Limun, jagode ili med: priroda daje dobru pomoć za probleme s kožom, što je posebno važno sada u trudnoći. Donosimo vam recepte za prirodnu kozmetiku koju možete napraviti i sami.

Za većinu trudnih žena pogled u ogledalo je prava milina. Koža im je zategnuta, rumena i kao da nema bora. Budući da je došlo do promjene hormonskog sastava, u vezivnom tkivu su se stvorile nakupine vode koje mogu izgladiti fine bore. Pored toga, za vrijeme trudnoće tijelom cirkulira veći volumen krvi čime se beba opskrbljuje hranjivim tvarima i kisikom. Od toga ima korist i izgled kože buduće majke, koja doslovno blista od jedre svježine.

Pakung za lice od krumpira i maska od naranče

Čak i ako to vašoj koži sada nije nužno priuštite si dodatni tretman njege i par minuta opuštanja uz pomoć pakunga za lice od krumpira: skuhajte dva krumpira u ljuski, zatim odstranite koru i izgnječite krumpire vilicom. Pridodajte još malo tučenog šlaga i nekoliko kapi maslinovog ili orahovog ulja. Pire nanesite na očišćeno lice i ostavite da djeluje sve dok se pakung lagano ne počne sušiti. Nakon toga isperite ostatke mlakom vodom i obilno nanesite kremu. Ova kombinacija djeluje osvježavajuće i vašoj će koži podariti glatkoću.

Naročito slasno:

za vrijeme dok maska djeluje na usne stavite trunku meda. Taj slatki sok iz košnice nježnu će kožu oko usana opskrbiti vlažnošću i vitaminima. Nakon desetak minuta jednostavno ga poližite.

Vrlo jednostavno, a usprkos tome učinkovito:

Vitalizirajuća maska od naranče

Sočno meso cijele naranče pomiješajte s pola čajne žličice ulja lana i zatim ga nanesite na lice. Pustite da djeluje deset minuta nakon čega isperite mlakom vodom. Narančine voćne kiseline očistiti će kožu i odstraniti sitne mrtve stanice kože. Dobrodošao dodir svježine za umornu kožu! Oprez je ipak potreban ako imate vrlo osjetljivu kožu jer je narančine voćne kiseline mogu nadražiti. Zato radije skratite vrijeme djelovanja (na oko pet minuta).

Porcija svježine za suhu kožu

Koža trudnica nije baš uvijek uistinu besprijekorna. Često se pojavljuju suha mjesta i neugodan osjećaj napetosti budući da povišene razine estrogena djeluju na žlijezde lojnice. Posljedica je da je koža hrapava i osjetljiva, a pojavljuju se i crvene mrlje. Prvu pomoć pružit će vam jedno voće iz obitelji lovorika – avokado. S visokim udjelima nezasićenih masnih kiselina nije samo zdrava namirnica, već i pravi izbor za uljepšavanje – pružit će vam vlagu, hladi, umiruje kožu te je čini glađom.

Avokado koji ćete iskoristiti u maski za lice prerežite po dužini. Okrenite polovice jednu prema drugoj i pažljivo odstranite jezgru. Ogulite plod, stavite ga u mikser i napravite pire, dodajte jednu žlicu svježeg sira i žlicu mlaćenice. Dodajte još nekoliko kapi limunovog soka i obilno nanesite pripremljenu pastu na očišćeno lice. Isperite nakon petnaest minuta djelovanja s mnogo tople vode.

Pomoć kod suhe kože: avokado, jagode i krastavci

Također pomažu kod suhe kože: jagode. Uzmite otprilike jednu šaku tih žarko crvenih plodova pa iz zgnječite, zatim dodaje žlicu svježeg sira, čajnu žličicu meda i jednako toliko maslinovog ulja. Smjesu miješajte dok ne postane glatka, potom je nanesite na lice i pustite da djeluje 15 minuta. Voćne kiseline iz jagoda djeluju stimulirajuće na kožu te umiruju hrapava mjesta na koži i to ne samo na licu – i hrapave ruke će se obradovati pakungu od jagoda. Pakung pripremite prema prethodno navedenom receptu nakon čega ga nanesite na ruke te ostavite da djeluje deset do petnaest minuta. Isperite s mnogo hladne vode.

Ako vam se pak žuri, dobri stari krastavac također će suhim dijelovima kože podariti vlažnost. U mikseru izmiješajte jedan krastavac pa dodajte žlicu jogurta. Nanesite na kožu lica i nakon 20 minuta djelovanja isperite toplom vodom.

Limun i grožđe za nečistu kožu

Žene čija je koža inače baršunasta poput breskvine kore u trudnoći se često žale na iznenadne nečistoće, prištiće i mitesere. I u ovom je slučaju odgovorna hormonska slika. Žlijezde lojnice se začepe pa tako nastaju komedoni odnosno miteseri. Kada se oni upale nastaju prištići. U pravilu biste kod težih problema s kožom trebali potražiti liječnika. On će vam prepisati točno određena sredstva koja djeluju protiv nečistoća kože i koja se mogu kupiti jedino u ljekarnama.

No u hitnom slučaju prvo se poslužite voćem. Limun je prirodna pomoć u rješavanju mitesera. Njegova voćna kiselina uništava bakterije, eterična ulja tkivo čine glađim te potiču rast stanica i jačaju kožu. Limun sadrži tvari koje dubinski čiste pore i obnavljaju njen kiseli zaštitni sloj. Djelotvoran recept protiv dosadnih prištića: iscijedite jedan limun i sokom više puta dnevno premazujte dijelove na kojima su se pojavili.

Ako u kući imate grožđa, izgnječite desetak bobica i zatim ih pomiješajte s jednom žlicom zobenih pahuljica (ili integralnog brašna). Nanesite i pustite da djeluje 15 minuta, a potom isperite mlakom vodom. Zobene pahuljice sadrže vrijedan vitamin B1 koji potiče prokrvljenost kože i njeno obnavljanje. Grožđe pak sadrži fenole i sekundarne biljne tvari, a pomaže i kod upala.

Dobar je i pakung od pšeničnih posija i zelenog čaja. Ova kombinacija djeluje protuupalno i umirujuće. Pomiješajte tri žlice pšeničnih posija s malo mlakog zelenog čaja tako da dobijete smjesu koja se može nanijeti na lice. Ako vam je pri ruci, dodajte tri do pet kapi lavandinog ulja koje djeluje antibakterijski. Ostavite na licu 20 minuta, a zatim toplom gazom uklonite ostatke.