Prva godina u školi veliko je iskušenje za dijete, čak i bez problema koje nosi ljevorukost. U toj dobi djeca proširuju horizonte i razvijaju svoju socijalizaciju pa je važno da izgrade samopouzdanje. Odgajajte ga sa sviješću da biti ljevak nije nedostatak niti čudna pojava. Razgovarajte s njim o konkretnim problemima s kojima se susreće. Predložite mu načine rješavanja. Ne preuveličavajte stvari i ne pravite paniku.

Ljevorukoj djeci će možda biti teže svladati neke školske zadatke ili će im trebati više vremena za njih. Ako oni sami razumiju zašto njihovi kolege završavaju zadatke prije njih, bit će manje frustrirani nego ako to ne razumiju. Važno je da znaju da je u redu potražiti pomoć.

Neke stvari u školi skoro je nemoguće mijenjati; primjerice, svi su prozori u školama uvijek s lijeve strane pa si ljevaci prave sjenu rukom kojom pišu. Ali ako je ljevak smješten na lijevu stranu klupe, imat će veći prostor za pisanje i neće ograničavati svojega susjeda/kolegu s kojim sjedi. Idealno bi bilo posjesti skupa dva ljevaka. Upozorite nastavnike na svog "đaka-ljevaka".

Realni problemi ljevaka i kako ih riješiti

Čitanje

Ljevoruki intuitivno gledaju u smjeru svoje dominantne hemisfere – desno. Prilikom čitanja prije uočavaju slova koja su desno što može dovesti do zamjene slova ili slogova, posebice ako čitaju naglas, npr. “sokol” će pročitati “kosol”. Također čitaju sporije pa imajte strpljenja za njih.

Pisanje

Dok dešnjaci olovku prilikom pisanja vuku, ljevaci je stišću. Ljevaci bi olovku trebali držati jedno 2 cm od vrha kako bi prilikom pisanja vidjeli što pišu. Papir bi trebao biti smješten lijevo od tijela pod kutem od 30-tak stupnjeva u smjeru kazaljke na satu. Tako će uspjeti dobiti ruku u položaj ispod reda u koji pišu. Možda će im zbog toga trebati više vremena nego prosječnim dešnjacima.

Crtanje

Zbog dominacije desne hemisfere mozga, ljevaci su skloniji maštanju, kreativniji su, emotivniji i lakše se snalaze u prostoru. Upravo je crtanje idealan način da se izraze pa im to i omogućite većim formatima papira. A4 je stvarno premalen :)

Zamke za ljevake

Još sedamdesetih godina se smatralo da je ljevoruko dijete potrebno "podešnjačiti". To nemojte raditi, iako se neka djeca sama navikavaju da funkcioniraju kao dešnjaci bez obzira što su rođeni kao ljevaci. Često znaju sami oponašati svoje prijatelje. Prilagođavaju se okolini i ne žele prihvatiti svoju različitost. Ta činjenica sa sobom nosi i određene rizike koji se mogu javiti kasnije tijekom školovanja. Zadiranje u organizaciju mozga može utjecati na koncentraciju (brzo umaranje), poteškoće kod čitanja i u pravopisu (disleksija), nesigurnost koja je lijeva, a koja desna strana, fina motorika (izgled rukopisa), poteškoće s izgovorom (mucanje) i sl. Odlučno ljevoruko dijete nemojte nagovarati da koristi desnu ruku. Dozvolite mu da samo odabere kojom će lakše raditi. Na kraju krajeva, preferencija jedne ruke ne mora biti trajna. Neka djeca recimo, koriste obje ruke za pisanje, ili kasnije određene radnje rade čak desnom rukom.

Ljevaci u svijetu dešnjaka

Mnogi ljevaci se naprosto priviknu na okolinu u kojoj žive te na strojeve, naprave, alate, pomagala koja koriste. To izgleda kao sitnica. Uzeti škare u "krivu" ruku i rezati, otvarati konzervu, rezati kruh, sjesti za kompjuter i zgrabiti miš, naviti sat (srećom, sad su uglavnom na baterije)... Uglavnom uspijevaju zbog njihove naglašene kreativnosti. Ali najčešće ih muči jedna stvar koja je dešnjacima nepoznata. Miješaju im se desna i lijeva strana. Zato im se nemojte čuditi :-)

Što još možete napraviti?

Danas postoje mnogobrojne prodavaonice na internetu koje nude proizvode specijalizirane za ljevake, od posebno prilagođenih škara, olovaka, sportskih rekvizita, kompjuterskih pomagala, poput posebnih tipkovnica i miševa pa čak i programski prilagođenih aplikacija. Ali najvažnije od svega je da se dijete ne osjeća frustrirano jer je drugačije. Ono je osobito jer ima svoje posebne talente i veliku mogućnost prilagodbe.

Mali trik: Kada vaš školarac ne zna koja je lijeva, a koja desna strana, neka stavi dlanove ispred sebe s odvojenim palcima. Koja ruka formira slovo L, sigurno je lijeva.

Jeste li znali da je 13. kolovoz proglašen Danom ljevaka?

I ne zaboravite...

Ljevaci su članovi "posebnog društva" i u konačnici im ne smeta što se moraju više angažirati za iste ciljeve. Jednostavno će ih svladati. Imaju za to predispozicije i to je jedan od njihovih talenata. Također mogu imati posebnu sposobnost koju dešnjaci nemaju, a to je zrcalno čitanje i pisanje.

Tekst: Roditelji.hr

Foto: Profimedia