U posljednjih nekolik godina iznimno popularnu, ali i zdravu superhranu, smiju konzumirati i trudnice i dojilje. Međutim, izbor superhrane koju mogu konzumirati jest nešto sužen, ali zapravo buduće majke imaju dovoljan spektar prahova, sjemenki, tableta i sličnih superproizvoda koje mogu koristiti. Valja svakako napomenuti da se prije konzumiranja moraju obratiti svome liječniku, jer svaka je trudnoća specifična.

Chia sjemenke po svim svojim svojstvima spadaju u idealnu namirnicu za žene u drugom stanju. Imaju odličnu nutritivnu vrijednost i jedna su od rijetkih namirnica koje pružaju cjelovite proteine. Uz sve to, bogat su izvor antioksidanata, omega 3 masnih kiselina, alfa linolenske kiseline, topivih i netopivih vlakana, minerala kao što su kalcij, kalij, fosfor, bakar, željezo, mangan, magnezij i cink, kao i vitamina B skupine, niacina, riboflavina i tiamina. Zato se slobodno naoružajte chia sjemenkama, ali pažljivo kod biranja…priznajemo samo one organske.

Spirulina alga izvrstan je način dodatne podrške zdravlja ploda te općenito ženske plodnosti i trudnoće. Ova modrozelena alga smatra se najkvalitetnijim izvorom proteina te se smatra superiornom nad ostalim biljnim proteinima. Nedostatak željeza u trudnoći najčešći je problem kod žena, posebno nakon 20. tjedna, a ako je neka namirnica pobjednik nad manjkom željeza odnosno anemijom, to je onda spirulina. Nije loše spomenuti kako se spirulina u nekoliko istraživanja pokazala kao odličan štićenik spermija i ženskih jajašca pa ju oni koji imaju problema sa začećem mogu konzumirati kao dodatnu prirodnu pomoć.

Zobene pahuljice sadrže vlakna, proteine i vitamin B6. Dan je najbolje započeti obrokom s ovim žitaricama koje će vam dati potrebnu energiju, posebno ako ste iscrpljeni zbog jutarnjih mučnina. Osim toga, pomoći će i ako u trudnoći patite od zatvora. No, dobrobiti ove namirnice odražavaju se na učinkovitiji djetetov rast i razvoj.

Omega-3-masne kiseline su dugolančane višestrukonezasićene masne kiseline koje su neophodne za rast i razvoj čovjeka. Ljudi nemaju mogućnost endogene sinteze (sinteze u organizmu) stoga ih moramo unositi hranom, a bogati izvori omega-3-kiselina jesu riblje i laneno ulje kao i lanene sjemenke. U trudnoći je često prisutan deficit unosa ovih masnih kiselina jer trudnice često ne konzumiraju plavu ribu koje su njihov bogati izvor zbog straha od potencijalnog unosa žive stoga lanenim uljem i sjemenkama osigurajte organizmu masne kiseline.

Konopljine sjemenke pune su proteina, vlakana i masti i zato se smatraju savršenom hranom za trudnice veganke. Bile vi veganke ili ne, konzumirajte sjemenke konoplje. Lako su probavljive, a samo tri žličice sjemenki sadrže 10 grama proteina. Pomiješajte ih u jogurt, u smoothie i juhe, posipajte po salatama i tjestenini. Omega masne kiseline iz sjemenki dobre su i za bebu i za mamu.

Kokosovo ulje nije samo zdrava masnoća za kuhanje već je i prepoznat kao idealan izvor laurinske kiseline, važne esencijalne masne kiseline koje ne nalazimo u baš puno proizvoda. Laurinska kiselina imunološki sustav održava u normalnom funkcioniranju, a trudnicama je ta kiselina odlična prevencija od gljivičnih infekcija i kandide. Također može biti odličan kozmetički proizvod za mame, jer se pokazao djelotvornim u borbi sa strijama.

Orašasti plodovi neka idućih 9 mjeseci bude u zdjelici za vašim stolom. Ako ste ovisnik o raznim grickalicama, u trudnoći ih zamijenite orašastim plodovima (lješnjaci, indijski oraščići, orasi, kikiriki…) koji su bogati omega-3 nezasićenim mastima, proteinima, vlaknima te mnoštvom različitih vitamina. Osim toga, orašasti plodovi sadrže magnezij koji je vrlo važan nutritivni element tijekom trudnoće. Naime, namirnice bogate magnezijem pomažu u smanjenju rizika preranog porođaja te doprinose razvoju djetetova živčanog sustava. Četvrtina šalice badema sadrži 98 mg magnezija, a osim toga bademi olakšavaju tegobe poput uobičajene žgaravice koja se javlja u trudnoći.

Tekst: Dunja Ladić, izvor Tvornica zdrave hrane 
Foto: Shutterstock