Povod kampanji su posljednji službeni podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji pokazuju da je tijekom 2016. godine rodilo 259 djevojaka mlađih od 17 godina te 814 djevojaka u dobi od 18 i 19 godina. Uz to, 180 djevojaka odlučilo se na prekid trudnoće. „Iako brojke pokazuju blagi pad u odnosu na prethodnu godinu, u većini tih slučajeva riječ je o trudnoćama koje su rezultat nedovoljnog znanja mladih i njihovog rizičnog spolnog ponašanja. Stoga Udruga roditelja 'Korak po korak' nastavlja s aktivnostima u sklopu projekata 'Mama je mama' i Tabu tema', jer smatra da je mlade potrebno kontinuirano i neprestano educirati o važnosti odgovornog spolnog ponašanja“, ističe Silvija Stanić, izvršna direktorica i voditeljica projekata Udruge roditelja „Korak po korak“.

Projekt „Tabu tema“ orijentiran je prvenstveno na sprečavanje rizičnog spolnog ponašanja mladih i pojave maloljetničkih trudnoća, dok se u projektu „Mama je mama“ pruža intenzivna psihosocijalna potpora maloljetnim trudnicama i roditeljima te im se pomaže u prevladavanju izazova s kojima se suočavaju. Program „Mama je mama“ provodi se od 2005. godine i u okviru njega dosad je provedeno više od 2.000 individualnih savjetovanja, preko 500 sastanaka malih edukativnih grupa i grupa podrške te je obuhvaćeno više od 600 maloljetnih trudnica. Jedini je program namijenjen maloljetnim trudnicama i roditeljima na području cijele Hrvatske, a počiva na načelima dostupnosti informacija, slobodi samostalnog odlučivanja te uvažavanju prava na izbor. Aktivnosti programa uključuju informiranje, prevenciju, edukaciju i savjetovanje psihologa, socijalnih radnika, pravnika i ginekologa. Informacije i savjeti mladima su dostupni na portalu www.maloljetni-roditelji.net, koji bilježi preko 50.000 posjeta godišnje i više od 130.000 pregleda stranice. Osim na portalu, mladima je na raspolaganju i savjetovalište u Zvonimirovoj ulici 21 u Zagrebu, otvoreno 2015. godine.

Velik broj posjeta i upita na našem portalu i u savjetovalištu pokazuje značajnu želju i potrebu mladih za informacijama o reproduktivnom zdravlju i odgovornom spolnom ponašanju te psihosocijalnom podrškom. Takav interes cijelo naše društvo obvezuje na to da im pružimo prijeko potrebne informacije kako bi u konačnici mogli samosvjesno i samostalno donositi najbolje odluke za sebe“, dodaje Silvija Stanić iz Udruge roditelja „Korak po korak“.

Brojne aktivnosti projekta „Mama je mama“ provode se u partnerstvu s različitim institucijama i organizacijama, poput Dječjeg doma Zagreb, Klinike za dječje bolesti Zagreb, Centra za socijalnu skrb Zagreb, Grada Zagreba, Studijskog centra socijalnog rada i drugih. Na konferenciji „Održivi razvoj i ravnopravnost spolova: Uloga obiteljske politike i primjeri dobre prakse“, održanoj 2016. u Amsterdamu u organizaciji Konfederacije obiteljskih organizacija Europske unije (COFACE Families Europe) i UN Focal Point on the Family, aktivnosti projekta „Mama je mama“ predstavljene su kao primjer dobre prakse.

Tekst: press

Foto: Profimedia