E-brojevi označuju određene prehrambene aditive kojima je utvrđena sigurnost za uporabu detaljnim i dugogodišnjim ispitivanjima. Oznaka "E" znači "Europe", odnosno radi se o aditivima čija je uporaba dopuštena u Europi, a E-sustav numeriranja uveden je radi lakšeg reguliranja prehrambenih aditiva. Neki aditivi kao što su arome i enzimi nemaju svoj E-broj nego se označavaju na drugi način.

Prehrambeni su aditivi tvari poznatog kemijskog sastava, koje se inače ne konzumiraju kao hrana, niti su tipičan sastojak hrane. Dodaju se hrani tijekom tehnološkog postupka proizvodnje, prerade i obrade, pakiranja, transporta i čuvanja. Služe za poboljšanje organoleptičkih svojstava hrane (boja, okus, miris i konzistencija), njezino konzerviranje i čuvanje.

U pravilu nemaju prehrambenu vrijednost (osim npr. modificiranog škroba). Uvrštavanjem određenog aditiva na pozitivnu listu ne prestaje njegovo stručno praćenje i proučavanje. Ako postoji opravdana sumnja u njegovu sigurnost i neškodljivost, aditiv opet prolazi proceduru ispitivanja. Tako je npr. 2007. zabranjena upotreba bojila Red 2G (E128) u hrani, njegovo stavljanje na tržište te uvoz hrane koja sadržava navedeno bojilo zbog moguće kancerogenosti.

Prehrambeni aditivi u hrani

Uporaba prehrambenih aditiva u proizvodnji i čuvanju hrane poznata je još od davnine. Postupci soljenja, sušenja, dimljenja, salamurenja i dodavanja konzervansa omogućavali su očuvanje hrane tijekom dužeg razdoblja i sprječavali glad u doba nestašice. Razvojem kemijske i prehrambene tehnologije dobivaju se prirodne i sintetske supstancije u čistom obliku koje osim što se koriste za konzerviranje hrane, održavaju i poboljšavanju njezina senzorska svojstva (boju, teksturu, konzistenciju i sl). Tako se npr. rahlost i svježina kruha postiže upravo dodatkom prehrambenih aditiva. Dapače, moderna proizvodnja hrane i moderni način života teško bi se mogli zamisliti bez tih dodataka. Čak i u proizvodnji organske hrane dopuštena je uporaba nekih aditiva.

No, katkad uporaba prehrambenih aditiva može biti pokazatelj loše kvalitete samog prehrambenog proizvoda. Tako se npr. boja nekog voćnog soka može "pojačati" uporabom organskog bojila, što upozorava ili na slabiju kvalitetu samog soka ili na smanjenu količinu prirodnog soka u proizvodu. Količina samog prehrambenog aditiva u takvom je proizvodu unutar zakonski regulirane količine, ali to ne znači da je i opravdana. Granica između tehnološke nužnosti uporabe određenog prehrambenog aditiva i njegove opravdanosti tanka je te je u najvećem broju slučajeva stvar proizvođača hrane. Mnogi aromatski preparati nemaju svoj E-broj i ne moraju se označavati na deklaracijama u popisu sastojaka namirnice, što znači da su moguće zloporabe. A katkad se prehrambeni aditivi upotrebljavaju i kako bi se istaknula ponuda proizvoda na tržištu.

Prikaz E-broja na deklaraciji

Prema hrvatskoj (i europskoj) regulativi popis sastojaka na deklaraciji proizvoda mora sadržavati sastojke namirnice prema padajućem slijedu s obzirom na masu, te ako jedan od sastojaka pripada nekoj od kategorija (bojila, konzervansi, antioksidansi, emulgatori, zgušnjivači itd.), mora se označiti imenom te kategorije iza koje slijedi njegov specifični kemijski naziv ili E-broj.

Tako, primjerice, na jednoj etiketi za voćni napitak imamo popis sastojaka:

voda, šećer, regulator kiselosti: limunska kiselina, sok od breskve od koncentriranog soka od breskve, aroma, antioksidans: askrobinska kiselina;

a na drugoj deklaraciji popis je sljedeći: voda, šećer, regulator kiselosti: E330, sok od breskve od koncentriranog soka od breskve, aroma, antioksidans: E300. Riječ je o istom proizvodu. Katkad će proizvođač hrane upotrijebiti E-broj, a katkad specifični naziv, ovisno o količini mjesta na deklaraciji. Neki će radije upotrijebiti specifični naziv aditiva baš zbog negativnih asocijacija koje se povezuju s E-brojem.

Hrana za dojenčad i djecu

Proizvodnja i stavljanje na tržište hrane za dojenčad i malu djecu u Republici Hrvatskoj zakonski je regulirana. Prema zakonu, uporaba nekih E-brojeva u hrani za dojenčad i malu djecu je dopuštena. Dopušteni aditivi u toj hrani te njihova maksimalna dopuštena količina regulirani su člankom 50. Pravilnika o prehrambenim aditivima (NN br. 81/08). Dodavanje bojila u hranu za dojenčad i malu djecu ovim je pravilnikom zabranjeno.

Jesu li E-brojevi štetni?

Neki E-brojevi privlače posebnu pozornost i "prikupljaju" brojne pritužbe potrošača (u prvome redu bojila za hranu) jer se sumnja da izazivaju hiperaktivnost u djece, te u osjetljivih osoba alergijske reakcije (urtikarija, dermatitis, rinitis), probavne smetnje te napadaje astme.

Pokušaj da se izbjegnu E-brojevi poprilično je nezahvalan posao, pogotovo kad ste zabrinuti kako utječu na zdravlje vaše djece.

Današnji užurban i moderan način prehrane gotovo je nemoguće zamisliti bez prehrambenih aditiva. No, činjenica je da uz raznovrsnu i uravnoteženu prehranu, s pretpostavkom da govorimo o zdravim osobama, prehrambeni aditivi uneseni hranom neće utjecati na zdravlje. Do zdravstvenih tegoba može doći u osoba koje su osjetljive na određeni sastojak u aditivu ili su ga unijele u količinama većim od dopuštenih.

Prehrambeni aditiv označen E-brojem potvrda je opsežne toksikološke evaluacije i klasifikacije pojedinog aditiva. Dodane količine moraju biti 100 i više puta manje od toksičnih količina uzimajući u obzir sve izvore u kojima se mogu nalaziti pojedini aditivi, kao i količine koje čovjek može konzumirati u normalnim okolnostima. To znači da bi potrošač mogao unositi aditive iz svih izvora cijeli život, a da nema štetnih posljedica za zdravlje.

Prema riječima predsjednika znanstvenog odbora (The Panel on food additives and nutrient sources added to food) Europske agencije za sigurnost hrane Johna Larsena:"Mnoge prehrambene boje koriste se već desetljećima od svojeg inicijalnog odobrenja. Nakon toliko duge uporabe sada procjenjujemo njihovo djelovanje, uključujući nove dokaze o njihovoj sigurnosti, a u svrhu zaštite europskih potrošača. Procjenu radimo sistematski za sve prehrambene aditive, a počeli smo s bojama (E104, E110, E124, E102, E129 i E122) zbog sve većih sumnji u njihovu sigurnost."

e-brojevi
e-brojevi
Deset E-brojeva koje bi prema nekim udrugama trebalo izbjegavati

Na kraju, što zaključiti?

Prehrambeni aditivi nužni su u današnjem načinu života. Kada otvorite bocu ulja, očekujete da ulje nije užeglo, od jogurta od banane očekujete da je žute boje, od "light" sladoleda da ima sladak okus. Proizvođači hrane i suvremena prehrambena tehnologija upravo to i omogućuju. Najvažnije je da je hrana koja dolazi na vaš stol zdravstveno ispravna. Većina namirnica lako se kvari i ograničena je vijeka trajanja (pogotovo namirnice životinjskog podrijetla), te i kod njih prehrambeni aditivi (konzervansi) sprečavaju mikrobiološku kontaminaciju hrane i njezino kvarenje.

Međutim, neke vrste prehrambenih aditiva dovode se u vezu sa zdravstvenim rizicima, posebno kod djece i osjetljivih osoba. Upravo zbog sumnje u njihovu sigurnost rade se daljnja istraživanja kako bi se otkrilo kako aditivi utječu na naše zdravlje. Želite li smanjiti unos prehrambenih dodataka, izbjegavajte gotova i polugotova jela (umaci, juhe…), hranu pripremajte sami te pažljivo čitajte deklaracije proizvoda. Primijetit ćete na deklaraciji nekih proizvoda natpis "bez konzervansa". To ne znači da proizvod ne sadržava neke druge prehrambene aditive (npr. emulgatore, antioksidanse, regulatore kiselosti i sl.). Isto tako natpis "bez šećera" obično znači da su proizvodu dodana sladila. Zato čitajte deklaracije proizvoda, posebno popis sastojaka.

Tekst: Martina Ivanišević, dipl. ing. prehrambene tehnologije

Foto: Thinkstock