Problemi s mokrenjem najčešće nastaju kao posljedica oštećenja potpornog aparata dna male zdjelice tijekom porođaja i razdoblja babinja. Dno male zdjelice građeno je od vezivnih i mišićnih struktura koje jednostavnim razmicanjem i rastezanjem omogućuju porođaj. Ako glavica djeteta predugo stoji na izlazu zdjelice, zbog dugotrajnog razmicanja i rastezanja, može doći do oštećenja tkiva.

Vježbe prije porođaja i nakon porođaja mogu pomoći

Oporavak tijekom babinja će zahvaćati cijeli urogenitalni sustav. U to vrijeme treba izbjegavati teži fizički napor, ali i izvoditi vježbe za jačanje mišića dna zdjelice kako bi se izbjegla trajna oštećenja. Preporučljivo je i prije porođaja odlaziti na vježbe za trudnice. Naravno, kod problema s mokrenjem uvijek treba isključiti i infekciju.

Kegelove vježbe

Vježbajući Kegelove vježbe, žena može naučiti osjećati mišiće zdjelice, upravljati njima te ih svjesno opuštati (vrlo važno tijekom porođaja). Vježbate li ih tijekom trudnoće, održavat ćete tonus mišića zdjelice, što će biti i svojevrsna profilaksa pojave inkontinencije ili hemoroida koji se često pojavljuju kod trudnica ili žena koje su tek rodile.

Izvode se vrlo jednostavno: svjesno kontrahirajte mišiće oko mokraćne cijevi, mišiće rodnice, međice i anusa. Razne su varijante i tempa u kojima možete vježbati. Širenje kontrakcije od mokraćne cijevi prema anusu i obratno, zatim kontrakcije prstena rodnice. Možete vježbati u brzom tempu tako da brzo kontrahirate i opuštate mišiće ili u sporom tempu tako da fazu kontrakcije i opuštenosti zadržite po nekoliko sekundi.

Prednost ove vježbe je i činjenica da ih možete vježbati kad god se sjetite, kad perete posuđe, gledate film, vozite se u tramvaju… Nitko vas ne vidi i ne zna da vježbate, što će vas zabavljati, možda ćete osjetiti i lagano uzbuđenje. Bez brige, korist od ovih vježbi puno je važnija.

Foto: Profimedia