Iako je prava rijetkost da žene zatrudne dok doje, i to se događa. Budući da se zbog hormona, kojima su žene izložene u trudnoći, mijenja i sastav majčina mlijeka, a i dojenje potiče jače oslobađanje hormona oksitocina u tijelo, mnoge se trudnice pitaju trebaju li nastaviti s dojenjem.

Evo odgovora ne neke najčešće nedoumice.

Može li dojenje uzrokovati spontani pobačaj?  

Neki vjeruju kako dojenje tijekom trudnoće može povećati rizik od spontanog pobačaja ili prijevremenih trudova. Istraživanja su pokazala kako je to mit, iako je istina da dojenje uzrokuje ispuštanje oksitocina u ženino tijelo, istoga hormona koji potiče trudove tijekom poroda.

No, smatra se kao ne postoji čvrsti dokaz da oksitocin može prouzročiti spontani pobačaj jer se pokazalo kako maternica ne reagira na oksitocin sve do završnih tjedana trudnoće. Kao što ni seks tijekom trudnoće ne dovodi vaše nerođeno dijete u rizik, tako ni dojenje ne uzrokuje pobačaj, tvrde stručnjaci.

Što je drukčije ako dojite tijekom trudnoće?

Kada dojite dijete, osjetit ćete da su vam bradavice znatno osjetljivije nego prije, a također možete proizvoditi manje mlijeka nego prije trudnoće. Potom, oko 4. ili 5. mjeseca trudnoće vaše će tijelo početi opet proizvoditi kolostrum, mlijeko koje ima drukčiji okus i manje masnoća u svome sastavu nego zrelo majčino mlijeko. Tada dojenče može postati nervoznije kod podoja jer primjećuje promjenu u okusu i kvaliteti mlijeka.

Je li bolje prekinuti dojenje tijekom trudnoće?

Sve dok se majka i dojenče mogu uskladiti i prihvatiti promjene koje se događaju, i oboje se osjećaju dobro, nema razloga da se prekine dojenje. Ipak, važno je razmotriti svaku situaciju posebno, na primjer, koliko je staro dijete koje dojite. Ako je dijete mlađe od godinu dana i primarna mu je hrana majčino mlijeko, dakako da se preporučuje nastavak dojenja, uz konzultiranje s liječnikom, koji vodi vašu trudnoću, i pedijatrom.

Naravno, majka koja odlučuje nastaviti dojiti tijekom trudnoće, treba obratiti pozornost na to pati li od težih jutarnjih mučnina, treba nadoknaditi gubitak kalorija kvalitetnom prehranom, unos tekućine treba biti dostatan, a također treba imati mogućnosti odmora tijekom cijeloga dana.

No uzmite u obzir da, iako ste odlučili dojiti, možda vaša beba ima drugi plan, možda više neće željeti jesti vaše mlijeko jer joj se ne sviđa okus.

Ako majka želi prekinuti dojenje?

Ako više ne želite dojiti, iz bilo kojega razloga, bez osjećaja krivnje – prestanite dojiti. Stoga, nekim je majkama nova trudnoća idealno vrijeme za smanjenje ili čak prestanak dojenja. Umjesto dojenja, uzmite vrijeme kada se mazite sa svojom bebom jer je prekid dojenja svojevrstan prekid odnosa u kojem ste uživali, pa je normalno da će ovakav tip komunikacije nedostajati i majci i bebi.

Što se događa nakon poroda?

Ako nastavite s dojenjem tijekom nove trudnoće, nakon poroda imat ćete dvije bebe na prsima. Nastavljajući dojiti starije dijete, produbit ćete s njim bliskost. Dojeći dvoje djece, povećat ćete i količinu mlijeka u grudima, a što duže budete dojili, nutricionističke kvalitete majčina mlijeka utjecat će i na jačanje imuniteta vaše djece.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Shutterstock