
Kako pravno riješiti obiteljske razmirice i skrb o djetetu
Kako postupiti kad jedan od supružnika ode od kuće i krene se ponašati kao da nije u braku, bez obzira na to što pravno ništa nije rješeno
Pitanje: Poštovani, moja kći ima jedno dijete iz prvog i jedno iz drugog braka. U ovom braku imaju puno problema koje su uspijevali riješavati, a kod mene su živjeli godinu dana, a od nedavno su podstanari. Njen muž zadnjih 20 dana izbjegava dolazak u obitelj i pred drugima govori da on više nema ništa s brakom i da je slobodan čovjek. Traži da vikendom uzima svoje dijete, a za drugo koje nije njegovo biološko ne mari, baš kao ni za ženu. Ne želi razgovarati i tvrdi da ima pravo raditi što želi. Ne znam kako pomoći kćeri i njenoj djeci, jer sad ju je počeo psihički maltretirati da odjavi adresu od njegovih roditelja i da mu vrati novce za vozački. On ne želi pokrenuti rastavu, a vrijeđa je i objavljuje na internetu nemoralne objave u alkoholiziranom stanju.
Odgovor: Predlažem da se svakako obratite nadležnom Centru za socijalnu skrb kako bi vašoj kćeri i njezinoj djeci bila pružena stručna pomoć. Nadalje, razvod braka može tužbom zahtijevati i samo jedan bračni drug, a oba bračna druga prijedlogom za sporazumni razvod braka. Nadležnost suda i Centra za socijalnu skrb je prema mjestu zadnjeg zajedničkog prebivališta odnosno boravišta bračnih drugova.
Sukladno čl. 53. Obiteljskog zakona (NN 103/15; u nastavku ObZ), ako bračni drugovi imaju zajedničko maloljetno dijete, povodom tužbe radi razvoda braka mogu predložiti s kojim će roditeljem dijete stanovati i način ostvarivanja roditeljske skrbi, ostvarivanje osobnih odnosa djeteta i roditelja s kojim dijete neće stanovati i visinu uzdržavanja djeteta.
Bračni drugovi koji imaju zajedničku maloljetnu djecu dužni su prije pokretanja sudskog postupka za razvod braka sudjelovati u postupku obveznog savjetovanja koje provodi Centar za socijalnu skrb, a što je uređeno čl. 321. do 330. ObZ-a.
Obvezno savjetovanje je oblik pomoći članovima obitelji da donesu sporazumne odluke o obiteljskim odnosima, a prvenstveno vodeći brigu o zaštiti obiteljskih odnosa u kojima sudjeluje dijete te o pravnim posljedicama nepostizanja sporazuma i pokretanju sudskih postupaka u kojima se odlučuje o osobnim pravima djeteta. Obvezno savjetovanje na zahtjev stranaka (može biti u pismenom obliku ili usmeno na zapisnik) provodi stručni tim centra za socijalnu skrb nadležan prema mjestu djetetova prebivališta, odnosno boravišta ili prema mjestu zadnjeg zajedničkog prebivališta odnosno boravišta bračnih drugova. Izvješće o obveznom savjetovanju sastavlja centar za socijalnu skrb pri okončanju obveznog savjetovanja.
Ako se roditelji ne mogu dogovoriti o sadržajima roditeljske skrbi ili o iznosu i načinu uzdržavanja malodobnog djeteta, tijekom vođenja postupka razvoda braka mogu predložiti sudu donošenje privremene mjere, kako bi se i do donošenja konačne sudske odluke privremeno regulirala pitanja koja su hitne naravi (s kojim roditeljem će dijete živjeti, kako će se odvijati susreti i druženja s roditeljem s kojim ne živi, kako će skrbiti o djetetu).
Ako bračni drugovi nakon okončanja obveznog savjetovanja žele nastaviti započeti postupak razvoda braka, dostavljaju općinskom sudu izvješće centra za socijalnu skrb o obveznom savjetovanju (ne smije biti starije od šest mjeseci) te plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi.
Tekst:
Blaženka
Musulin,
www.odvjetnicki-ured-musulin.hr
Foto:
Profimedia
*Izjava
o
odricanju
od
odgovornosti
Navedeno
mišljenje
je
dano
isključivo
u
informativne
svrhe
na
osnovi
informacija
navedenih
u
pitanju
korisnika,
zbog
čega
isto
ne
mora
biti
potpuno,
iscrpno
ili
precizno
te
ne
predstavlja
obvezujuće
stručno
ili
pravno
mišljenje.
Adria
Media
Zagreb
d.o.o.
i
autor
ne
odgovaraju
za
bilo
kakvu
štetu
koja
može
nastati
kao
posljedica
korištenja
navedenog
mišljenja
objavljenog
na
internetskim
stranicama.
Korisnicima
se
stoga
savjetuje
poduzimanje
svih
potrebnih
mjera
predostrožnosti
prije
uporabe
takvih
mišljenja,
a
koje
koriste
na
vlastitu
odgovornost.
S
obzirom
na
to
da
su
zakoni
često
skloni
izmjenama,
korisnicima
se
predlaže
obratiti
pozornost
na
mogućnost
da
je
došlo
do
određenih
zakonskih
promjena.
Tagovi: briga o djetetu, Centar za socijalnu skrb, Musulin, pravna pitanja, problemi u obitelji, razvod braka, sudski postupak
Vezano uz temu

Pustite li dijete mlađe od 16 vani samo nakon 23 sata, imat ćete posla s institucijama
Premda po Obiteljskom zakonu djeca mlađa od 16…

Domaća glumica o razvodu i odgoju troje djece: 'Kad zanemariš ego, ostane samo ljubav!'
Glumica Dora Fišter, koju trenutačno gledamo u glazbenom…

Razvodi se Doris Pinčić? Psihologinje savjetuju kako poštedjeti djecu negativnih posljedica razvoda
Poznata televizijska voditeljica Doris Pinčić i njezin suprug…

10 znanstveno dokazanih posljedica razvoda na djecu
Razvod je stresan za čitavu obitelj, ali većina…
Pročitajte i:

Biciklom naletio na pješaka i ozlijedio ga! Podliježe li kaznenom postupku?
Odvjetnica Blaženka Musulin odgovara na pitanja čitatelja

Dječaka udarilo auto dok je prelazio cestu izvan pješačkog prijelaza - ima li pravo na odštetu?
PitanjeKad je išao u školu i izašao iz autobusa dječak je pretrčao cestu ispred stajališta…

Pravo na odštetu: odvjetnica otkriva što kad dijete padne na školskim stepenicama
Zbog noge u gipsu povratak normalnom životu i aktivnostima traje dugo! Pokriva li to polica…

'Više ne možemo zajedno! Kako i gdje podnijeti sporazumni zahtjev za razvodom?'
Sve o sporazumnom razvodu, pa i do kojeg se roka partneri mogu predomisliti, pojasnila je…