Puzanje je jedna od razvojnih faza djece, a stručnjaci tvrde kao je ono važno za  razvoj motoričkih vještina beba, ali i da doprinosi ranom razvoju mozga. No možda ćete se začuditi da najnovija istraživanja potvrđuju da se uvođenje puzanja, kao terapije, pokazalo učinkovito i kod starije djece koja su imala poteškoća u učenju ili problema s ADHD-om.

Što je terapija puzanjem?

Terapija puzanjem nije komplicirana kao što vam se možda čini, a možete je uvesti kao dio dnevne rutine. Uključuje osnovne pokrete puzanja koje dojenčad koristi u razvojnim fazama. Naime, studije su pokazale da terapija puzanjem i druge slične vježbe kretanja mogu pomoći djeci svih dobnih skupina u pokretanju moždanih sinapsi koje su 'mirovale' tijekom razvoja.

Neke dugoročne prednosti puzanja uključuju:

  • uspostavljanje novih neuronskih veza u mozgu
  • poboljšanje koordinacije ruku i očiju te svijesti o tijelu
  • jačanje kora, leđa, ramena, bokova i ruku
  • poboljšanje refleksnih pokreta i snage
  • uključivanje aktivnosti obiju strana mozga istovremeno
  • pomaže u ublažavanju stresa, pomaže u smanjenju hiperaktivnosti i poboljšava fokus

Kako prakticirati terapiju puzanjem?

Za 9-mjesečnu bebu puzanje je oblik kretanja, način na koji istražuje svijet i dohvaća predmete koji su u fokusu njezina interesa. No, kada dijete počne hodati, puzanje, osim tijekom igre, odlazi u drugi plan.

Kako su se pokazali brojni benefiti puzanja kod djece i u starijoj dobi, a povezani su s kognitivnim razvojem, zadržavanjem fokusa, jačanjem tjelesne muskulature, uvesti praksu puzanja može biti zabavna i po razvoj dobra aktivnost.

Čak i ako vaše dijete nema poteškoća u učenju, može imati koristi od kretanja. Zajedničko puzanje, zapravo, može biti zabava za cijelu obitelj i omiljena zajednička aktivnost kojom se možete baviti i kada je vani ružno vrijeme, a vašem djetetu nedostaje fizičkog kretanja.

Puzeći sa svojim djetetom samo pet minuta nakon škole svaki dan, mogli biste primijetiti smanjenje stresa, a vaše dijete može potrošiti sav višak negativne energije koji mu se nakupio tijekom višesatnog sjedenja u školskoj klupi.

Kako možete 'propuzati's djetetom školske dobi?

Puzati kao beba. Pokušajte puzati na rukama i koljenima, kao što to rade bebe. Kod puzanja, kada lijeva ruka čini 'iskorak', neka je u 'iskoraku' prati desno koljeno, a desnu ruku, lijevo koljeno.

Puzati kao medo. Ovaj stil puzanja je malo intenzivniji, a preuzeli su ga i odrasli na svojim treninzima snage. Koljena su odmaknuta od tla, a s tlom u kontakt dolaze stopala i dlanovi, a stražnjica je visoko podignuta.

Puzati kao rak također može biti zabavno. Dijete neka sjedne na pod i podupre se dlanovima i stopalima. Potom digne stražnjicu uvis i kreće se naprijed-natrag ili lijevo-desno. Sve je zabavno. Možete organizirati i natjecanje u puzanju, što da ne?

Puzati kao vojnik. Ili puzati tako da je dijete oslonjeno na laktove i natkoljenice te pomiče suprotnu ruke i suprotnu ruku prema naprijed.

Ako želite još više uzbuđenja, postavite tunele od kutija i pužite na koji god način želite, prolazeći kroz kartonske tunele.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Shutterstock