Još se samo nekoliko tjedana do poroda, a beba još nije zauzela pravi položaj? Nekoliko trikova možda ipak ponuka bebu da se okrene.

Mora li se baš uvijek roditi carskim rezom?

Čini se da postoji neka unutrašnja zakonitost: čim im u maternici postane preusko, gotovo sve bebe zauzimaju položaj koji maksimalno pojednostavnjuje porod, odnosno onaj u kojem je glava okrenuta prema dolje. U 32. tjednu trudnoće devetoro od desetoro djece nalazi se u pravome položaju. Pet posto se okrene do poroda, a ostatak ostaje u takozvanom "položaju stražnjim dijelom tijela" ili u "položaju zatkom", kako ga liječnici nazivaju. U tom je položaju glava okrenuta prema gore, a stražnjica prema dolje.

Tužni ste jer se nije ostvario san o normalnom porodu? Često je tome tako budući da je vaginalni porod u takvom položaju rizičan. Tek su neki stručnjaci vješti u toj vrsti pomoći pri porođaju, zbog čega će većina ginekologa preporučiti carski rez. Neke trudnice pristaju na taj tip poroda, neke žele pokušati okrenuti bebu naglavačke. Jer okret u majčinu trbuhu načelno jest moguć, ali samo ako ne postoje rizici medicinske naravi.

Sada bez okretanja!

Ponekad je bebina sloboda kretanja toliko ograničena da se ne može okrenuti. Evo kada je taj scenarij moguć:

  • nepravilnosti maternice (primjerice kada maternica nije u obliku kruške, već je srcolika).
  • premalo plodne vode.
  • posteljica nije u pravilnom položaju ili zauzima previše prostora.

Iskusni porodničari i babice smatraju da ne postoje jednoznačni razlozi bebina neokretanja, ali da ne treba zanemariti tjelesna i duševna opterećenja. Stoga se mnoge metode okreta temelje na opuštanju i dijalogu s djetetom, kao naprimjer sljedeće dvije:

Zamišljeno putovanje: prema uputama babice trudnica zamišlja da putuje u svoju maternicu. Buduća majka pita svoje dijete kako je, kako se osjeća i zašto se ne okreće. Usredotočena je na svoje dijete, osjeća svoje nesvjesne želje (na primjer, da ima više vremena za sebe i svoju bebu) i brige (primjerice strah od epiziotomije) i može sa svojom babicom razgovarati o njima. To djeluje opuštajuće i može utjecati na bebu i na njezin položaj.

Haptonomija: trudnica rukama uspostavlja kontakt sa svojom bebom. Beba očito osjeća to maženje: neke se bebe iznutra priljubljuju uz majčine dlanove. Kada se beba nakon nekoliko dana navikne na te "dodire", treba je nježno pokušati navesti da se okrene.

Vježbom do okreta

Sljedeća metoda okreta navodi bebu da se okrene pomoću tjelesne vježbe:

Položaj bačvice: žena zauzme klečeći položaj i nasloni glavu na ruke gledajući u stranu. U tom se položaju maternica širi, beba osjeća da bi imala dovoljno mjesta da se okrene, što je potiče da promijeni položaj.

Pobudite bebinu znatiželju

Dvije sljedeće metode pretpostavljaju bebinu znatiželju:

Zvučna kugla: beba treba pratiti zvukove zvučne kugle. Kuglom više puta prelazite preko trbuha – i to od onog mjesta gdje se nalazi bebina glavica, prema stidnoj kosti. Ima trudnica kojima ta kugla visi oko vrata na dugačkoj traci, tako da lupka po onom mjestu na kojem bi se u idealnom slučaju trebala nalaziti bebina glavica.

Stožasti snop svjetlosnih zraka: u ovom se slučaju beba izvana vodi zrakama džepne svjetiljke. Važno: džepna svjetiljka mora snažno svijetliti kako bi dio svjetla uopće dopro do bebe kroz stijenke maternice i kroz plodnu vodu.

Akupunktura i slično

Kineska medicina polazi od činjenice da ljudskim tijelom prolaze takozvani meridijani (vodilje). Na njima se nalaze točke koje se mogu stimulirati bockanjem iglom, toplinom ili pritiskom. Taj se podražaj preko meridijana prenosi u druge dijelove tijela i tamo treba oslabiti blokade. Postoje tri postupka:

Akupunktura: igle za akupunkturu ubadaju se u točke na meridijanima u području maternice i zdjelice. Tako beba prima impuls da se okrene. Ipak, potreban je oprez jer taj tretman ne podnose sve trudnice.

Moksibustija: gorućom cigarom umotanom u listove crnog pelina toplinom se stimuliraju redom sve točke na meridijanima na malome prstu obaju stopala.

Akupresura: točka na meridijanu maloga nožnog prsta također se može masirati. Idealno bi bilo da partner masira tu točku na meridijanu dok se trudnica nalazi u položaju bačvice.

Vanjski okret

Rijetko kad se beba okrene tijekom terapije. U većini je slučajeva potrebno nekoliko dana da se beba odluči okrenuti naglavce. To se gotovo uvijek događa noću kada je maternica opuštena.

Ukoliko sve ove metode ne pomažu, preostaje:

Vanjski okret: on je moguć samo ako ste spremni za carski rez u klinici: ultrazvukom se provjeri u kojem je beba položaju, a potom liječnik svoju ruku stavlja na donji dio trbuha trudnice i podigne djetetovu stražnjicu. Drugi ga liječnik pokuša okrenuti.

Ne uspije li se beba navesti na okret, njegova se majka ipak smije nadati: neke se bebe same od sebe okrenu u zadnji čas.