Vi se zapravo cijelo vrijeme trudite držati svoje kilograme pod kontrolom i čak ste pojačali sportsku aktivnost i potrošnju kalorija, ali sve teže ulazite u traperice? Nema logike. No, vjerojatno se odgovor skriva u neravnoteži vaših hormona. Da se radi o hormonski uvjetovanoj masnoćina trbuhu možete prepoznati tako što ona obično dolazi naglo i neočekivano. Kako starimo mijenja se regulacija šećera u krvi inzulinom zbog čega se masnoća, umjesto da se normalno troši, više pohranjuje na trbuhu. Zbog toga se žene u menopauzi često debljaju u području trbuha.

U posljednje vrijeme osjećate glad za slatkim

Volite li slatko, vjerojatno si svaki dan priuštite komadić čokolade ili neki desertić poslije ručka. No, ako primijetite da u posljednje vrijeme vaše tijelo traži više slatkog, riječ je opet o problemu s inzulinom. Rezistencija na inzulin, neosjetljivost tijela na njegovo djelovanje, može negativno utjecati na razinu hormona leptina. Leptin regulira osjećaj gladi i šalje informaciju mozgu da smo siti. Ako taj mehanizam zakaže, jedemo više nego što trebamo i taložimo masnoću na trbuhu.

zudnja za slatkim kao znak hormonalne neravnoteze
Young Woman Enjoy Eating Donut From Plate Near Refrigerator In Kitchen, Image: 335386974, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Panthermedia

Promjene raspoloženja nisu samo stvar menopauze

Ako uz trbuščić osjećate i česte promjene raspoloženja, vjerojatno su krivi hormoni. Poremeti li se razina estrogena u tijelu (bilo tijekom ciklusa ili u menopauzi) ne samo da ćete dobiti te tvrdokorne masne jastučiće na trbuhu, već bi vas mogle mučiti i nagle promjene raspoloženja.

Pod konstantnim ste stresom

Osjećate li u posljednje vrijeme da vam je često fitilj prekratak i da vas osjećaji i događaji preplavljuju i opterećuju? Taj osjećaj vam može dati hormon kortizol. Kada smo pod stresom, tijelo luči puno kortizola, mi osjećamo stres koji pak uzrokuje stvaranje masnoće u trbuhu. To s događa zato što se tijelo prebacuje na mod " preživljavanje" i čini sve da se mi osjećamo bolje - pokušava smanjiti stres, ali i taloži rezerve masnoća.

Umor i nesanica u kombinaciji

Često ležite mrtvi umorni u krevetu, ali ne možete zaspati? U tom problemu također sudjeluje kortizol koji može dovesti do hipotireoze odgovorne za dobivanje na težini. Stoga, ako pored masnih jastučića na trbuhu i porasta tjelesne težine imate i problem uvečer zaspati, pođite liječniku da pregleda vašu štitnu žlijezdu.

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia