
10 činjenica o zdravoj dječjoj prehrani
Je li djeci potreban jednom dnevno topli obrok, moraju li redovito jesti meso, smanjuje li voda apetit? Ovdje su odgovori na tu temu
Dječja prehrana je zanimljiva tema mnogim majkama. One razmišljaju kako djetetu ponuditi zdrave obroke. I ne samo to. One se brinu kako organizirati da djeca dobiju sve potrebne hranjive tvari putem hrane znajući da im to često neće poći za rukom kroz zdravo povrće, voće ili meso.
Mali izbirljivci bi jeli slatkiše, a ne žele jesti kuhane obroke. Ne žele piti mlijeko, ali obožavaju fast food i coca colu. Povrće je posebna omražena kategorija.
Zato, donosimo niz odgovora na pitanja zabrinutih majki koje žele što bolje organizirati zdrav djetetov jelovnik.
- ŠTO UČINITI KAD DIJETE STALNO ŽELI SLATKIŠE? Želja za slaktim nije urođena, već prenesena kroz slatko majčino mlijeko. Zbog toga zabrane ne dovode do nikakvih rezultata. Postavite nekoliko pravila kao npr. slatkih petnaest minuta popodne na kauču, poslije toga obavezno operite zube. Može se kupiti jedna velika doza sa slatkišima iz koje onda zajedno jedete. Potreba za slatkim može se zadovoljiti palačinkama sa marmeladom ili rižom kuhanom na mlijeku.
- NAKON TREŠANJA SE NE SMIJE PITI VODA. JE LI TO ISTINA? Ako su trešnje, krastavci i ogrozd dobro oprani, ne bubre sa vodom u trbuhu i ne izazivaju bolove. Dobiju li djeca nakon konzumiranja voća i vode bolove u trbuhu, uzrok je tome proces varenja kod kojeg se oslobađaju gljivice kvasca i ostali mikroorganizmi koji se nalaze na neopranom voću. U stvarnosti, želučana kiselina neutralizira te klice. Istovremeno konzumiranje puno tekućine razrjeđuje želučanu kiselinu, dok klice ostaju. Ako se voće direktno jede sa grma ili drveta, preporučljivo je nakon toga ne konzumirati tekućinu barem pola sata.
- TREBA LI UVIJEK PRATI VOĆE? Jabuke i kruške potrebno je oprati mlakom vodom. Te voćke se jedu s kožicom koja sadrži polovicu zdravih tzv. sekundarnih biljnih hranjivih tvari. Naranče i mandarine također je potrebno oprati prije guljenja. Otprilike jedna petina pesticida kojima je voće tretirano ostane prilikom guljenja na rukama i automatski na oguljenom voću.
- TREBAJU LI DJECA DNEVNO TOPLI OBROK? Jede li se obrok hladan ili topao sasvim je svejedno. Međutim kuhana, pečena i pržena hrana dobro došla je promjena na jelovniku. Osim toga, topli obroci su većinom bogatiji hranjivim tvarima nego hladne zakuske. Tijesto, krumpir, meso i jaja su prehrambene namirnice koje možemo jesti samo ugrijane, ali na taj način otpadaju važni ugljikohidrati.
- POMAŽU LI KOD PROLJEVA SLANI ŠTAPIĆI I COLA? Iako se taj recept često preporučuje, nije dobar, a pogotovo je loš kod beba i male djece. Coca Cola iz organizma crpi vodu i minerale koji se više ne mogu ravnomjerno nadoknaditi. Preporučljivo je piti čaj od kamilice, koromača ili anisa, gutljaj po gutljaj raspoređeno na cijeli dan. Također je dobro piti nezaslađene voćne čajeve, toplu juhu od povrća ili mrkve te mineralnu vodu bez mjehurića ili prirodnu vodu.
- SMIJEM LI DJETETU DATI MALO ŠAMPANJCA? Ne, nikako ne. Alkohol je tabu iako djeca od jednog gutljaja nisu pijana. Evo tri razloga zašto djeca nikada ne smiju probati alkohol: postoji opasnost od stvaranja ovisnosti o alkoholu, djeca moraju naučiti da je alkohol samo za odrasle isto kao što je vožnja automobilom samo za odrasle. Alkohol je otrov za djecu jer šteti još nerazvijenoj jetri.
- MOŽE LI VODA POKVARITI APETIT? Naprotiv, hrana još bolje klizi niz grlo. Pored toga, piće uz obrok je najjednostavnija mogućnost da se pokrije potreba za tekućinom. Djeci do 10 godina je potrebno 800 do 1000 ml na dan, kod sporta i vrućine još više. Žeđ mogu utažiti prirodna i mineralna voda, nezašećereni voćni sokovi i čaj. Voćne sokove je najbolje razrijediti u omjeru 1:3.
- MOJE DIJETE SE STALNO IGRA SA HRANOM. ŠTO UČINITI? Brljanje po tanjuru u prve dvije godine djetetova života sasvim je normalna pojava. Djeca žele shvatiti zašto se grašak kotrlja po tanjuru, koliko je mekan pire od krumpira, koliko se savijaju rezanci i koliko je tvrd krumpir. Poštedite si živce: kupite velike podbradnike i stavite na stoljnjak jednu krpu. Imaju li četverogodišnja ili petogodišnja djeca još uvijek ruke u tanjuru, tu više nema govora o želji za otkrivanjem novih stvari. Brljanje po tanjuru dolazi u slučaju da je dijete sito, iz dosade ili želje za provokacijom. Ovdje morate biti dosljedni: “Gotov si i ne želiš više jesti? Skloni tanjur i smiješ ustati!”
- MOJE DIJETE PIJE SAMO KAKAO. NIJE LI TO PRESLATKO? Nije, ako kakao kuhate sami od nezašećerenog tamnog kakaa. U tom slučaju količinu šećera možete odrediti sami i dobivate hranjiv i zdrav napitak od mlijeka. Instant kakao sadrži 80 posto šećera i kao takav je ustvari slatkiš.
- MORAJU LI DJECA JESTI MESO? Ne nužno. Ovisno o tome što dijete jede osim toga. Do problema može doći ako je dijete vegan, što znači da se ne jede određene namirnice životinjskog porijekla kao što su mliječni proizvodi, jaja i riba. Pri takvom načinu prehrane može doći do nedostatka željeza, bjelančevina, kalcija i vitamina B12. Stoje li pak te namirnice redovito na prehrambenoj listi, obrok bez mesa ne predstavlja nikakav problem. Namirnice bogate vitaminom C kao što su sok od naranče, paprika ili svježe povrće te žitarice u kojima ima željeza posebno su dobre za organizam. Teže postaje kod djece u drugoj godini života koja su se prestala hraniti na bočicu. U tom slučaju je potreban savjet stručnjaka.
Tagovi: dječja prehrana, zdrava prehrana djece
Vezano uz temu

"Mama, neću jesti povrće. Hoćeš i već jesi, a da ni ne znaš, sinko"
Muku mučite s uvođenjem zdravih prehrambenih navika u…

Kako ove dvije namirnice čuvaju zdravlje vašeg djeteta?
Djeca vole slatko, a svi znamo kakve sve…

"Kako mi je svjesniji pristup ishrani promijenio život i sve njegove aspekte"
O svemu što ju je navelo da promijeni…

I vaše dijete ne jede povrće? Možda radite baš ovo...
Čak 82,8% djece u Hrvatskoj ne jede povrće…
Pročitajte i:

One su prave male Chefice! Dopuštate li i vi djeci da vam pomažu u kuhinji?
Gastro blogerica Nastasja Chiara Petrić i proslavljena manekenka Ljupka Gojić Mikić svojoj djeci daju priliku…

Savjeti za roditelje djece koja ne vole jesti
Savjete za pravilnu prehranu roditelji najčešće traže na internetu, a svaki drugi roditelj nije siguran…

Važnost zajedničkog obiteljskog obroka
Magistar nutricionizma Bojan Stojnić otkriva kako djeci što ranije usaditi zdrave prehrambene navike

Nutricionist otkriva što jesti kako bi u ova izazovna vremena osnažili imunitet i ostali zdravi!
Nutricionist Nenad Bratković pojašnjava kako bismo se trebali hraniti u zimskom razdoblju te kakva je…