Pušenje, alkohol, nezdrava hrana, nebriga o zdravlju... sve su to stvari koje sljedećih devet mjeseci morate izbaciti iz svog života. Kako to napraviti i zašto je uopće važno riješiti ih se, pročitajte u sljedećem tekstu

1. Pušenje


Pušenje je, uz alkohol, navika koje se najvažnije odreći tijekom trudnoće. Iako još uvijek postoje liječnici koji tvrde kako „nekoliko cigareta dnevno ne može škoditi bebi“ i da je „bolje pušiti nego da se mama nervira“, dokazano je da je pušenje u trudnoći usko povezano s mnogim ozbiljnim rizicima po dijete. Kod trudnica pušačica češće se javljaju krvarenja na početku trudnoće, kao i spontani pobačaji. Veoma često javlja se i poremećaj placentarnog krvotoka i smetnje u razvitku djeteta - prije svega zaostatak u rastu bebe, zbog čega su u prosjeku bebe trudnica koje jako puše manje i lakše.



Trudnice koje puše obično ne dobivaju na težini onoliko koliko bi trebalo, što se smatra drugim razlogom (osim manjka kisika usljed pušenja) zaostatka u rastu djeteta. Djeca čije su majke jako pušile u trudnoći imaju dvostruko više smetnji sa disanjem po rođenju. Također je učestaliji sindrom iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS).



2. Alkohol


Ako ste u vrijeme dok još niste znali da ste trudni popili koju čašu vina ili piva, ne očajavajte - nema dokaza o štetnom djelovanju slučajnog i izoliranog uzimanja alkohola u ranoj fazi razvitka djeteta. No stručnjaci su dokazali da, ako se alkohola ne odreknete za vrijeme cijelog trajanja trudnoće, višestruko povećavate rizik od izazivanja teških prenatalnih oštećenja kod djeteta.



Alkohol prolazi kroz placentu izravno u dječji krvotok. Budući da dječja jetra nije u stranju razgraditi niti najmanje količine alkohola i sasvim mala količina alkohola ostaje u krvotoku djeteta dva do tri puta dulje nego u krvotoku majke. I dok trudnica može osjetiti sasvim lagano djelovanje alkohola, u isto vrijeme njeno dijete je izloženo teškom „pijanstvu“. Sigurnu granicu liječnici vam ne mogu preporučiti - stoga je za trudnice najbolje da tijekom cijele trudnoće u potpunosti apstiniraju od alkohola.



3. Nezdrava hrana


Budući da vaša beba svu hranu prima kroz vaš krvotok, vrlo je važno da se tijekom trudnoće zdravo hranite. Dakle, izbjegavajte hranu bogatu mastima i šećerima. Namirnice koje mogu biti opasne u trudnoći te ih je bolje izbjegavati su: svježi sir, nepasterizirano i nekuhano mlijeko, salata od svježeg kupusa i razni namazi koji mogu biti zagađeni bakterijom listerija, koja može izazvati pobačaj ili rađanje mrtvog djeteta. Sirovo meso ili suhomesnati proizvodi mogu biti zaraženi toksoplazmozom - bolest koja može izazvati sljepoću, te oštećenja mozga i srca djeteta.


Osim toga, nedostatak bjelančevina u trećem trimestru trudnoće može ometati pravilan razvitak mozga, a nedostatak folne kiseline je povezan s nekim anomalijama kralježnice. Pri jelu pripazite na kvalitetu i hranjivost namirnica koje uzimate. Jedite češće i manje (6 - 8 manjih obroka) jer takav način prehrane utječe na bolju probavu i potpuniju razgradnju hrane.



4. Neredoviti pregledi


Prenatalna skrb, odnosno redoviti ginekološki pregledi tijekom trudnoće od izuzetne su važnosti. Idealno bi bilo odlaziti na preglede jednom mjesečno do 28. tjedna trudnoće (kraj drugog tromjesečja), potom se pregledi planiraju svaka tri tjedna, a od 36. tjedna svaka dva tjedna. U vrijeme termina poroda pregledi su jednom tjedno ili češće, a ako trudnica prijeđe termin svaka dva dana amnioskopijom se provjerava plodna voda. Ako je prenatalna njega neadekvatna, čak i niskorizična trudnoća može postati visokorizičnom.



5. Lijekovi


Primjena lijekova u trudnoći vrlo često predstavlja višestruki problem. S jedne strane liječnici izbjegavaju propisivati trudnicama bilo kakve lijekove, ponekad čak kada su im ti lijekovi neophodno potrebni (zbog straha od štetnog djelovanja na plod). S druge strane uslijed nepotpune i nedovoljne informiranosti trudnica vrlo često smo svjedoci njihovog paničnog straha od kontakta s bilo kakvim lijekom tijekom trudnoće.



Treba imati na umu i realnu opasnost koju ima uzimanje nekih lijekova tijekom trudnoće i koji stvarno mogu dovesti do različitih oštećenja ploda. Malformacije, odnosno oštećenja ploda mogu biti vrlo različita kako po težini i tako i po obliku. Naime, neka oštećenja uzrokuju spontani pobačaj ili smrt djeteta nakon poroda, dok druga izazivaju prolazna ili trajna oštećenja novorođenčeta. Većina lijekova može proći kroz posteljicu, pa tako može imati i štetno djelovanje na embrio i fetus.



Zato pri izboru lijeka uvijek slušajte liječnika koji će se odlučiti za lijekove koji su dosad puno propisivani u trudnoći i za koje se pokazalo da su neškodljivi. Ne škod pročitati i upute koje uvijek dolaze s lijekom i vidjeti postoje li ikakva ograničenja kad su trudnice u pitanju. Ako postoje ograničenja, ponovno se posavjetujte s liječnikom.



6. Manjak kretanja


Održavanje tjelesne kondicije u trudnoći preporučljivo je jer dobro opće stanje organizma olakšava trudnoću i porod. Trudnoća ne mora značiti odustajanje od uobičajene tjelovježbe (ili uvođenje redovite tjelovježbe u slučaju da tu zdravu naviku nemate otprije), no umjerenost je ipak bitna! Redovito vježbanje pomaže boljoj probavi, poboljšava cirkulaciju, disanje, mišićni tonus i elastičnost kože.



Umjerene sportske aktivnosti, kao što su plivanje, lagano vježbanje i hodanje, ne samo da su dozvoljene, nego su i preporučljive tijekom trudnoće. Ostale vrste sportova dozvoljene su u umjerenim granicama. No ako u trudnoći imate bilo kakvih komplikacija, kao što su problemi s povišenim tlakom, trudnički dijabetes, infekcije ili ako se radi o višestrukoj trudnoći ili pobačajima i prijevremenim porodima u ranijim trudnoćama, budite malo oprezniji!



7. Pretjerivanje s poslom


U današnje vrijeme žene žive užurbanim tempom i rijetko koja zaposlena žena može si priuštiti da tijekom trudnoće smanji takav tempo. No tijekom trudnoće daleko je važnije uspjeti se dovoljno i kvalitetno odmoriti, nego uspjeti sve dovesti u red i sve staviti na svoje mjesto, osobito kada su u pitanju visokorizične trudnoće.



Niti u kojem slučaju ne trebate čekati da se počnu javljati bilo kakvi simptomi ili znaci umora. Ukoliko vam liječnik preporuči mirovanje u trudnoći ili porodiljski dopust od 45 dana, svakako ga poslušajte, sigurno ima dovoljno dobre razloge za ovakove preporuke. Fizički rad i osobito dugi periodi stajanja mogu biti razlog prijevremenom javljanju trudova i prijevremenom porodu.



8. Nebriga o zdravlju


Trudnoća je za ženski organizam jedno novo stanje karakterizirano brojnim anatomskim, histološkim, hormonskim, imunološkim, prehrambenim, psihološkim i drugim promjenama. Iako su sve te promjene sistemskog karaktera, neke od njih mogu imati i svoje lako vidljive, lokalne manifestacije. Stoga vodite računa o svojim zubima, uzimajte folnu kiselinu, konzultirajte se s liječnikom je li (pogotovo u drugom tromjesečju) potrebno uzimati preparate željeza, čuvajte se kemikalija iz domaćinstva te teških fizičkih aktivnosti.



9. Opojna sredstva


Konzumiranje opijata drastično sužuje krvne žilice posteljice i smanjuje placentarni protok krvi te dotok kisika i hranjivih tvari djetetu što rezultira zastojem rasta djeteta i vrlo malom porođajnom težinom. U cilju održavanja vašega zdravlja, kao i zdravlja vaše bebe, svakako se posavjetujte s vašim ginekologom o mogućim komplikacijama te potražite savjet psihijatra.



Ako ste ovisni o teškim drogama, spriječite apstinencijsku krizu vaše bebe i uključite se u program odvikavanja još za vrijeme trudnoće. Ako je program odvikavanja uspješno protekao i trudnica najmanje mjesec dana prije porođaja nije ništa uzimala, izostaju znaci apstinencijske krize novorođenčeta.



10. Prekomjerno dobivanje na težini


Umjereni, postupni i stalni dobitak na težini sprječava različite komplikacije u trudnoći i porodu, prije svega nastanak šećerne bolesti, povišenog tlaka i preeklampsije, proširenih vena, hemoroida, malu težinu novorođenčeta ili dugi i težak porod zbog prevelikog djeteta. Za vrijeme trudnoće potrebe u kalorijama i hranjivim tvarima jedva da se povećavaju.



Od 4. mjeseca trudnoće potrebno je unositi svega 200 - 300 dodatnih kalorija na dan. Ukupna količina unešenih namirnica ne treba rasti, osobito ne treba „jesti za dvoje“. Prednost treba dati namirnicama siromašnim kalorijama, a bogatim vitaminima i mineralima (povrće, voće, krumpir, cjelovite žitarice, posno meso i riba, mliječni proizvodi). Dozvoljeni prirast tjelesne težine trebao bi se kretati između 9 - 15 kg, ovisno o fizičkoj konstituciji trudnice (početnoj debljini i visini).