Epiduralnu analgeziju izvodi isključivo liječnik specijalist anesteziolog. Palpacijom (pipanjem) donjeg dijela leđa rodilje pronalazi prostor između kralježaka u koji će ubosti iglu. “Veoma važna predispozicija za dobro izvođenje epiduralne analgezije jesu sterilni uvjeti (sterilna oprema, sterilne rukavice i sterilna površina kože iznad mjesta uboda). Nakon što se odredi mjesto uboda, jako je važno potpuno sterilizirati to područje leđa: prvo se maže antimikrobnim sapunom, onda se ispire sterilnom vodom za injekcije i naposljetku se oprano područje maže antiseptičnom tinkturom. Nakon toga se oprano polje pokriva sterilnom kompresom s otvorom iznad mjesta uboda i može se pristupiti postavljanju epiduralnog katetera”, objašnjava dr. Nada Bilić, specijalistica anesteziologije i reanimatologije pri Klinici za ginekologiju i porodništvo KBC-a “Sestre milosrdnice”.

Tijekom tog postupka trudnica mora biti u sjedećem položaju duboko pognute glave ili ležećem bočnom položaju. Prvo dobije lokalni anestetik, pa ubod igle uopće nije bolan. Kad anestetik počne djelovati, iglom se uđe u epiduralni prostor i tamo se postavlja tanki epiduralni kateter koji tamo i ostaje, dok se igla vadi. Rodilja kateter ne osjeća i s njim se može slobodno okretati, ležati na njemu i hodati. Kateter u epiduralnom prostoru može stajati i do četiri dana bez povećanog rizika za nastanak infekcije. Na epiduralni kateter prvo se daje probna doza da se provjeri je li kateter dobro postavljen. Tijekom tog postupka (kao i tijekom cijelog porođaja uz epiduralnu analgeziju) prate se otkucaji djetetova srca, kao i krvni tlak trudnice. Ako je sve u redu i nema promjena u krvnom tlaku trudnice, ostatak katetera zalijepi se za leđa i pacijentica dobiva punu dozu anestetika koja počinje djelovati nakon dvadesetak minuta. Kroz epiduralni kateter trudnici se injicira mješavina lokalnog anestetika i opioidnog analgetika.

“Te dvije grupe lijekova imaju različite mehanizme djelovanja, te se njihovim kombiniranim davanjem potenciraju željena svojstva, a minimiziraju nuspojave. Ovisno o dozi anestetika doći će do anestezije (potpuna motorička i osjetna blokada) pod kojom se može raditi i carski rez ili analgezije (očuvana motorika, osjet znatno smanjen, ali još uvijek prisutan) za bezbolni prirodni porođaj. Postignuta analgezija prosječno traje oko dva sata i može se ponavljati koliko je potrebno. Postignuto stanje najbolje je održavati kontinuiranim puštanjem malih doza razrijeđenog anestetika preko epiduralne pumpe. Na taj se način osigurava bezbolnost do samog izgona, a majka pritom može aktivno sudjelovati u istiskivanju djeteta. Nakon porođaja kateter se vadi ako nije došlo do carskog reza, kad se kateter ostavlja kako bi se smanjili postoperativni bolovi”, objašnjava cijeli postupak dr.Bilić, specijalistica anesteziologije i reanimatologije pri Klinici za ginekologiju i porodništvo KBC-a “Sestre milosrdnice”.

Tekst: Lejla Dervoz Rajić

Foto: Thinkstock