Već u majčinu trbuhu bebe se međusobno razlikuju. Jedna jedva da se miče i nježno miluje unutrašnjost trbuha sa svih strana, druga pak snažnim udarcima svojoj mami ne ostavlja ni sekunde mira. Koji se tip bebe razvija u vašem trbuhu?

Miče se!

Što je to bilo? Prvi puta to je tek nježno škakljanje. Nakon nepovjerljivog čuđenja uskoro postajete sigurni: ‘’Miče se – to je moja beba!’’ Za svaku je trudnicu to nevjerojatan trenutak. Ona odjednom posve izravno spoznaje da u njezinu trbuhu živi i raste mali čovjek.

Micanje svoje bebe većina majki po prvi puta osjeti u petom mjesecu trudnoće; prvo dijete pozornost na sebe skreće najčešće nešto kasnije (oko 20. tjedna) nego drugo ili treće (već od 16. tjedna). Ono što mnogi ne znaju: već u šestom tjednu trudnoće bebe počinju sa svojim prvim akrobatskim vježbama – a da njihove majke o tome ne znaju baš ništa. Sve dok je embrij veličine tek nekoliko centimetara, on može izvoditi najluđe majstorije. Na svojoj se pupkovini njiše i visi u maternici poput majušnog akrobata na trapezu, juri plodnom vodom, vrti se i plovi ljuljajući se. To iziskuje dobru koordinaciju: kralježnica se okreće, glava i ramena također, napinju se spinalni mišići. Majstorije malih akrobata potpuno su bezopasne. Pupkovina je dobro učvšćena, a slobodni pad u toploj plodnoj vodi ionako nemoguć.

Što fetus više raste, to se usmjerenije miče.

Kako intenzivno se micanje bebe može osjetiti, ovisi i o količini plodne vode. U 20. tjednu ona varira između 100 i 300 mililitara. Što je prostor s vodom u trbuhu veći, to se beba rjeđe udari. U drugoj polovici trudnoće fetusu je prostor u trbuhu svakim tjednom sve uži. Tada se on više ne miče tako puno, ali zato su njegovi pokreti usmjereniji i sve jači.

Iako je embrionalni razvoj svih beba sličan, ipak se svako dijete drukčije miče. Majke koje su trudne drugi ili treći put to znaju – one osjećaju različite temperamente svoje djece dok su im ona još u trbuhu.

Znači li to da se bebama karakter razvija već u majčinu trbuhu? Da nagli pokreti u maminom trbuhu upućuju primjerice na probitačnu narav? Ili pak nježni udarci na dobru dušu? To i nije baš tako jednostavno jer u razvoju ličnosti važnu ulogu ima socijalizacija, dakle obitelj, prijatelji, odgoj.

No kada osjeti micanje svoga djeteta, svaka si majka zamišlja kakvo će njezino dijete biti kada tek dođe na svijet. Maslačak ili tratinčica? Sveznalica ili Palčica? To je micanje naposljetku jedini dokaz za karakter koji bi se mogao kriti ispod trbušne stijenke. Možda jedan od sljedeća tri?

Rambo

Neka su djeca već u majčinu trbuhu izrazito nemirna; neprestano se ritaju i udaraju majku, ponekad tako da to uistinu zaboli. Razlozi za to mogu biti različiti: možda je dijete doista mala junačina koja će to i ostati. Jednako tako je moguće i to da dijete koja je bilo nemirno u trbuhu nakon poroda postane najsmirenije dojenče svih vremena. Tu pravila nema.

Vrlo često aktivnost fetusa ipak nije odraz njegova karaktera, već reakcija na stil života njegove majke. Možda se ona upravo posvađala sa svojim partnerom. Ili na poslu ponovno vlada opći kaos. Znanstvenici su otkrili da pojačano izlučivanje hormona stresa adrenalina djeluje i na fetus. Taj hormon naime pupčanom vrpcom izravno dolazi do djeteta te i njemu prenosi dozu adrenalina. Posljedica: ritanje u trbuhu.

Osjetljivko

Neka djeca su već u majčinu trbuhu iznimno osjetljiva na okolinske utjecaje. Tako se svakako može dogoditi da se beba satima, ponekad i cijeli dan, skriva u najskrovitijem kutku majčina trbuha i jedva da se pomiče. Možda joj je rock-koncert bio preglasan. Ili se raspoloženje majke koja oplakuje iznenadnu smrt svoga oca, prenijelo i na bebu.

Istančanost osjetila još nerođene djece dokazala su brojna istraživanja. Liječnici iz Kiela otkrili su primjerice da se može ciljano utjecati na samu aktivnost djeteta pomoću tihe klasične glazbe. Gotovo sve promatrane bebe postale su mirnije zahvaljujući polaganoj, harmoničnoj glazbi, usporile su im se i kretnje i puls. To jasno pokazuje da su nerođena djeca osjetljiva i na najmanje podražaje izvan majčina trbuha.

Za trudnice je važno da budno prate što se događa u njihovu trbuhu, da se pri tom oslone i na osjećaj te otkriju zašto se njihovoj bebi trenutačno (više) ne miče. Razlozi za to, kako je već rečeno, mogu biti posve bezazleni. U rijetkim se slučajevima može raditi o nečem ozbiljnijem, primjerice nepravilnostima u razvoju ili djetetovoj nedovoljnoj opskrbljenosti. U slučaju da imaju loš predosjećaj, trudnice bi svakako trebale što prije posjetiti liječnika.

Svojeglavac

Mnoge bebe postaju svojeglave već u trudnoći. Primjerice, pune su energije baš u trenutku kada umorna majka liježe u krevet – i zbogom snu. Zauzvrat ne pokazuju ni namanju nakanu da se pomaknu kada mama najboljoj prijateljici ili budućem ocu želi pokazati kako se beba svojom nožicom odupire o trbušne stijenke.

No svojeglavost ne mora uvijek značiti da se radi o samovoljnom djetetu. Tako su znanstvenici na primjer došli do uvjerljivog objašnjenja noćne aktivnosti. Sva djeca između 21 i 24 h imaju fazu budnosti, koja je vjerojatno istodobna s majčinom proizvodnjom kortizona. Taj hormon uspavljuje majku, ali razbuđuje bebu. Ne čudi dakle što beba u trbuhu glumi Cvilidretu čim njezina majka pođe u krevet.

Uspostavite kontakt s bebom!

Ipak postoji trik kako doprijeti i do najtvrdoglavije bebe. Čarobna riječ jest ‘’haptonomija’’ (taj pojam potječe od grčke riječi ‘’hapto’’ – ‘’uspostavljam kontakt’’). Zahvaljujući njoj majka i otac preko trbušne stijenke mogu stupiti u kontakt sa svojom bebom. Babica ili liječnik ciljanim dodirivanjima trbuha pripomažu da se dijete pomakne, ono se miče prema majčinim i očevim rukama. S malo vježbe i intuicije roditelji vrlo brzo mogu početi tumačiti reakcije svoga djeteta: Osjeća li zadovoljstvo, radost, užitak? Je li mu dosadno, je li loše raspoloženo, prestrašeno?

U međuvremenu se u Njemačkoj obrazovalo preko 100 stručnjaka za haptonomiju. Naravno da ne morate biti stručnjak da biste se približili svome djetetu. Tko svaki dan odvoji malo vremena da oslušne što se događa u trbuhu i pritom slijedi svoju intuiciju, na dobrom je putu da svoju bebu upozna već prije poroda.