Podrška koju pružamo sebi i djeci u vrlo stresnim situacijama kao što je potres, ali i drugim svakodnevnim stresnim situacijama, od velike je važnosti. Pravilnim pristupom olakšat ćemo stresno iskustvo i pomoći djeci da obrade svoje emocije i da one na njima ostave što manje traga. No da bismo mogli pomoći svojoj djeci, prije svega se trebamo sami naučiti nositi sa stresom i postati njihova 'jaka baza'. Djeca 'upijaju' naše stanje i mi smo im primjer kako se nositi sa stresom.

"Svaka je situacija u životu prilika za rast i napredak iako nam se u nekim trenucima to činilo suludo", kaže Tanja Hrvatin Šimičić, certificirani life coach, u uvodu u svoju kratku i korisnu publikaciju "Kako pružiti podršku sebi i djeci u stresnim situacijama (i nakon njih)". Publikacija je namijenjena roditeljima, odgajateljima, ali svima kojima je potrebna psihološka podrška u bilo kojem stresnom trenutku u životu.

Donosimo vam nekoliko Tanjinih savjeta, a cijelu publikaciju možete pročitati ovdje.

1. „Nemoj da te bude strah!“ – rečenica je koju zbilja moramo izbjegavati! Ovakav pristup samo povećava strah kod djeteta jer ono time dobiva poruku da ga se ne razumije, da ga se „ne vidi“, a njegovi su osjećaji stvarni pa makar nama ponekad bili totalno besmisleni.

2. Podijeli svoje osjećaje! Djeca ionako osjećaju sve vaše osjećaje pa ako im sami ne ispričate, bit će zbunjeni i uplašeni. Uostalom, bit će im lakše da znaju da ne osjećaju samo oni zbunjenost, strah, tjeskobu.

3. Postavljajte im pitanja! Pitajte dijete: Kako se osjećaš? Kako si se osjećao kada se sve treslo? Što si pomislio? Imaš li pitanja? Što te još zanima? Jednaka pitanja postavljajte mami, tati, prijateljici, partneru. Pitajte i slušajte.

4. Iskrenost! Kod svake stresne ili traumatske situacije trebamo biti iskreni prema djeci, ali naravno u skladu s dobi, računajući na to koliko dijete razumije. Ako dijete ne razgovara o toj situaciji, ne znači da ne razmišlja.

5. Tri stvari na koje možemo utjecati, a koje će nam pomoći da se osjećamo bolje! Na naše stanje utječu tri faktora: fokus, govor (ono što si govorimo) i fiziologija, a promjenom ovih triju stavki, promijenit ćemo svoje stanje, bit će nam lakše te ćemo biti spremniji na promjene, akcije i rješavanje problema.

6. Videa i fotografije o potresu! Pogledajte s djecom videa i fotografije prilagođene njihovoj dobi u kojima se prikazuje što se točno događa unutar zemlje tijekom potresa. To će im pomoći da bolje razumiju

situaciju što olakšava nošenje sa stresnim okolnostima.

7. Rituali znače sigurnost! Ako s djecom imate neke rituale, kao što je priča za uspavljivanje, zagrljaj, ne odustajte od toga ni kad je teško.

8. Sitnice koje usrećuju! Bez obzira kako okolnosti teške bile, radite s djecom sitnice koje vas vesele, pogledajte zajedno crtić, zaplešite. slušajte glazbu.

9. Vježbice za djecu i odrasle koje će potaknuti da se bolje osjećate i da se riješite stresa! Riječ je o vježbama mindfulnessa koje dokazano djeluju na naš mozak. Stoga ih je korisno upotrebljavati u svakodnevnom životu (primjerice, disanje rukama i disanje uz pomoć dlana i prstiju). Ako dijete poučimo ovim tehnikama, dali smo mu jako veliki dar za život.

tanja-hrvatin-simicic-certificirani-life-coach-da-bismo-mogli-pomoci-svojoj-djeci-prije-svega-se-sami-trebamo-nauciti-nositi-sa-stresom

Više o svakoj metodi pogledajte u e-priručniku "Kako pružiti podršku sebi i djeci u stresnim situacijama (i nakon njih)", a informacije koje ondje pronađete bit će vam korisne u svakodnevnom životu jer ćete naučiti kako komunicirati s djecom, kako uvažiti njihove osjećaje, kako ih podržati na svakodnevnoj razini, a posebno u vrlo stresnim situacijama (od potresa do posjeta liječniku, smrti u obitelji i slično).  Najveći cilj u odgoju treba biti - gradnja mentalno snažne djece, a to ćemo postići ako gradimo vlastitu mentalnu snagu.

Tekst: S.M.

Foto: Profimedia