Uz modernu preventivnu medicinu šanse za rođenje zdravog djeteta bolje su nego ikada prije. Što se točno događa kod pojedinih pretraga, saznajte ovdje.

Najintenzivnije vođenje trudnoće na svijetu

Kao prvo upamtite: trudnoća nije bolest. Trudnoća je normalno i zdravo stanje organizma i treba je tretirati kao takvu. Ipak, postoje bolesti koje mogu naškoditi plodu i u majčinom tijelu koje ga štiti. Dobra liječnička skrb je stoga jedna od najvažnijih pretpostavki da će s djetetom sve biti u redu. Preporučuje se tijekom trudnoće obaviti najmanje deset pregleda, a kada se utvrdi postojanje određenih zdravstvenih problema, tih je pregleda i više.

Pregledi mogu otkriti uistinu mnogo toga, a i studije uvijek iznova dokazuju vrijednost čestih kontrola: šanse da trudnoća prođe bez komplikacija rastu s odgovornošću buduće majke prema redovnim pregledima kod liječnika.

No, što se radi prilikom tih preventivnih termina? I što liječnik dodatno testira tijekom trudnoće?

Test krvi

Jedna od prvih velikih pretraga jest uzimanje krvi. Određuju se krvna grupa majke i RH faktor (zbog moguće neusuglašenosti). Kod nas nije obavezno napraviti test na obrambenu snagu protiv rubeole i na zarazu toksoplasmozom - riječ je o infekcijskim bolestima koje mogu naškoditi plodu - no mnogi ginekolozi preporučuju da se učine i ti testovi jer obje bolesti mogu imati opasne posljedice po plod. Iz kapi, koja se uzima iz prsta, izračunava se razina željeza u krvi. Željezo je važno da bi se utvrdilo dobiva li beba dovoljno kisika. U slučaju potrebe željezo se mora namiriti tabletama.

Mjerenje krvnog tlaka

Kod svake preventivne pretrage medicinska sestra mjeri krvni tlak. Previsoke ili preniske vrijednosti mogu naškoditi plodu. Krvni tlak jedan je od prvih pokazatelja gestoze. Ta bolest se još naziva preeklampsija odnosno "povišeni trudnički tlak", a može naškoditi i majci i djetetu. Liječnik ispituje razloge te eventualne postupke liječenja.

Pretraga urina

Kod svake pretrage urina laboratorij istražuje ima li buduća majka upalu. Indicija za to je, između ostaloga, velika koncentracija leukocita u urinu. Traga se i za naznakama preeklampsije koja se može razaznati na prisutnosti bjelančevina u urinu.

Testiranje kromosoma

Kod majki iznad 35 povećava se rizik da nosi dijete sa poremećajem u kromosomima. U nekim je privatnim poliklinikama dostupan test kojim se ispituje ima li dijete Downov sindrom. Za taj test liječnik treba stanice ploda. Ili se one uzimaju oko jedanaestog tjedna trudnoće uz pomoć biopsije korionskih resica ili iz tkiva placente ili iz plodne vode (između 14. i 20. tjedna trudnoće)

Istraživanje se provodi samo ako se majka složi s time

Obje metode sa sobom donose određeni rizik. Postoji, naime, određena, iako malena, mogućnost spontanog pobačaja, a osim toga, neizvjesnost oko rezultata testova može potrajati i nekoliko tjedana. To vrijeme neizvjesnoti može biti jako opterećevajuće za roditelje, napose ako na kraju dođe do mučnog pitanja, treba li prekinuti trudnoću?

Ispitivanje kromosoma djeteta nije nužna prevencija, nego se provodi samo ako se majka s time slaže. Ženama starijim od 35. godina taj će pregled, ocijeni li ga potrebnim, preporučiti liječnik. Općenito je jedna od osnovnih indikacija tog pregleda starosna dob pacijentice.

Kontrola otkucaja srca

Od dvanaestog tjedna trudnoće liječnik pomoću jednog uređaja traži otkucaje srca bebe. Ritam i broj otkucaja u minuti govore mu je li sve u redu sa plodom. Krajem trudnoće buduća majka se prilikom preventivnog termina podvrgava CTG-u koji zapisuje otkucaje srca bebe.

Ultrazvuk

Većina liječnika predviđa tri pregleda ultrazvukom. Ako ne postoje rizici ili sumnje, tada su ta tri pregleda dovoljna. Danas se većinom već prilikom prvog liječničkog termina koristi ultrazvuk da bi se ustanovila trudnoća.

Između 9. i 12. tjedna liječnik provjerava je li dobro izračunata "dob" trudnoće te još jednom provjerava termin rođenja.

Od 19. do 22. tjedna slijedi "velika inspekcija": Je li plod normalno razvijen i vitalan? Trebate li očekivati više beba? Raste li beba pravilno?

Danas se trudnoća većinom utvrđuje preko ultrazvuka

Pred kraj trudnoće, između 29. i 32. tjedna, pregledavaju se unutarnji organi - srce, bubrezi, mozak: da li se sve pravilno razvilo? Prilikom tog termina izračunavaju se veličina, težina i opseg glave djeteta. Liječnik provjerava ima li previše ili premalo plodne vode.

S Dopplerom se provjerava je li dijete premaleno za svoju dob i je li plod još dobro zbrinut. Određeni centri imaju i 3D ultrazvuk. Tako se dijete može vidjeti skoro pa kao u kinu. Uz to je dijagnoza određenih poteškoća pri razvoju time lakša.