Gripa se obično pojavi odjednom, pregazi nas visokom temperaturom, bolovima u cijelom tijelu, groznicom, grloboljom – paleta simptoma je vrlo bogata i obuhvaća sve simptome prehlade. Oboljeli se osjeća vrlo loše, nema snage, iscrpljen je i obično provede oko tjedan dana u krevetu dok simptomi ne prođu. Ova priča o gripi nam je svima otprilike poznata. No, manje je poznato da se gripa razvije na ovaj način samo u 25% zaraženih. Većina zaraženih virusom gripe nemaju nikakve simptome bolesti. Do ovog zadivljujućeg podatka došli su britanski znanstvenici proučavajući podatke studije koja godinama pratila ponašanje virusa gripe i njegovog širenja na populaciji.

Znanstvenici s Univerziteta College London studiju su provodili od 2006. do 2011. godine prateći više stotina britanskih obitelji. U jesen i u proljeće su uzimali uzorke krvi, sakupljali podatke te zamolili sudionike da nakon izbijanja gripe odmah uzmu uzorak sekreta iz nosa za analizu. Podaci su točno pokazali tko se u obitelji zarazio gripom, tko je bio bolestan i tko je na kraju potražio liječničku pomoć.

U prosjeku su se svake zime zarazilo 18 posto necijepljenih sudionika. Od njih je samo 23 posto razvilo simptome gripe, a samo je 17 posto otišlo liječniku po pomoć. Većina nije primijetila gripu i nije se razboljela.

Koliko god rezultat ove studije bio iznenađujuć za lajike, za znastvenike takvo ponašanje gripe nije novost. Poznato je da većina zaraženih ne oboli doista od gripe, no problem jest što se zaraza gripom ipak prenosi i pojedine vrste gripe mijenjaju simptome. Tako je zamijećeno da je svinjska gripa koja je izazvala epidemiju 2009. godine izazivala manje intenzivne simptome od sezonske gripe, ali je zato pogađala prije svega mlade ljude i u toj grupi izazvala i smrtne slučajeve. Čudljivost virusa gripe znanstvenicima ne dopušta opuštanje i oni se i dalje zalažu za cijepljenje. Posebice zbog toga što upozoravaju na moguću pandemiju gripe na koju stalno upozoravaju i na koju bi se trebalo pripremiti.

Izvor: www.focus.de

Foto: Profimedia