Iako se tjelesni disbalansi, nastali zbog manjka kretanja i aktivnosti, mogu ispraviti (što je dijete mlađe, to je ispravljanje jednostavnije), najbolje je njegovati dječje tijelo od početka. Istraživanja pokazuju kako određeni motorički nedostaci svoj korijen mogu imati u majčinom kretanju dok je dijete još u maternici.

„Trudnice se premalo kreću i zbog toga im je cirkulacija u zdjelici usporena, što, pokazalo se, utječe na neurološki razvoj ploda. Zato djeca nakon rođenja često sporije napreduju i imaju motoričke poteškoće jednom kad napredak krene. Stoga je za buduće mame važno da su aktivne. Neka ispitivanja pokazuju da je djetetovo kretanje u maternici presudno za razvoj neurološkog sustava, a ako je majčina cirkulacija loša, dijete će u trbuhu biti statično i zbog toga će često kaskati u neurološkom razvoju.

Zato, kad se rodi, može preskakati faze u razvoju, primjerice, može preskočiti puzanje, kasniti u hodanju ili padati pri trčanju“, upozorava Jagodić Rukavina i ističe da kad roditelji uoče te manjkove, iz zabrinutosti žele da dijete što prije napreduje, ne poštujući djetetov prirodni tijek razvoja. Pritom često zna proraditi i ambicija pa se roditelji gotovo utrkuju čije će dijete prije napredovati u nečemu.

Ima i onih roditelja koji se uplaše što djetetov razvoj ne prati neki statistički prosjek i zbog toga potiču ubrzan napredak kad zapravo to dijete za takav napredak nije spremno. Stoga, kako ističe kineziologinja, valja biti umjeren.

Tekst: Ivona Savić

Izvor:www.sensaklub.hr

Foto: Profimedia