Filipom.

Na pitanje Kako je biti darovito dijete u Hrvatskoj s konkretnim primjerima iz prakse odgovor su dali Ksenija Benaković i Tomislav Goldin iz Udruge Vjetar u leđa uklanjajući pritom predrasude koje o takvoj djeci javnost možda ima.


U sklopu konferencije održane su i radionice odnosno prikazi primjera iz prakse rada s darovitom djecom iz dječjih vrtića diljem Hrvatske.
Konferencija
“U
potrazi
za
skrivenim
talentima”,
završila
je
uz
projekciju
igranog
filma
-
hvaljene
američke
drame
Gifted
(Nadarena).
Priča
je
to
o
matematički
darovitoj
7-ogodišnjoj
djevojčici,
s
odličnim
glumcima
i
prigodnom
temom
vezanom
za
konferenciju.
Konferencija
se
održala
pod
stručnim
pokroviteljstvom
Ministarstva
znanosti
i
obrazovanja,
dok
je
generalni
sponzor
i
službena
voda
konferencije
bila
Jana
-
voda
s
porukom,
koja
je
i
sama
prepoznala
važnost
teme
talentiranosti
i
darovitosti,
kroz
poticajne
poruke
za
talentirane
djevojčice
na
bočicama
vode
Jana
Disney
princeze.
Tekst:
Mliječni
zub,
I.T.
Foto:
press
Tagovi: obitelj Smiljanić, potencijalno darovita djeca, Udruga Vjetar u leđa
Vezano uz temu

Djeci trebaju roditelji i edukatori koji će im omogućiti 'vjetar u leđa'
Donosimo vam vrlo zanimljiv intervju s psihologinjom Ksenijom…
Pročitajte i:

Od ponedjeljka zagrebački srednjoškolci u školskim klupama!
Iz Gradskog ureda za obrazovanje potvrđuju da s epidemiološke strane nema prepreka povratku učenika u…

Smrt 10-godišnjakinje u Italiji: online igra koja prijeti djeci!
Prošli je četvrtak, 21. 01., u Palermu, u Italiji, tragično preminula 10-godišnja djevojčica, a policija…

Niste same! Nova nada za hrvatske rodilje oboljele od poslijeporođajne depresije
Psihički poremećaji i psihoze, nažalost, još uvijek stavljaju stigmu na oboljele, a osobe s mentalnim…

Konačno opet dozvoljena pratnja na porodu: "To nam nije niti trebalo biti oduzeto"
Manekenka Sara Spinčić presretna je što će na porodu uz nju moći biti i njezin…