Mog trogodišnjeg sina ugrizao je komarac u šakicu.

Sljedeće jutro cijela mu je šaka natekla toliko da nije mogao savijati prstiće.

Što da činim?

Inače nije bio alergičan na ništa...

Alergija na ubod insekta se manifestira otokom, crvenilom, svrbožem i bolnošću. Reakcija može biti lokalno na mjestu uboda ali i po cijelom tijelu.

Jako je važno spriječiti ubode komarca i insekata. U prostoriji gdje dijete spava dobro je staviti aparatić protiv komaraca, ne paliti svjetlo, stavljati zaštitne mreže. U prirodi treba paliti svjećice ili lampe protiv insekata, bebe u kolicima štititi poroznom tkaninom, veću djecu mazati kremama ili sprejevima protiv komaraca namijenjenih dječjoj koži.

Ako je prisutna reakcija na ubod, kožu treba namazati kremama protiv reakcije na ubod komarca ili insekata (Floceta gel, Fenistil i slično), a ako je jak otok i crvenilo te prisutan svrbež može se dati i antihistaminik u sirupu ili kapima (Rinolan, Fenistil i drugi). Ako postoji puno jača reakcija, po cijelom tijelu, npr. otok usnica, teže disanje i slično treba se odmah obratiti pedijatru.

Dječja koža je osjetljivija na ubode komaraca od kože odraslog, te su reakcije jače. Mnoga djeca koja nisu inače alergičari (npr. nemaju alergiju na hranu ili inhalacione alergene) mogu „burno“ reagirati na ubode insekata te ih valja zaštititi.