Listerioza Listerioza je bakterijska infekcija koja se prenosi štapičastom bakterijom Listeria monocytogenes. Unosom nepasteriziranog/nesteriliziranog mlijeka ili proizvoda od nepasteriziranog/nesteriliziranog mlijeka (mekani sir npr. feta) moguće se inficirati tom bakterijom. Bakterija se može razmnožavati i na niskim temperaturama kao što je temperatura hladnjaka, ali se uništava termičkom obradom (pečenje, kuhanje, pasterizacija i sterilizacija). Zdrav, odrastao čovjek može preboljeti infekciju gotovo neprimjetno sa simptomima sličnim gripi. Listerioza u trudnoći može uzrokovati pobačaj, mrtvorođenče ili teške bolesti kod novorođene djece.

Toksoplasmoza

Toksoplasmoza je infektivna bolest koja se prenosi mikroorganizmom Toxoplasma gongii koji se može naći u sirovu mesu, nepasteriziranom/nesteriliziranom mlijeku i proizvodima od nepasteriziranog/nesteriliziranog mlijeka, neopranom voću i povrću te u mačjem izmetu. Infekcija u trudnoći može voditi do ozbiljnih abnormalnosti još nerođena djeteta, uključujući sljepoću i mentalnu retardaciju. Ovaj parazit može se uništiti salamurenjem, kuhanjem, pečenjem i sušenjem. Ako imate mačku, pri čišćenju njezina WC-a uvijek se koristite gumenim rukavicama i pijesak redovito mijenjajte. Po mogućnosti neka tu obavezu odrađuje netko drugi.Salmonela Infekcija bakterijom Salmonella spp. može u trudnica izazvati pobačaj ili preuranjene trudove, zato izbjegavajte nedovoljno kuhana jaja ili proizvode od nekuhanih jaja (npr. kolače, domaću majonezu), jela koja uključuju polusirovo ili sirovo meso i ribu, te u kuhinji izbjegavajte kontakt sirova mesa s ostalom hranom.

Kampilobakterioza

Campylobacter spp. jest bakterija koja se prenosi sirovim mesom, pogotovo peradi, nepasteriziranim/nesteriliziranim mlijekom, netretiranom vodom, kućnim ljubimcima i zemljom. Infekcija tom bakterijom može u trudnica izazvati prijevremeni porođaj, pobačaj i smrt djeteta, a izbjeći se može temeljitom higijenom.

Mučnine, povraćanje, žgaravica...

Trudnički trbuh i oscilacija hormona bitno utječu na probavu, osjetilo mirisa i okusa te općenito na psihofizičko stanje trudnice. Većinu trudnica na početku trudnoće muče mučnine i povraćanja, no to obično prestaje nakon prva tri mjeseca trudnoće. U tom razdoblju iznimno je važno nadoknaditi vodu i elektrolite izgubljene povraćanjem. U kasnijim stadijima trudnoće te rastom trudničkog trbuha mogu se pojaviti žgaravica, napuhnutost i zatvor. Mnoge trudnice počnu osjećati želju za hranom koju uopće nisu jele prije trudnoće.

Nekoliko savjeta koji vam mogu koristiti:

  • Jedite više manjih obroka na dan (5 do 6 obroka). Dan počnite doručkom.

  • U slučaju jutarnjih mučnina prije nego što ustanete iz kreveta, pojedite ili popijte nešto sitno (dvopek, voćni sok). Kriška limuna također može ublažiti mučnine. Redovito odlazite na svjež zrak i prozračite prostorije u kojima boravite.

  • Izbjegavajte masna i jako začinjena jela te hranu za koju primijetite da vam stvara poteškoće (npr. mučninu).

  • Kod žgaravice i napuhnutosti izbjegavajte gazirana pića. Tegobe može ublažiti čaj od komorača ili kima.

  • Pri izboru hrane prednost dajte proizvodima od cjelovitih žitarica, voću, povrću, žitaricama, jogurtu. Ta je hrana bogata dijetnim vlaknima te može pomoći kod zatvora.

  • Pijte dovoljno tekućine (1,5 do 2 litre na dan) i krećite se.

Pozornost obratite na sljedeće:

  • Uzimajte 400 µg folne kiseline u obliku suplementa 4 tjedna prije planirane trudnoće i prvih 12 tjedana trudnoće.

  • Prevelik unos vitamina A u ranoj je trudnoći povezan s malformacijama ploda. Zbog toga je potrebno izbjegavati dodatke vitamina A. Jetra i jetreni proizvodi mogu sadržavati veliku količinu tog vitamina pa se ne preporučuju.

  • Ne pijte alkohol tijekom trudnoće.

  • Prevelike količine kofeina mogu uzrokovati nisku porođajnu masu djeteta. Osim u kavi ima ga i u čokoladi, zelenom i crnom čaju, Coca-coli itd.

  • Izbjegavate pića koja sadržavaju kinin (Bitter Lemon, Tonic Water). Informirajte se koje biljne čajeve trebate izbjegavati u trudnoći.

  • Redovito perite ruke.

  • Posebnu pozornost obratite na pranje i/ili ljuštenje voća i povrća prije konzumiranja kako bi se izbjegla kontaminacija štetnim bakterijama.

  • Meso, jaja i ribu dobro termički obradite prije konzumacije.

  • Sirovo meso, jaja te proizvode (kolači) koji sadržavaju sirova jaja izbjegavajte da bi se spriječila zaraza salmonelom.

  • Kozje mlijeko, kozji sir, sirovo meso, neoprano sirovo voće i povrće mogu sadržavati parazit toksoplasmozu, pa ih je bolje izbjegavati.

  • Meke sireve s plemenitim plijesnima (Brie, Camembert, Feta) također treba izbjegavati zbog listerije.

  • Nepasterizirano mlijeko i sokove, hladne nareske te kuhanu hranu (ili hranu koju treba zamrznuti) ne ostavljajte da stoji izvan hladnjaka više od 2 sata.

  • Izbjegavate kontakt sirove hrane s kuhanom hranom da ne bi došlo do prijenosa uzročnika infekcije na termički obrađenu hranu. Pazite i na čistoću kuhinje, radnih površina i posuđa. Ne režite istim nožem meso i povrće. Koristite zasebnu dasku za meso.

  • Proizvodima kojima je istekao rok trajanja, pljesnive ili pokvarene namirnice obavezno bacite. Ne riskirajte.

  • Ako imate mačku, poduzmite sve mjere opreza da biste spriječili toksoplasmozu. Budite također oprezni u kontaktu s ostalim životinjama.

  • Ostanite fizički aktivni ako vam je to dopušteno. To će pomoći održavanju zdrave tjelesne težine. Trudnicama se preporučuje hodanje ili plivanje. Posavjetujte se sa svojim ginekologom prije nego što počnete ili nastavite vježbati.

Martina Ivanišević, dipl. ing. prehrambene tehnologije