Dok svjetske farmaceutske tvrtke i najprestižniji znanstvenici užurbano rade na proizvodnji cjepiva koje bi pomoglo da se riješimo pandemije novog korona virusa, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ Alemka Markotić upozorava da i neki jednostavni postupci kao higijena nosa mogu pomoći u borbi s infekcijama dišnog sustava. Kako je pojasnila za 24 sata, toaleta nosa, odnosno ispiranje i vlaženje nosa preparatima na bazi morske soli, mogla pomoći u odstranjivanju mrtvog epitela u nosu, a time i virusnih čestica iz toga epitela.

Od samog početka epidemije uzrokovane koronavirusom, znanstvenici i liječnici primijetili su da jedan broj bolesnika, ali i osoba u kojih je dokazana infekcija, a nisu razvili simptome, ima dugotrajnu prisutnost virusa u nosnoj sluznici, neki čak i preko dva mjeseca.  Takvi su se pacijenti obraćali za pomoć i dr. Markotič, pa im je ona svajetovala neka 3-4 puta dnevno osvježe i očiste nos uštrcavanjem preparata na bazi morske vode, kroz 2-3 dana, i da nakon toga naprave kontrolni bris. Kod većine je, nakon toga postupka, nalaz brisa bio negativan i mogli su konačno završiti s izolacijom i vratiti se u "novo normalan“ život.

Taj jednostavan i svima dostupan postupak - ispiranje nosa običnom fiziološkom otopinom - mogao bi spriječiti širenje virusa iz nosa prema plućima.

"Kako su to bila pojedinačna zapažanja i iskustva, koja trebaju definitivno potvrdu u kontroliranoj studiji, da bi se smatrala znanstveno i stručno relevantnim i primjenjivim, pokrenuli smo pilot studiju u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević“. U okviru studije ćemo pokušati u bolesnika s Covid-19 ispitati koliko redovita toaleta nosa s otopinama na bazi morske vode može smanjiti održavanje virusa u nosu, a ako rezultati budu ohrabrujući, planiramo ispitivanje nastaviti i u asimptomatskim slučajevima u cilju redukcije mogućeg širenja virusa u donje dijelove dišnog sustava, odnosno prema plućima", otkrila je Markotić za 24 sata.

Izvor: 24 sata
Fotografija: Shutterstock