Koliko puta (ako ne i svakodnevno) čujete moljakanje za ‘nečim slatkim’ ili desertom nakon ručka. Djeca znaju biti itekako uporna u namjeri da dobiju željenu čokoladicu ili bombon. Ako vam se konzumacija slatkih zalogaja vašeg djeteta čini pretjerana, posebice ako dijete nema raznoliku prehranu, vrijeme je za promjenom prehrambenih navika pri kojima treba biti dosljedan. Nemojte djetetu nuditi slatkiše kao zamjenu za zdravi obrok, ali isto tako niti kao nagradu zato što je nešto pojelo. Ako ne želi pojesti ručak, možete reći da je to u redu ukoliko nije gladno. Ako nakon toga traži da pojede nešto slatko, nježno, ali odlučno odbijte i ponovo mu ponudite ručak. To se može ponoviti jako puno puta, jer djeca su vrlo uporna mala bića, ali odgovornost je na vama pa vi budite uporniji. Rješenje su mali zdravi zalogajčići.

Bitno je unaprijed planirati i predvidjeti situaciju, pa prije nego li dijete ogladni pri ruci imati spremnu neku zdravu grickalicu ili mali zalogajčić za međuobrok. Kako bi privoljeli dijete da proba nešto novo što je pritom i zdravo, pri dekoraciji i začinjanju zalogajčića upotrijebite svu raspoloživu maštovitost. Također djeca vole probati ono što su sama pripremila, pa ih je dobro, naravno ovisno o njihovoj dobi, manje ili više uključiti u pripremu jednostavnih i zdravih slanih i slatkih zalogajčića. Boravak na svježem zraku i kretanje, isto su važan dio zdravih životnih navika, pomažu otvaranju apetita pa predstavljaju idealnu priliku u kome se djetetu može ponuditi neki novi i zdravi zalogajčić.

djeca-i-slatkisi-kada-kako-i-koliko
, Image: 298810471, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Osnovno pravilo je ne dozvoliti djetetu da jede slatkiše neposredno prije nekog obroka. Također slatkiši ne trebaju stajati nadohvat ruke. Prekomjerno uzimanje slatkiša može se spriječiti redovitim i zdravim međuobrocima. I najvažnije, ne služite se slatkišima i grickalicama kao sredstvom nagrađivanja djeteta.

Tekst:http://www.journal.hr

Foto: Profimedia