Opskrbljena, zaštićena, potpuno ugrijana - tako raste Vaša beba ususret svome porodu. Kao u raju. Kako će vašem djetetu biti još bolje? Nekoliko zapanjujućih spoznaja.

''Pošta'' od starije sestre...

...ili brata. Stariji - posebice ako su baš tu negdje oko drugog rođendana - bez bojazni se obraćaju maminom trbuhu i to često prilično konkretno. ''Bok, bebo!'' govore i ručicom pljeskaju po zategnutoj koži. Beba prima dvije obavijesti: odjek jasna glasa i nježna čuvara. Inače bebe u trbuhu pamte kako zvuči glas brata ili sestre i prepoznaju ga odmah po rođenju.

Naljutili su vas na poslu?

Naljutili su vas na poslu? Posvađali ste se s partnerom? To baš i nisu lijepe stvari. Trudnoća međutim nije nešto što se događa izvan normalnoga života. Psiholozi koji proučavaju prenatalni razvoj djeteta došli su do novih, utješnih spoznaja: bebe u trbuhu, kažu oni, krajnje su pomirljiva bića. Ako se trudnici ponovno slegnula bujica osjećaja (a time i razina adrenalina u krvi), bebe to neposredno primjećuju. Spokoj i pomirenje brišu manje ugodna iskustva koja doživljavaju i bebe u trbuhu. Imajte na umu: sklad po svaku cijenu uopće nije vrijedan truda jer samo pomoću psihičkih uspona i padova mozak uči kako prevladati ne baš sjajne dojmove.

Profinjen miris

Jeli ste indijsku ili kinesku hranu? Ljutu i sa zanimljivim začinima? Za otprilike sat vremena taj užitak dolazi i do vaše bebe jer jake arome, poput curryja naprimjer, ''začinjaju'' plodnu vodu. Molekule začina putuju kroz membranu između majčina i djetetova krvotoka putem pupkovine i ulaze izravno u bebin organizam. I vrlo brzo bebina koža vraća jedan dio te arome u plodnu vodu. Samo dašak te arome. Ali beba ga zamjećuje, jer:

Beba kuša oštre začine u plodnoj vodi

Oko 20. tjedna trudnoće u sluznici nosa razvijaju se mirisne stanice, receptori za mirise. Uz to beba ima još obilje okusnih papila na jeziku i nepcu - triput više nego odrasli gurman! Čitav taj okusni aparat samo čeka neki podražaj.

Mamina ruka

Sjedite na sastanku, posve koncentrirani na psao. I najednom se javlja vaš mali zvrk! Posve automatski milujete svoj trbuh po mjestu gdje vas je beba gurnula. Čak i ako ne vjerujete u prirodnu medicinu znajte da putem vaše ruke prema bebi struji energija. Ona osjeća vašu blizinu i pažnju. I zna da vam ništa nije važnije od nje.

I tata ide na ultrazvuk

Pogled prema bebi moguć je pomoću ultrazvuka. Najljepše je promatrati bebu udvoje. Upravo se u prvo vrijeme, kada budući otac ništa ne može ni vidjeti ni opipati, njegov odnos s bebom učvršćuje putem ''ekrana''. Tada čak više nije ni smiješno pričati s trbuhom.

Navečer beba smije ostati budna

Kada pođete spavati, vaša beba ulazi u vrlo živahnu fazu. To je zato što placenta postaje jako dobro prokrvljena dok ležite. To bebu opskrbljuje energijom. Upravo vaša smirenost potiče bebu da se miče. Ali vi želite zaspati? Ne ljutite se, inače san više neće doći. Radije lezite na bok, leđa i trbuh poduprite jastukom, maleni jastuk stavite među koljena. Popijte šalicu vrućeg mlijeka s medom, bebi pjevušite uspavanku i pozitivno razmišljajte. Uskoro ćete oboje zaspati.

Time-out za mamu

U prvoj trudnoći najčešće je posao taj koji oduzima previše energije - trbuščić mora usput rasti. U drugoj trudnoći mamina kilaža ne ostavlja previše vremena za spokojno uživanje u debeljuškastoj fazi. Bebi naravno ne škodi ako joj se pažnja ne poklanja baš neprestano. Ali, gode joj razdoblja u kojima smije potpuno zaokupiti majčine misli i osjećaje. Kako je to moguće? Primjerice tijekom joge ili na tečajevima za pripremu na porod. Mami polazi za rukom u miru stupiti u kontakt s bebom. A to osjeti i beba: često bebino micanje postaje intenzivnije. Ili pak beba postaje sasvim mirna.

Glazba s harmonijom

Nije loša ideja staviti Mozarta - njegova glazba godi bebama. U nekim ordinacijama za prenatalnu dijagnostiku punkciju plodne vode prati Mozartova Četrdeseta simfonija. Prema iskustvu tih liječnika, bebe (a i njihove majke!) tada su mnogo manje uzbuđene. Niste baš neki ljubitelj klasične glazbe? I Elvis dolazi u obzir - njegova pjesma ''Love me tender'' vjerojatno jednako godi bebi. Isto vrijedi i za mirnu pop glazbu koju vi volite jer sama glazba tu uopće nije toliko bitna - otkucaji vašeg srca, šumorenje krvi i probave ionako nadglasavaju većinu vanjskih zvukova, do trbuha prodire najviše jedna desetina prosječne jačine tona. Najvažnije od svega jest da se opustite. Jer od toga vaša beba ima itekakvu korist: dokazano je da je pomaže prokrvljenosti placente.

Slasno doručkujte udvoje

Noću ne jedete ništa, a to se ne bi moglo reći za bebu u vašem trbuhu - dotok hrane ne prestaje. Zato ste ujutro poprilično gladni. Uživajte u obilnom doručku, posebice nakon 20. tjedna trudnoće (od tada u svojem trbuhu jako dobro osjetite gosta koji objeduje s vama). Jednostavno zamišljajte da hranite i svoju bebu i automatski ćete poželjeti zdraviji doručak.

Jedan, dva, ča-ča-ča...

...ili što vam se već pleše! Rumba i ča-ča-ča jako su, doduše, dobri za gipkost bedara, ali vašoj se bebi sviđaju i svi drugi koraci zato što se pritom tako lijepo njišete u ritmu, zato što vam ubrzava puls dok se vrtite na parketu. To bebu opskrbljuje znatnom količinom kisika. Ako plešući dižete ruke ili njišete bokovima, beba ima više prostora u trbuhu.

Slavite kad god se ukaže prilika

Slasni obroci za mamu dobri su za bebu

Pjevate bolje nego ikad? Odlično, ne ustručavajte se! Dok pjevate, automatski dišete duboko, a glas širi prsni koš. To je poticajno za bebu u trbuhu. Ona voli i sve drugo što ima veze s blagdanima kao što su Božić ili Uskrs: dobro raspoloženje, osjećaj da je zaštićena u obitelji. A naročito joj gode mamini slasni obroci. Razmazite se. I imajte povjerenja u svoj apetit koji vas sada prije upućuje na laganiju hranu nego na pečenu gusku. Iznenadne i prekomjerne kalorije neće baš opskrbiti bebu. Vaš bi metabolizam toliko bio zaokupljen njima da bi manje hranjivih tvari dospjelo u posteljicu.

Mamini termini za plivanje

Voda pomaže nositi - dok plivamo lakši smo za jednu trećinu, a to je u trudnoći iznimno ugodno. Noge su pokretljive jer možete njima mahati bez opterećenja. Lagani pritisak vode podupire sada mekše krvne žile, krv se brže vraća iz nogu. Zahvaljujući jastuku za plivanje u vodi je moguće još nešto, što je inače nemoguće - okrenuti se na trbuh. To je položaj koji bebi omogućuje više mjesta u maternici.

Masaža za mamina stopala

Sada je trenutak da partnera naučite masaži stopala koja može biti nevjerojatno stimulativna. A stimuliraju li se prava područja, zagrijat će se donji dio trbuha. To znači da će se beba opskrbiti energijom. No ponekad je dovoljno i da vam partner jednostavno masira te miluje stopala. Nanesete li na ruke malo sezamovog ulja, pojačat ćete zagrijavajuće djelovanje.

Visoko noge!

Noge sada moraju puno nositi, na kraju trudnoće oko 15 kilograma više nego inače. Morate ih malo rasteretiti. A to ćete najbolje učiniti tako da ih podignete. Taj je položaj ugodan i vama i vašoj bebi. Jer dok ležite krv ne teče prema nogama, već nosi još više kisika i hrane do bebe.

Mamin podnevni san

Ne, ne morate ležati sat vremena ili duže. Već 20 minuta na kauču (u uredu se možete malo ispružiti preko dvije stolice) dovoljno je da se beba opskrbi energijom. To je posebno važno nakon 20. tjedna kada maternica pritišće druge organe. U ležećem se položaju organi opuštaju, placenta je bolje prokrvljena, a to znači više snage za bebu.

Putovanje iz snova s mamom i tatom

Nedjelja ujutro. Ležite u krevetu sa svojim dragim, toplo je i mekano, napola ste budni. Ruke vam se susreću na vašem trbuhu. Sklopite oči, zajedno sanjajte. Kako će biti za godinu dana?...Kako će izgledati kolijevka u dnevnoj sobi?... S djetetom u ruci?... S malim čovjekom koji će govoriti ''mama'' ili ''tata''. Možete biti sigurni: vaša beba ima osjećaj da je mazite svojim mislima punim ljubavi.

Sunčana svjetlost

Negdje od 25. tjedna beba otvara oči, vidni živci su razvijeni i oni dijelovi mozga koji pohranjuju viđeno čekaju hranu. Iako do bebe dopire tek oko jedan posto svjetlosti, unutra nije mračno. Slično je kao u sobi s gustim crvenim baršunastim zavjesama u koju prodiru zrake sunca. Zato valja iskoristiti zimsko sunce - sja li kroz prozor, goli trbuh okrenite svjetlu. Veličanstveno: Idite na odmor onamo gdje se sada nose kupaći kostimi.

Idite stepenicama

Bebe vole kada ih se njiše. Od samoga početka. To znači: već od 12. do 14. tjedna trudnoće unutarnje uho reagira na ritmično njihanje. Ono podražaj odašilje u mozak i ondje aktivira područja koja kontroliraju ugodu i smirenost. Naravno da svakim svojim pokretom njišete bebu u trbuhu. Možete je razveseliti krenete li stepenicama umjesto liftom - ona to njihanje intenzivno osjeća.

Prekobacivanje

Vaše dijete sigurno osjeća kada mislite na njega

Kao da iznutra pukne mjehur od sapunice koji je dodirnuo trbušne stijenke. Kao leptirov lepet krila - sve trudnice slično opisuju prve djetetove pokrete. Oko 20. tjedna oni mogu početi. Očekujete li drugo dijete, često ga osjetite dosta ranije. I ako uzbuđenje zbog djeteta prvi put nije bilo tako veliko, kao i sve druge žene pomirit ćete se sa svojim stanjem čim svoju bebu uistinu osjetite. Ono što se izvana čini poput neznatnog podrhtavanja, iznutra je prekobacivanje. Radosna vijest: Beba vjerojatno osjeća da upravo mislite na nju.