
Pod kojim uvjetima jedan roditelj može dobiti potpuno skrbništvo nad djetetom?
U nekim životnim okolnostima događa se da jedan roditelj želi dobiti potpuno skrbništvo i prava nad djetetom. Što o tome kaže obiteljski zakon?
Pitanje: Bila sam u izvanbračnoj vezi 4 godine i prošle godine u 12. mjesecu sam ostala trudna izvantjelesnom oplodnjom. Sin mi se rodio ove godine u 8. mjesecu. Otac moga sina i ja smo tijekom trudnoće naišli na velike međusobne probleme koji su još više izašli na površinu kada se dijete rodilo, te smo vezu okončali. On je priznao dijete i ono nosi moje prezime, ali ne sudjeluje kao roditelj, financijski ni na koji način i sam je donio odluku da meni propušta dijete. Naime, meni se ne ide na sud jer ne želim da dobije ikakva prava na dijete (odrekao se djeteta starog 7 tjedana). Moje pitanje je: što ja mogu učiniti da imam potpuno skrbništvo i sva prava na sina, a da se njega ni ne pita pristaje li na to ili ne? Čak ne želim ni alimentaciju od njega. Hvala Vam puno na odgovoru.
Odgovor: Sukladno čl. 91. Obiteljskog zakona (NN 103/15, u nastavku: Obz), roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja, u svrhu zaštite i promicanja djetetovih osobnih i imovinskih prava te dobrobiti. Roditeljsku skrb roditelji su dužni ostvarivati u skladu s djetetovim razvojnim potrebama i mogućnostima. Roditelj se ne može odreći prava na roditeljsku skrb. Roditelji su dužni o pojedinačnim sadržajima roditeljske skrbi razgovarati i sporazumijevati se s djetetom u skladu s njegovom dobi i zrelošću.
U sadržaj roditeljske skrbi ulazi pravo i dužnost zaštite osobnih prava djeteta na zdravlje, razvoj, njegu i zaštitu; odgoj i obrazovanje; ostvarivanje osobnih odnosa i određivanje mjesta stanovanja te pravo i dužnost upravljanja djetetovom imovinom. Također u sadržaj roditeljske skrbi ulazi pravo i dužnost zastupanja djetetovih osobnih i imovinskih prava i interesa.
Pitanje roditeljske odgovornosti može se urediti planom o zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili sudskom odlukom.
Plan
o
zajedničkoj
roditeljskoj
skrbi
je
pisani
sporazum
roditelja
o
načinu
ostvarivanja
zajedničke
roditeljske
skrbi
u
okolnostima
u
kojima
roditelji
djeteta
trajno
ne
žive
u
obiteljskoj
zajednici.
Planom
o
zajedničkoj
roditeljskoj
skrbi
mora
se
detaljno
urediti:
1.
mjesto
i
adresa
djetetova
stanovanja,
2.
vrijeme
koje
će
dijete
provoditi
sa
svakim
od
roditelja,
3.
način
razmjene
informacija
u
vezi
s
davanjem
suglasnosti
pri
donošenju
odluka
bitnih
za
dijete
te
razmjene
važnih
informacija
u
vezi
s
djetetom,
4.
visinu
uzdržavanja
kao
obvezu
roditelja
kod
kojega
dijete
ne
stanuje
i
5.
način
na
koji
će
se
rješavati
buduća
sporna
pitanja.
Plan
o
zajedničkoj
roditeljskoj
skrbi
roditelji
mogu
sastaviti
samostalno,
u
postupku
obveznog
savjetovanja,
kao
i
u
postupku
obiteljske
medijacije.
Ako se roditelji nisu sporazumjeli o planu o zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili ga je sud odbio odobriti, svaki roditelj ili dijete mogu podnijeti tužbu radi rješavanja pitanja s kojim će roditeljem dijete stanovati, načinu ostvarivanja roditeljske skrbi, osobnih odnosa djeteta s drugim roditeljem te uzdržavanju djeteta. U postupku kojim se odlučuje s kojim će roditeljem dijete stanovati, o roditeljskoj skrbi i ostvarivanju osobnih odnosa djeteta s roditeljem sud nije vezan zahtjevima stranaka. Sud može odluku o tome s kojim će roditeljem dijete stanovati, o načinu ostvarivanja osobnih odnosa djeteta s drugim roditeljem i o ostvarivanju roditeljske skrbi donijeti na temelju sporazuma roditelja ako smatra da je taj sporazum u skladu s dobrobiti djeteta.
Sud će odlučiti po službenoj dužnosti s kojim će roditeljem dijete stanovati, o ostvarivanju roditeljske skrbi i osobnih odnosa djeteta s roditeljem te uzdržavanju djeteta: odlukom kojom se utvrđuje da brak ne postoji ili se poništava ili razvodi te u drugim slučajevima razdvojenog života roditelja ili odlukom o utvrđivanju ili osporavanju majčinstva ili očinstva kada je donošenje ove odluke, s obzirom na ishod parnice i okolnosti slučaja, moguće i potrebno.
Člankom 105. Obz-a propisano je da jedan roditelj samostalno ostvaruje roditeljsku skrb potpuno, djelomice ili u odnosu na odlučivanje o određenom bitnom pitanju u vezi s djetetom uz istodobno ograničavanje drugog roditelja na ostvarivanje roditeljske skrbi u tom dijelu samo na temelju sudske odluke u skladu s djetetovom dobrobiti. Roditelj nastavlja samostalno ostvarivati roditeljsku skrb bez sudske odluke ako je drugi roditelj umro ili je proglašen umrlim, a roditelji su prije smrti jednoga od njih roditeljsku skrb ostvarivali zajednički.
Jedan roditelj samostalno ostvaruje roditeljsku skrb na temelju sudske odluke ako roditelji nisu postigli plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili sporazum tijekom sudskog postupka, pri čemu je sud dužan posebno voditi računa koji je od roditelja spreman na suradnju i sporazum o zajedničkoj roditeljskoj skrbi. Roditelj koji se protivi zajedničkom ostvarivanju roditeljske skrbi, odnosno sklapanju plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili sporazumu dužan je dokazati da zajednička roditeljska skrb nije za dobrobit djeteta, u protivnom sud može samostalno ostvarivanje roditeljske skrbi povjeriti drugom roditelju ako je to u skladu s dobrobiti djeteta. Kad sud donosi odluku o samostalnom ostvarivanju roditeljske skrbi, odredit će hoće li roditelj koji samostalno ostvaruje roditeljsku skrb sam zastupati dijete u bitnim osobnim pravima ili uz suglasnost drugog roditelja.
Sukladno čl. 110. Obz-a, roditelji, bez obzira na to ostvaruju li roditeljsku skrb zajednički ili samostalno, imaju pravo samostalno donositi svakodnevne odluke u vezi s djetetom za vrijeme kad se dijete nalazi kod jednoga od njih. Roditelji su dužni međusobno poštovati roditeljsku samostalnost u donošenju odluka i roditeljski autoritet u vrijeme kad se dijete nalazi kod drugog roditelja. U hitnim slučajevima, kad prijeti neposredna opasnost za dijete, svaki od roditelja ima pravo, bez suglasnosti drugog roditelja donijeti odluke o poduzimanju nužnih radnji u skladu s djetetovom dobrobiti i o tome u najkraćem mogućem roku obavijestiti drugog roditelja.
Slijedom navedenog, oba roditelja su ravnopravna kao nositelji prava na roditeljsku skrb te je mogućnost slobodna ostvarivanja roditeljske skrbi jednoga, nužno ograničena slobodom i pravom ostvarivanja roditeljske skrbi drugog roditelja. U situacijama u kojima djetetovi roditelji ne žive u obiteljskoj zajednici, a dijete živi s jednim od roditelja, zbog nemogućnosti postizanja sporazuma pri ostvarivanju roditeljske skrbi, dolazi do potrebe da se razriješi pitanje tko će od roditelja i kako ostvarivati pojedini sadržaj roditeljske skrbi.
Samostalno (samo jedan) roditelj ostvaruje roditeljsku skrb kada samo jedan roditelj ima roditeljsku skrb (jer je drugi umro, proglašen umrlim ili lišen prava na roditeljsku skrb) ili na temelju sudske odluke, u slučaju kad nije postignut plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, a sud nije smatrao da je potrebno odlučiti i o zajedničkom ostvarivanju roditeljske skrbi, kada o tome postoji sudska odluka, odnosno bez sudske odluke ako je drugi roditelj umro ili je proglašen umrlim, a roditelji su prije smrti jednoga od njih roditeljsku skrb ostvarivali zajednički ili kad je drugi roditelj odsutan i nepoznata boravišta.
Tekst:
Blaženka
Musulin,
www.odvjetnicki-ured-musulin.hr
Foto:
Profimedia
*Izjava
o
odricanju
od
odgovornosti
Navedeno mišljenje je dano isključivo u informativne svrhe na osnovi informacija navedenih u pitanju korisnika, zbog čega isto ne mora biti potpuno, iscrpno ili precizno te ne predstavlja obvezujuće stručno ili pravno mišljenje. Adria Media Zagreb d.o.o. i autor ne odgovaraju za bilo kakvu štetu koja može nastati kao posljedica korištenja navedenog mišljenja objavljenog na internetskim stranicama. Korisnicima se stoga savjetuje poduzimanje svih potrebnih mjera predostrožnosti prije uporabe takvih mišljenja, a koje koriste na vlastitu odgovornost. S obzirom na to da su zakoni često skloni izmjenama, korisnicima se predlaže obratiti pozornost na mogućnost da je došlo do određenih zakonskih promjena.
Tagovi: obiteljski zakon, odricanje od alimentacije, pravo na dijete, samohrana majka
Vezano uz temu

Pustite li dijete mlađe od 16 vani samo nakon 23 sata, imat ćete posla s institucijama
Premda po Obiteljskom zakonu djeca mlađa od 16…

Utvrđivanje očinstva
Je li majka dužna pristati na zahtjev bivšeg…

Kako dijete može doći do neisplaćenih alimentacija jednog od roditelja?
Katkad je jedina satisfakcija napuštenom djetetu da dođe…

Samohrano roditeljstvo: Izazov i prilika za rast
Odgojiti dijete, dati mu dobre osnove kako bi…
Pročitajte i:

Očajna majka pita: 'Možemo li išta učiniti da dobijemo dječji doplatak koji nismo pravovremeno tražili?'
Kad vam u birokratskom sustavu ne ukažu na sva prava i povlastice koje vam zakonski…

Očajna majka: 'Kćer mi se okliznula na mokar pod u šoping centru i povrijedila koljena! Mogu li tražiti odštetu?'
Zbog klizavog poda u jednome shopping centru, dijete se pokliznulo i palo te pri padu…

Kći mi se ozlijedila u gradskom autobusu. Imamo li pravo na odštetu?
Što ako se djetetova ozljeda dogodi u javnome prijevozu, ima li roditelj pravo na odštetu,…

Biciklom naletio na pješaka i ozlijedio ga! Podliježe li kaznenom postupku?
Odvjetnica Blaženka Musulin odgovara na pitanja čitatelja