Amniocinteza jedan je od načina kojima se može utvrditi postojanje genetskih nepravilnosti. Koji su rizici i za što točno služi, pročitajte u tekstu.

Zašto se provodi

Test se može koristiti da bi se odredilo ima li beba neki od kromosomskih poremećaja ili za određivanje fetalne zrelosti pluća.

Kako se provodi

Tanka igla se kroz abdomen uvodi u uterus da bi se prikupio malen uzorak amnionske tekućine. Ultrazvuk se koristi za uvođenje igle daleko od bebe i od posteljice.

Kada se obavlja

Testiranje za genetske poremećaje može se obavljati već od 11. tjedna pa sve do kraja trudnoće. Test fetalne zrelosti pluća obično se obavlja prije odluke za induciranim porodom ili puštanjem preranog poroda, obično nakon 34. tjedna.

Kako izgledaju rezultati

Ovisi o načinu provođenja ispitivanja.

Koji su rizici

Postoji rizik od rupture membrane i gubitka trudnoće nakon amniocinteze. No, rizik je malen. Amniocinteza se najčešće provodi za utvrđivanje genetskih abnormalnosti, kao što je Downov sindrom. U dobi od 40 godina, rizik od Downova sindroma je jedna od 50 do 100 trudnoća. Najveći rizik amniocinteze jest činjenica da se ona najčešće provodi u drugom tromjesečju, što znači da, ako rezultati pokažu određene abnormalnosti, parove očekuju neke teške odluke.

I što nakon testiranja?

Ako test pokaže neke poremećaje, o daljnjim koracima obavijestit će vas vaš liječnik. On će vam objasniti sve mogućnosti i rizike. Testiranje fetalne zrelosti pluća koristi se da bi se odlučilo treba li pustiti porod ili pokrenuti inducirani porod.