Ovo je pitanje postalo predmet rasprava na društvenim mrežama koje izražavaju zabrinutost za vojvotkinju Meghan i djetetovo zdravlje. Ima li Meghan možda problem s pupčanom kilom i radi li se o nečemu što bi trebalo zabrinjavati trudnice?

No, mladi par nema razloga za brigu jer je ispupčen pupak najčešće samo znak poodmakle trudnoće. Do ispupčenja često dolazi pred kraj trudnoće kad je trbuh velik i pritišće mišiće trbušnog zida koji se šire i rastavljaju. Tada govorimo o dijastazi trbušnih mišića.

Kad ipak valja poći liječniku?

Katkad se međutim ispupčenje pupka može zakomplicirati i pretvoriti u pupčanu kilu koja prijeti uklještenjem. Ispupčenje najčešće ne izaziva bolove i nije prijetnja niti za majku niti dijete. Međutim, ako je ispupčenje odjednom nastalo zbog naprezanja, žena osjeća bolove dok je aktivna, kad zakašlje, kihne ili se smije ili pupak promijeni boju i postane plav, potrebno se odmah javiti liječniku.

Kod ove komplikacije dio tkiva, primjerice crijeva, može se ukliještiti između rascijepa mišića (dijastaze mišića) što zaustavlja cirkulaciju u tom dijelu tkiva. To je stanje opasno i mora se operirati odmah.

Međutim, ako ispupčen pupak ne uzrokuje nikakve probleme, ne operira se jer se problem ispupčenja (blage kile) najčešće riješi sam nakon trudnoće, pupak se sam povuče, a mišići se uz pomoć vježbi za trbušne mišiće i steznika vrate na svoje staro mjesto.

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia