Draga mama,

iz svega što ste naveli mogu zaključiti da se kod vaše kćerke radi o nečemu u što bi bilo dobro što prije uključiti i stručnjaka - naime, kada kod djeteta postoji tendencija ka perfekcionizmu (što je evidentno u slučaju vaše kćerke), ista je vrlo plodno tlo za razvoj brojnih poremećaja. Jedan od njih bi mogao biti i poremećaj u prehrani u koje ubrajamo i anoreksiju i bulimiju. S druge strane, osobe koje imaju poremećaje u prehrani mogu ispoljavati neke od karakteristika koje ste naveli da su prisutne kod Vaše kćeri:

• sklonost perfekcionizmu

• depresiju

• gubitak od 15% normalne tjelesne težine (osoba može izgubiti i do 35% težine koju je imala prije obolijevanja)

• promjene raspoloženja

• izolaciju

• visoki stupanj anksioznosti

Osobe koje od njih obolijevaju imaju sljedeće karakteristike: perfekcionizam, visoku motivaciju za postignućem, često su akademski vrlo uspješne i imaju veliku potrebu da udovolje drugim ljudima. U pozadini je uglavnom nisko samopoštovanje, gdje ujedno vidim puno prostora za rad kada su u pitanju takvi poremećaji.

Budući da je kod Vaše kćerke došlo do određenih promjena u ponašanju te da je u ovom trenutku najvažnije djelovati, velika je prednost što ste kao roditelji na vrijeme primjetili da nešto nije u redu. U svakom slučaju savjetujem Vam da se obratite stručnjaku kako bi mogao identificirati o čemu se točno radi.

Što se tiče razgovora s kćerkom, vjerujem da je iskreni nastup, pun topline, podrške i razumijevanja, bez osuđivanja najbolje rješenje. Možete joj reći da ste zabrinuti, da vam je bitna i da želite biti uz nju o čemu god se radilo. Nemojte inzistirati na razgovoru, no dajte joj do znanja da ste tu za nju ako bude željela razgovarati. Isto tako budite ustrajni u svojoj odluci da posjetite stručnjaka – objasnite joj zašto vam je to bitno, recite joj što mislite i osjećate. Možete joj reći da ste svjesni činjenice da je ona već odrasla, mlada djevojka koja može samostalno odlučivati u većini stvari, no da ćete vi uvijek biti njezina majka (bez obzira na njezinu dob) i da će vam biti važno da bude dobro.

Želim Vam puno sreće.

Jelena Vrsaljko, dipl. soc radnik, psihoterapeut i NLP trener