Pitanje o podjeli bračne stečevine

Odvjetnica Musulin odgovara na pitanje o podjeli bračne stečevine u kojoj bivši suprug planira ostaviti dio kuće svojoj maloljetnoj kćeri

Pitanje čitateljice:

Dobar dan! Zanima me koja je procedura ako se bivši suprug odluči da svoj dio u bračnoj stečevini (kuća) ostavi malodobnoj kćeri?

Odgovor odvjetnice:

Nažalost, u svom pitanju ne navodite je li postupak podjele bračne stečevine u tijeku ili još nije počeo, a vaš bivši suprug je svoj dio nekretnine koja ulazi u bračnu stečevinu prenio u vlasništvo vaše malodobne kćeri ili to tek planira. Pitanje bračne stečevine regulirano je odredbom čl. 36 Obiteljskog zakona koji propisuje da je bračna stečevina imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine. Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu drukčije ugovorili.

Također, način prijenosa vlasništva nad nekretninom u konkretnom slučaju bio bi u obliku ugovora o darovanju. Posebnosti prijenosa vlasništva na taj način regulirane su odredbama čl. 479. i čl. 482. Zakona o obveznim odnosima odnosno obvezno je da je ugovor o darovanju bude u pisanom obliku, a potrebno je i na temelju ugovora o darovanju ishoditi upis vlasništva u zemljišnim knjigama.
Na ovakav ugovor, ne plaća se porez, sukladno odredbama Zakona o porezu na promet nekretnina kojim je propisano da porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju.

Ukoliko se vaše pitanje, a što nije jasno obzirom na sažetost istoga, odnosi na moguće pobijanje takvog raspolaganja navodimo da je moguće pobijati ugovor o darovanju podizanjem tužbe pred nadležnim sudom u roku od 3 godine računajući od dana kad je raspolaganje učinjeno. Navedene odredbe nalazimo u čl.67. i 71. Zakona o obveznim odnosima.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr
Foto: Profimedia

Tagovi: , , , , , , ,

Vezano uz temu

Oni su kopija slavnih roditelja: pogledajte tu sličnost!

Inteligencija se nasljeđuje od majke, za sklonost debljini…

Pravo na korištenje godišnjeg nakon rodiljnog dopusta

Ovih dana u redakciju nam je došlo puno…

Utvrđivanje očinstva

Je li majka dužna pristati na zahtjev bivšeg…

Pročitajte i:

alimentacija za djecu u izvanbračnoj zajednici

Alimentacija za djecu u izvanbračnoj zajednici

Čitateljicu je interesiralo može li ostvariti alimentaciju od bivšeg partnera s kojim nije bila u…

otkaz zbog koronavirusa i neiskorišten godišnji odmor

Otkaz zbog koronavirusa i neiskorišteni godišnji odmor

Nakon isteka rodiljnog dopusta, poslodavac je najavio otkaz, no ima li pravo to učiniti bez…

dijete oboljelo od šećerne bolesti zbog stresa

Dijete zbog stresa oboljelo od dijabetes. Ima li pravo na naknadu od osiguranja?

Pitanje: Dijete mi je zbog stresa i zlostavljanja u školi dobilo šećer tip 1 (stresni…

tužna žena plaće zbog smrtnog slučaja u obitelji

Pravo na odštetu nakon smrti člana obitelji na poslu

Visina naknade za slučaj smrti ovisi o srodstvu s preminulom osobom. Koliku odštetu po zakonu…