Enterovirozama, koje se najčešće pojavljuju ljeti i ujesen, a uzrokuje ih više od 70 enterovirusa, najviše su sklona djeca u dobi od 4 do 12 godina. Enterovirozu ćete prepoznati po tome što dijete ima upaljenu sluznicu ždrijela i kompletnih dišnih puteva, nerijetko praćenu i osjetljivošću limfnih čvorova te bolovima u trbuhu. Uz ove tegobe redovito ide i povišena tjelesna temperatura. Jedini su lijek sredstva za sniženje temperature, kao i puno tekućine, kako ne bi došlo do dehidracije.

Enteroviroze se ne liječe antibioticima, a

liječniku je potrebno otići ako se, uz navedene simptome, javlja i povraćanje

te ako viroza traje dulje od pet dana.

 "Ljeto je, uistinu, doba kada su prisutne enteroviroze. To su bolesti koje uglavnom zahvaćaju probavni trakt te se manifestiraju proljevom i povraćanjem te eventualno i povišenom temperaturom. S obzirom na aktualnu situaciju, tj. prisutnost Covida-19 bolesti, prilično je teško odrediti o kojem se virusu radi ako su simptomi isti. Za sada znamo da se Covid-19 pretežno manifestira respiratornim simptomima (kašalj, otežano disanje, temperatura…), ali kod nekih bolesnika se mogu javiti i simptomi od strane probavnog trakta. Jedino test na Covid-19 može potvrditi ili isključiti bolest, makar je također, važno i u kojoj fazi bolesti testiramo pacijenta“, kaže prim.mr.sc. Giovana Armano, dr. med, specijalista pedijatar.

Ako dijete ima blage simptome koji se postepeno smiruju, vjerojatno se ne radi o Coroni, te dijete ne treba na testiranje, a liječenje je uobičajeno: dosta tekućine, rehidracija, lagana prehrana, mirovanje i spuštanje temperature (ako je prisutna).

Evo još nekih pravila o ponašanju tijekom „sezone“ enteroviroza.

  • Najvažnije je održavati higijenu ruku. Ako vam voda i sapun nisu dostupni, postoje dezinfekcijska sredstva..
  • Obavezno je pranje voća i povrća prije konzumacije, a izbjegavajte i kontakt s prljavom vodom u bazenima te višestruko korištenje istih ručnika.
  • Kako su enteroviroze nerijetko praćene proljevom i povraćanjem, vrlo je važno nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Djeci je najbolje dati oralnu rehidracijsku otopinu (ORS), koja se može kupiti u ljekarnama. Ona nadoknađuje i izgubljene elektrolite. Kako bi ih djeca radije pila potražite pripravke s okusom maline i banane. Vrećica ORS-a dodaje se u 500 ml prokuhane i ohlađene vode, a može se pripremiti i s nezaslađenim čajem od šipka.

Tekst: D. P.
Fotografija: Shutterstock