Nakon šestog mjeseca trudnoće tretmani refleksoterapije se trebaju malo modificirati kako bi se pomoglo da se dijafragma majke miče slobodnije pored velike bebe u trbuhu i tako olakša rad srca, cirkulacija i disanje.

Međutim, izravan i stalan pritisak ne bi se smio primjenjivati na područje između članka na nozi i pete. Mnogi fizioterapeuti i refleksolozi smatraju to područje povezano s maternicom i vaginom te se misli da jak pritisak na to područje može uzrokovati prijevremeni porođaj.

Moć refleksoterapije

Žene jako cijene podršku refleksoterapije u trudnoći jer brzo osjete pomoć na fizičkom i emocionalnom planu. Refleksoterapija potiče probavu, olakšava mučnine, uklanjanja glavobolje, poboljšava kvalitetu sna, povećava razinu energije, sprečava žgaravicu, olakšava bol u kukovima i zglobovima, oslobađa od bolova u leđima i preponama, sprečava nakupljanje vode u gležnjevima, stopalima i nogama.

U pravilu, taj je tretman siguran za trudnice. Ipak, postoje stanja koja zahtijevaju odobrenje liječnika: povijest visokoga krvnog tlaka, duboka venska tromboza, preeklampsija, infekcije urinarnog trakta. Refleksoterapiju izbjegavajte ako bolujete od epilepsije, imate nisko položenu posteljicu, previše plodove vode nakon 32. tjedna trudnoće, ako ste imali pobačaj, ako ste prerano rodili (prije 37. tjedna), imate ozbiljne infekcije te vaginalno krvarenje. Naravno, ako se pojave indikacije za tretman, poput povraćanja, bola u leđima, cistitisa, venskih i limfnih zastoja u zdjelici i nogama te bolnih stopala − s tretmanom odmah treba prestati.

Tekst: Lejla Dervoz Rajić

Foto: Thinkstock