Istina je da vaše tijelo doista žudi za tvarima koje mu nedostaju. Međutim, u trudnoći se događa i da žene koje su voljele jesti meso, odjednom postanu vegetarijanke ili da opsesivno počnu jesti čokoladu ili kisele namirnice. Neke su od tih pojava hormonski uvjetovane, kao u pojedinim fazama menstruacijskog ciklusa. Slično se događa i tijekom trudnoće. Pojedine teorije to podržavaju kao tjelesnu mudrost.

Čokolada na prvome mjestu

U trudnoći je najčešća žudnja za čokoladom i slanim namirnicama. Jedno je od objašnjenja da se sklonosti prema hrani mijenjaju tijekom trudnoće i da one uvjetuju što će žena odabrati za jelo. Smatra se i da je to jedan od razloga povećane potrebe za hranom. Povećana sklonost prema slanim namirnicama objašnjava se povećanim volumenom krvi u trudnoći i većom potrebom za solju. Inače, sklonost prema slanim namirnicama veća je u drugom i trećem tromjesečju nego u prvom.

Sklonost prema kiselim okusima, kao i slatkim, omogućuje raznovrsniju hranu poslije u trudnoći i više kalorija. Žudnja za kiselom hranom pokazuje se u klasičnom obožavanju kiselih krastavaca. Budući da je voće tipična kombinacija slatkog i slanog okusa, time se objašnjava žudnja za voćem u trudnoći.

Zdrave zamjene

Žudnja za određenom hranom može biti uzrok prekomjerna porasta tjelesne mase. Povećana želja za slatkišima, osim veće tjelesne mase, može uzrokovati gestacijski dijabetes i povišeni krvni tlak. Ako osjećate neodoljivu želju za slatkišima, uzmite ono što je slatko, ali i hranjivo – na primjer, voće. Umjesto sladoleda, uzmite zaleđeni voćni jogurt. Ako žudite za kolačima i krafnama, uzmite tost s džemom. U slučaju da neprestano mislite na čokoladu, zamijenite je čokoladnim mlijekom.

Tekst: prim. dr. Jasminka Komnenović, pedijatrica-nutricionistica

Foto: Thinkstock