Kako odrastamo/starimo potrebno nam je sve manje sati sna. Od prvih dana života kada spavamo više no što smo budni, do starosti kada nam je dovoljno tek sedam sati sna. No što je s tinejdžerima, jeste li se zapitali koliko je njima spavanja potrebno, a koliko uistinu spavaju.

Stručnajci kažu da je djeci između 14 i 17 godina (mada je Svjetska zdravstvena organizacija uspjela procijeniti da djeca svakih deset godina ulaze u pubertet tri mjeseca ranije, što bi značilo da tinejdžersko doba počinje još ranije) potrebno čak deset sati spavanja da bi se kvalitetno razvijali. Pa ako ste 'uhvatili' svog tinejdžera da dugo spava, nemojte ga buditi niti se ljutiti na njega, ukoliko nije odradio tih potrebnih 10 sati sna. Vjerujemo da se mnogi roditelji u takvim slučajevima bore s drugim problemom - odlaskom svog tinejdžera na spavanje na vrijeme. Naime, većina mladih navečer voli 'zaružiti' i to nerijetko uz kakav ekran ili pak svoje obaveze oko učenja prolongiraju do kasnih sati. Taj dio biste svakako trebali mijenjati, posebice ako im škola počinje u jutarnjoj smjeni te niti nemaju vremena naspavati se onoliko koliko im je potrebno.

U nastavku doznajte zašto su još takve navike loše!

Naime, deficit sna može utjecati na smanjenu koncentraciju i pamćenje, emocionalnu nestabilnost i veću sklonost depresiji, povećano agresivno i neprimjereno ponašanje, veći rizik od nespretnosti i ozljeda, veću potrebu za nezdravom hranom, probleme s kožom, veću sklonost ispijanju kofeinskih i energetskih napitaka, ali veći rizik od zloupotrebe droga i opijata.

Nadalje, korištenje mobitela i sličnih tehnoloških pomagala, nepovoljno utječe na san, kako djece i mladih, tako i odraslih. Stoga odredite vrijeme u koje svi gadgeti 'moraju van iz spavaće sobe'. Preporuka je da barem sat vremena prije spavanja ne gledaju ni u kakve ekrane, jer emitiraju plavičasto svjetlo koje sprječava sintezu hormona potrebnog za zdrav san.

Tekst: J. S.

Foto: Shutterstock