U Hrvatskoj godišnje od raka jajnika oboli više od 400 žena (prema posljednjim podacima 449 žena), a  umre njih gotovo 300 (u 2018. je umrlo 296 žena). Za rak jajnika nema organiziranog probira, smrtnost je velika, a time je važnije osvijestiti žene o važnosti redovnih ginekoloških pregleda. Naime, rak jajnika najčešće se dijagnosticira u kasnom stadiju; svjesnost simptoma kao što su povećanje opsega trbuha, prisutna nadutost, brza zasićenost hranom, bolovi u zdjelici i trbuhu, smetnje kod mokrenja mogu biti prvi znakovi povezani sa pojavom raznih bolesti, ali i raka jajnika; a postavljanje dijagnoze u ranom stadiju znatno poboljšava mogućnost preživljenja. Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika, koji se obilježava 8. svibnja, Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU, organizirala je online tribinu “ To nisu samo ženske stvari“, koja će se moći pogledati na Facebooku Udruge 8. svibnja u 11 sati, kao i naknadno na njihovom YouTube kanalu.

SVE za

NJU je članica Svjetske koalicije za borbu protiv raka jajnika (World ovarian

cancer coalition) od njezinoga osnivanja, a od 2015. redovito obilježava ovaj

dan. Zadnjih godina to čini javnim tribinama i javnozdravstvenim akcijama pod

nazivom „To nisu samo ženske stvari“ i pod motom: rak jajnika jest ženska bolest, ali nije samo ženski problem.

Svjetski dan borbe protiv raka jajnika je pokrenut 2013. godine kao svjetska inicijativa s ciljem podizanja svijesti žena o važnosti redovnih pregleda. Ove godine u veljači SVE za NJU je uz podršku Hrvatskog društva za internističku onkologiju i udruga JA-KA i Nismo same, pokrenula inicijativu "Ne zaboravi me“ kojom se želi podići svijest i informirati žene o važnosti genetskog testiranja na mutacije BRCA 1 i BRCA2 gena u liječenju raka jajnika.

Virtualna tribina posvećena je svim ženama koje se liječe od raka jajnika, ali istovremeno zdrave žene poziva na informiranje i redovito kontroliranje jer uza sve suvremene lijekove, rano otkrivanje i dalje ostaje jedan od najvažnijih čimbenika dobrih ishoda liječenja.

Na

tribini su sudjelovali prim. mr. sc. Višnja

Matković, Klinika za ženske bolesti i porode KBC Zagreb, prof. dr. sc. Herman Haller, KBC Rijeka, predsjednik

Hrvatskog društva za ginekološku onkologiju i prof. dr. sc. Stjepko Pleština, KBC Zagreb,

predsjednik Hrvatskog društva za internističku onkologiju. Tribinu je vodila Ljiljana Vukota, glavna tajnica SVE za

NJU.

Zajednička poruka glasi da se bolesnice moraju liječiti u velikim centrima gdje postoji multidisciplinarni tim koji će planirati i provoditi liječenje, a žene trebaju jednom godišnje odlaziti na ginekološke preglede i educirati se o brizi za vlastito zdravlje. Iako se radi o karcinomu u kome je petogodišnje preživljenje vrlo skromno, ulijeva optimizam činjenica da Hrvatska prati najsuvremenije oblike liječenja. Pri tome je naglašena važnost kirurškog liječenja i testiranja na mutacije BRCA1 i BRCA2 gena koje ženama sa dijagnozom visokogradusnog seroznog raka jajnika i potvrđenom mutacijom omogućava ciljano liječenje. Iako je radi epidemije koronavirusom te potresa u Zagrebu promjenjen režim rada u bolnicama, nije bilo prekida u započetom liječenju oboljelih.

Na tribini je predstavljen hrvatski prijevod novog ESMO (European Society for Medical Oncology) vodiča za bolesnice s rakom jajnika "Što je rak jajnika?“. Ovo vrijedno štivo temelji se na Kliničkim smjernicama za liječenje raka jajnika  i namjenjeno je oboljelima, obiteljima i njegovateljima, ali i profesionalcima koji sudjeluju u liječenju ili pružanju podrške oboljelima.Vodič sadrži informacije o ranim i uznapredovalim stadijima bolesti, uzrocima bolesti i načinu dijagnosticiranja sve do suvremenih metoda liječenja bolesti koje bolesnice imaju na raspolaganju i mogućim popratnim pojavama.

Iako je karcinom jajnika ženska bolest, to nije – naglasili su stručnjaci na tribini – samo ženski problem. Muškarci su važni u poticanju žena u brizi za zdravlje i pružanju podrške tijekom liječenja. Važno je u zajednici onkoloških bolesnika, stručnoj i općoj javnosti razvijati solidarnost i podršku za sve oboljele od zloćudnih bolesti.

Tekst: D. P.
Fotografija: Shutterstock