Osim ako nije temperatura iznimno niska, ispod nule, boravak na otvorenom pomaže dojenčadi da se prilagodi godišnjim dobima i danonoćnom ciklusu, a često smiruje i nervozu, smatraju pedijatri.

Kad temperatura padne ispod nule, ne biste trebali izvoditi bebu, osim za brze odlaske do automobila. No kad je temperatura iznad nule potreban je oprez jer hladan vjetar može biti štetan za novorođenče. Naime, dojenčad još nema sposobnost samoregulacije svoje tjelesne temperature pa izloženost hladnim elementima, kao što je pojačan vjetar, svedite na nekoliko minuta, a igru ​​na snijegu ostavite za vrijeme kad djeca malo porastu.

shutterstock_349101509.jpg
Shutterstock 

Dojenčad gubi toplinu brže od odraslih, a što su mlađi, teže se nose s prehladom. Mala beba nema tjelesnu masu potrebnu za zagrijavanje nakon što joj se tijelo ohladi.

Kako da djetetu bude toplo i da uživa u šetnji?

  • Odjenite bebu slojevito. Odijevanje djeteta u slojevima omogućuje vam da se prilagodite njegovim potrebama. Donji sloj može biti uz tijelo, poput tajica i bodija. Povrh toga, možete staviti još jedan sloj hlača i majicu dugih rukava. Na kraju, odjenite jaknicu, kapu, rukavice i tople vunene čarape kako biste zadržali ruke i noge toplima.
  • U automobilu bebi obavezno skinite jaknu. Zašto? Ako dijete nosi jaknu, morate olabaviti pojaseve autosjedalica kako biste dijete smjestili, što utječe na sigurnost bebe. Alternativno, možete koristiti deku, a zatim je ukloniti nakon što se automobil zagrije, kako se dijete ne bi pregrijalo. Prethodno možete i zagrijati automobil kako bi bebi bilo ugodno.
  • Ako vani nije kao na Sjevernom polu, odjenite bebu u zimsku jaknu, kapu koja mu prekriva uši, rukavice i deku za kolica. Provjeravajte bebu. Ako joj lice postane crveno, koža topla i nervozno je, vjerojatno je pregrijano. Ako je nervozno i suznih očiju, a koža joj je hladna na dodir, vjerojatno dojenče nije omotano dovoljno dobro.
  • Pazite na znakove upozorenja. Ako vaša beba počne drhtati ili su joj ekstremiteti – ruke, stopala i lice – hladni i crveni ili su problijedjeli i postali tvrdi, odmah bebu unesite u zatvoren prostor.

Ako se dogodi da su bebini obrazi i ručice jako hladni, ne trljajte hladno mjesto kako biste ga zagrijali, jer bi to moglo dodatno oštetiti kožu. Umjesto toga, toplim krpama lagano zagrijte kožu, a zatim odjenite toplu i suhu odjeću. Ako se stanje ne poboljša u nekoliko minuta, nazovite svog liječnika. Drugi znakovi da se vaše dijete pothladilo i da mu je potrebna liječnička pomoć su letargija, ne reagiranje i plave usne ili lice.