Pitanje: Na roditeljskom sam dopustu do 17. 10. 2017., radim u školstvu, zanima me mogu li cijeli godišnji odmor iskoristiti nakon toga datuma ili moram u dijelovima, jer MZOŠ ne plaća dvoje ljudi na listi (odnosno dok sam ja na godišnjem), a moram ga iskoristiti.

Odgovor:

Sukladno odredbama Zakona o radu (NN 93/14) radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu u trajanju od najmanje četiri tjedna. Godišnji odmor se uvijek određuje za jednu kalendarsku godinu, što znači da radnik stječe pravo na puni godišnji odmor nakon šest mjeseci rada u toj kalendarskoj godini. Poslodavci trebaju donijeti plan korištenja godišnjeg odmora neovisno o broju radnika, pri čemu trebaju voditi računa o organizaciji rada. Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo iskoristiti kada on to želi uz obavezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje 3 dana prije.

Pitanje načina korištenja godišnjeg odmora, kao jednog od materijalnih radnih prava, može biti uređeno kolektivnim ugovorom, kao pismenim sporazumom između radnika koje predstavlja sindikat, i jednog ili više poslodavaca. Iako se sadržajem mogu preklapati s individualnim ugovorima o radu, kolektivni se ugovori u pravnom smislu od njih razlikuju po tome što se primjenjuju na sve radnike zaposlene kod jednog ili više poslodavaca koji su potpisali takav ugovor.

Kolektivni ugovori mogu se sklapati na različitim razinama, kao primjerice kolektivni ugovori na razini individualnog poslodavca, kolektivni ugovori na razini sektora ili grane djelatnosti (npr. školstvo ili turizam) ili kolektivni ugovori na razini više djelatnosti (npr. Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama).

Za zaposlenike u osnovnim školama na snazi je Kolektivni ugovor za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama prema kojemu se godišnji odmor zaposlenika u pravilu podudara sa zimskim, proljetnim i ljetnim odmorom učenika. Ukupno trajanje godišnjeg odmora ne može iznositi manje od četiri tjedna, niti više od 30 radnih dana. Pri utvrđivanju trajanja godišnjeg odmora ne uračunavaju se dani tjednog odmora te blagdani i neradni dani utvrđeni posebnim propisom.  Također razdoblje privremene nesposobnosti za rad koje je utvrdio ovlašteni liječnik ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora.

Zaposlenik može koristiti godišnji odmor u dva ili više dijelova, u dogovoru s poslodavcem. Dakle, zaposlenik nije obavezan koristiti svoj godišnji odmor u više dijelova, već mu Kolektivni ugovor to daje kao jednu od mogućnosti. Također, zaposlenik ima pravo koristiti dva puta po jedan dan godišnjeg odmora po želji, uz obvezu da o tome izvijesti poslodavca ili osobu koju on ovlasti najmanje dva dana ranije.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia