Hrvatski filmski savez, kao udruga koja je s takvom vrstom edukacije započela prva u Hrvatskoj - jedna je od rijetkih čije su radionice potpuno besplatne, a odvijaju se kroz cijelu godinu - u sklopu Dana medijske pismenosti organizira čak pet besplatnih filmskih radionica predstavljajući pritom i rad svojih klubova i družina:

1. Pokazna inkluzivna radionica u kinu Tuškanac – 19. travnja, 11:30-13:00h

Radionica će se održati pod vodstvom radne terapeutkinje Ivane Štedul i voditeljice Kinokluba Karlovac Ksenije Sanković, a mogu je pratiti i osobe s oštećenjima vida i sluha. Radno iskustvo i brojne edukacije koje je Ivana pohađala u raznim poljima rada kao fizioterapeutkinja te provedba senzo-motoričkih radionica u polju rehabilitacije i srodnim područjima te teorijsko, tehničko i praktično znanje koje će djeci prenijeti Ksenija s iskustvom vođenja brojnih stop animacija čine idealnu kombinaciju i nadopunu vještina ove dvije voditeljice.

2. Projektni dan medijske pismenosti u Osnovnoj školi Marije Jurić Zagorke, 20. travnja, 09:00-12:00h

Učenici će tijekom cijelog dana imati priliku sudjelovati u različitim aktivnostima i pritom koristeći različite medije. Učenici 1. razreda izvode lutkarsku predstavu Maček prema motivima narodne priče te potom crtaju strip inspirirani predstavom. Učenici 6. razreda drže prezentaciju o medijima, s posebnim osvrtom na masovne medije učenicima 4. razreda koji potom pišu vijest o događanju te ju objavljuju u ZAG-u, internetskom školskom listu. U školskoj knjižnici učenici svih razreda imat će prilike posjetiti izložbu o prvoj hrvatskoj novinarki M.J. Zagorki kao i vidjeti izložbu starih fotoaparata, kamera i videoprojektora. Članovi filmske družine ZAG fotografiraju događanje i snimaju reportažu o Projektnom danu medijske pismenosti.

dani-medijske-pismenosti-sudjelujte-na-5-besplatnih-radionica-za-djecu-odrasle

3. Filmska naSTAVa u kinu Tuškanac, 21. travnja, 09:00-11:00h

Riječ je o jedinstvenom programu na području Republike Hrvatske: jedini filmskoobrazovni program namijenjen srednjoškolskim učenicima te je za svoje polaznike potpuno besplatan. Započeo je radom školske godine 2012./2013. i otad se održava svake godine u dva do tri ciklusa: tijekom zimskih, proljetnih i ljetnih učeničkih praznika. Utemeljen na metodici nastave filma, a nastao je prema idejama i višegodišnjoj praksi njegovih voditeljica Ane Đordić, prof. i doc. art. Jelene Modrić te na poticaj Vere Robić Škarice. U sklopu pokaznog dana naSTAVe učenici će na kinoplatnu pogledati umjetnički relevantno, a mlađim generacijama uglavnom nepoznato, ali primjereno filmsko djelo. Nakon projekcije slijede analiza i intepretacija, što podrazumijeva stjecanje temeljne filmske pismenosti, a u skladu s time i razumijevanje filmskoga jezika.

4. Matineja u kinu Tuškanac, 21. travnja, 11:00 -13:00h

Matineja je redoviti program kina Tuškanac subotom ujutro posvećen našoj najmlađoj publici. Nakon projekcije filma (najčešće animiranog), slijedi kreativna radionica inspirirana filmom. U subotu 21.04. gledamo animirani film Dugi iz kamenog doba (2018) prvaka glinomacije Nicka Parka (redatelja filma Wallace i Gromit).

5. Filmska naSTAVa u gostima, u POU M.A. Relković, Nova Gradiška, 24.travnja, 10-14h

10:00 h – projekcija filma za osnovnoškolce

12:00 h- projekcija filma za srednjoškolce

U sklopu Filmske naSTAVe u gostima u POU M.A. Relkovića u Novoj Gradišci učenici će na kinoplatnu pogledati umjetnički relevantna, a mlađim generacijama uglavnom nepoznata kraća filmska djela. Nakon projekcije slijede analiza i intepretacija.

dani-medijske-pismenosti-sudjelujte-na-5-besplatnih-radionica-za-djecu-odrasle

6. Senzorne projekcije u kinu Tuškanac, 25. travnja 11-13h

Projekcije su namijenjene prvenstveno djeci sa senzornim poteškoćama, no dobrodošla su sva djeca. U prijevodu, senzorna projekcija znači da će svjetla biti prigušena, a ne ugašena i da će zvuk biti tiši u odnosu na onaj na koji smo navikli u kinima, a djeca mogu šetati, donijeti svoju omiljenu igračku, grickalice i sok, doći u pratnji roditelja, nastavnika, prijatelja, baka, djedova i dr.

Koncept senzornih projekcija pokrenut je 2016. godine od strane Eve Brlek, stručnjakinje u području edukacijske rehabilitacije i Sandre Malenice, prof. kroatistike i komparativne književnosti. Ove besplatne projekcije tokom godine zajednički realiziraju „Udruga za ranu intervenciju Varaždinske županije“,kino GAJ“, Hrvatski filmski savez“ i „Filmsko-kreativni studio VANIMA“.

Kompletan program Dana medijske pismenosti možete pročitati ovdje

Tekst i foto: press