Uz mnoštvo plodova voća koje nam daruje ljeto, breskva je zasigurno jedna od najčešće prisutnih u našim domaćinstvima. Kakve blagodati za zdravlje nam nudi?

Zbog svoje zavodljive arome i odličnog okusa, breskvu vole pripadnici svih generacija. Za one kojima smeta njena dlakava kora, idealna je zamjena njena glatka sestra – nektarina. Breskva i nektarina su isti tip voća, pa tako u botanici nose isto ime (Prunus Persica) i istog su nutritivnog sastava.


Breskve spadaju u niskoenergetske namirnice (100 g sadrži svega 42 kcal), ali zato obiluju vitaminima, mineralima i antioksidansima. Od minerala ima najviše kalija, magnezija, selena i fosfora. Bogate su vitaminom C i beta-karotenom (koji se u organizmu pretvara u vitamin A). Beta-karoten je zaslužan za narančastu boju voća i povrća, pa tako breskve narančaste boje sadrže i do deset puta više beta-karotena od onih svjetlijih. Od navedenih elemenata snažna antioksidativna svojstva imaju vitamin C, beta-karoten i selen, ali kada govorimo o breskvama ne smijemo nikako zaboraviti spomenuti fenole. Fenoli su spojevi prisutni u hrani biljnog porijekla sa snažno izraženom antioksidativnom aktivnošću, kojom štite stanice tijela od raznih oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, te na taj način sprječavaju razvoj bolesti kardiovaskularnog, probavnog i imunosnog sustava, te nekih oblika karcinoma.


Breskva i nektarina su također i dobri izvori prehrambenih vlakana (naročito kora), čijim unosom u organizam reguliramo probavu i apetit, te smanjujemo rizik nastanka raka debelog crijeva.


Zanimljiva je činjenica da se najveća koncentracija (gotovo dvostruka) nutrijenata krije u kori, tako da breskve uvijek obavezno jedite s korom!


Onim najmlađima, kojima tek otkrivamo bogati svijet okusa, preporučljivo je ponuditi gotovu kašicu ili sokić od breskve (npr. Bebivita), kako bi bili sigurni da im dajemo voće kontroliranog uzgoja i kvalitete. Oni će uživati u okusu, a mi u činjenici da smo im dali svo bogatstvo nutrijenata sadržanih u ovoj omiljenoj voćki.