1. Kako da jutra prođu bez svađa?

Poznato vam je: svako jutro počinje suzama i svađom, natezanjem oko pranja zuba ili oblačenja i redovitim izlaskom iz stana u posljednji tren. Može li drugačije? Može - uspostavite nepromjenjivu rutinu, tako da vaše dijete zna točno što može očekivati. Ustanite prije djece i obavite svoje jutarnje rituale: tuširanje, pranje zuba, doručak, šalica kave... što vas već veseli. Večer prije odaberite odjeću za djecu tako da ujutro nema svađe oko toga što će se ujutro odjenuti. Večer prije spakirajte djeci užinu. Uspostavite red: neka djeca sama obave što više toga - odjenu se, opreu zube, počešljaju, pripreme si jednostavan doručak. Tako ćete kod njih razvijati samostalnost, a istodobno ćete sami imati više vremena za jutarnje obaveze.

2. Kako biti uključen u djetetov vrtić ili školu?

Ako vam to posao dopušta, uvijek se možete javiti da budete pratnja na izletima ili da pomažete oko vanškolskih aktivnosti. Ako ne možete izostati s posla (a većina nas ne može), potražite način da sudjelujete u slobodno vrijeme: pomozite u pripremi proslava, organizirajte igre s djecom iz grupe ili škole, donesite pribor za slobodne aktivnosti... Možete dio svoje energije i kreativnih potencijala usmjeriti u nešto korisno: postavite mali web-site za svoj kvart, organizirajte druženja mama, upoznajte djecu s kojom vaše dijete provodi vrijeme i njihove roditelje. Školskoj djeci može biti korisno predavanje o vašem poslu ili posjet poslu, ako ga možete organizirati.

3. Kako izgraditi pozitivan odnos s djetetovim odgojiteljem ili učiteljem?

Odnos gledajte kao partnerstvo. Surađujte s odgojiteljem ili učiteljem da biste riješili probleme u grupi/školi ili kod kuće. Kad god možete, svratite, postavljajte pitanja, zanimajte se za napredak svog djeteta ili se samo javite. Prepoznajte sve dobro što učitelj ili odgajatelj rade i zahvalite im na tome. Donesite grickalice ili igračke koje bi grupi mogle koristiti. I važno: obavijestite odgajatelja ili učitelja o svim novostima u djetetovu rasporedu.

4. Što učiniti kada se dijete razboli, a morate raditi?

Unaprijed se sa suprugom dogovorite kako ćete podijeliti tu odgovornost. Podijelite dan sa suprugom, ako vam to posao dopušta. Ako možete, radite od kuće. Potražite nekog u svojoj blizini tko može uskočiti i pričuvati dijete. Ili sačuvajte dio svojeg bolovanja za dijete.

5. Kako najbolje iskoristiti zajedničke večeri?

Dajte sebi i djeci vremena za opuštanje i odmor. Unaprijed pripremite obrok koji će djeca voljeti - nešto brzo i jednostavno. Povremeno objedujte u restoranu. Isključite TV i razgovarajte za večerom. Držite se rutine tako da djeca znaju što mogu očekivati. Uračunajte vrijeme za zabavu i maženje.

6. Između cjelodnevnog posla i večeri s djecom, kako da održim zdrav odnos sa suprugom?

Provodite zajedno vrijeme, makar gledajući TV. Razgovarajte i šaljite si e-mailove tijekom dana. Dogovorite zajedničke večere ili izlaske. Stavite djecu ranije u krevet tako da vam preostane više zajedničkog vremena. Idite u krevet zajedno - i vodite ljubav.

7. Kako se mogu riješiti osjećaja krivnje zbog toga što radim?

Upitajte se zašto se osjećate krivima. Učinite što god je potrebno da biste se osjećali dobro zbog svojih izbora. Nemojte se identificirati samo sa svojom majčinskom ulogom. Budite zahvalni na tome što su vam djeca sretna i zdrava.

Savjeti za mirna jutra

8. Pojednostavnite stvari.

Napravite raspored i držite ga se. Ustanite ranije, vježbajte, popijte kavu i tek potom probudite djecu. Ako su vam djeca malena, spremite se prije nego ih krenete buditi. Ako su vam djeca veća, potaknite ih da se sami spreme. Neka sami odaberu odjeću, naprave krevet, počešljaju se itd. Ako mogu, neka si sami naprave doručak, ili se pobrinite da doručak bude nešto jednostavno, poput voća i jogurta ili žitarica. Trik je jednostavnost.

- Dora

9. Zadržite rutinu.

Imam četverogodišnjaka i dvogodišnjaka i jutra mogu biti suluda. Ali u posljednjih nekoliko godina od jutarnjih sam rituala napravila znanost. Noć prije pripremim odjeću za čitavu obitelj. U ruksake im spakiram sve što bi im sutradan moglo zatrebati. Ujutro ih ne tjeram da spreme krevete - nikoga čitav dan neće biti kod kuće pa koga briga? Potom odjenem dvogodišnjaka i pomognem četverogodišnjaku ako zapne. Doručkujemo nešto jednostavno, a ja se istuširam dok oni jedu. Naša rutina funkcionira savršeno - svako jutro na vrijeme izađemo iz kuće!

- Anica

10. Neka sve bude u pokretu.

Imamo rutinu koja radi. Ustajem najkasnije u 6 i 30 i najčešće se uspijem otuširati i odjenuti prije nego se djeca probude. U sedam budim djecu (imam dva sina i kćer). Odjeću sam pripremila večer prije - tako nema svađe oko toga što će se obući. Dečki imaju svoju sobu i imaju TV u njoj (znam, znam) i koriste ga kao sat: znaju da moraju biti spremni prije nego završi jutarnji crtić. Za to vrijeme ja uspijem spremiti sebe i kćer. Doručak je nešto prijenosno: obično nekakve pločice od žitarica ili voće. Djeca jedu u sobi dok završavaju oblačenje. Ruksaci i užine su spremljeni večer prije. Moram ih iskrcati prvo u vrtiću pa u školi i ključ uspjeha je stalan pokret.

- Nina

Kako ostati uključen u djetetov vrtić ili školu?

11. Volontirajte u slobodno vrijeme.

Ja sam zaposlena mama, ali radim kao učiteljica razredne nastave pa imam uvid u obje strane. Uključena sam u vrtić svog djeteta tako što pomažem u organizaciji nekih većih događanja i proslava, pečem kolače i donosim razne rekvizite. Obično se takvi događaji najavljuju barem tjedan dana unaprijed pa zaposlene mame mogu prilagoditi svoj raspored. Postoje mogućnosti volontiranja izvan radnih sati. Nazovite učiteljicu ili odgajateljicu i pitajte postoji li nešto u čemu možete pomoći. Učitelji nižih razreda često trebaju pomoć u pripremanju uzoraka i sličnih detalja. Budite proaktivni i ne libite se pitati učitelje ili odgajatelje kako možete sudjelovati. Osjećaj podrške i zajedništva je predivan!

- Marijana

12. Radite nešto u čemu ste dobri.

Evo jednog dobrog pravila za volontiranje u školi: radite jednu ili dvije stvari u kojima ste stvarno dobri, umjesto deset onih u kojima niste i bavite se onime u čemu uistinu uživate. Također odaberite nešto što možete činiti u vrijeme koje imate na raspolaganju. Usmjerite neke svoje talente u volonterski rad: to školi omogućuje profesionalniju razinu u određenim područjima.

- Dijana

13. Ostanite u kontaktu s učiteljem.

Ne mogu, naravno, biti u doticaju s djetetom tijekom dana, ali sam pronašla druge načine da se uključim. Primjerice, učiteljica me zna zamoliti za pomoć u pripremi materijala za dječje aktivnosti, a ponekad sudjelujem i snimajući, odnosno fotografirajući priredbe. Povremeno pošaljem i grickalice ili sokove. Mnogo je načina na koji se roditelji mogu uključiti - samo morate doći i pitati. Sada je i internetska komunikacija raširena - iskoristite je! Učitelji su danas odgovorni za toliko toga...

- Martina

14. Imajte informacije o napretku svog djeteta.

Teta čuvalica me informira o obrocima, spavanju, vremenu igre i ostalim aktivnostima pišući dnevnik. Također razgovaramo dvaput dnevno - ujutro i poslijepodne tako da znam sve što se tijekom dana događalo.

- Ivana

Kako izgraditi pozitivan odnos s učiteljem/odgajateljem

7 načina kako da budete partneri

15. Odnos s učiteljem ili odgajateljem gledajte kao partnerstvo.

Na posljetku, govorimo o osobi koja vam pomaže odgojiti djecu. Moj suprug i ja smo sretni što smo pronašli osobu koja dijeli naše vrijednosti i iste odgojne metode. Naša djeca izrastaju u divne ljude i sigurni smo u brigu o njima u našem odsustvu.

- Mirta

16. Razgovarajte s odgojiteljem o problemima koje vaše dijete ima.

Ako dijete prolazi kroz neku fazu, pomaže da plan u vrtiću ili školi odgovara planu koji imate kod kuće. Primjerice, ako dijete prolazi kroz nasilnu fazu (a ona je česta kod djece), pomaže da odgajatelj ili učitelj znaju koje korake vi poduzimate oko toga.

17. Uvijek poslušajte odgajateljevu ili učiteljevu stranu priče.

Ako vas je nešto što vam je dijete ispričalo o svojem danu uzrujalo, svakako poslušajte i odgajateljevu stranu priče prije nego donesete odluku.

18. Vjerujte instinktima.

Ako imate osjećaj da nešto nije u redu s načinom rješavanja problema u vrtiću, ispitajte to i ne odustajte dok se problem ne riješi. Razgovarajte s odgajateljem o tome. Ili saznajte zašto se takvo što događa. U velikom broju slučajeva umirit će vas istraživanje. Ako ne uspijete u tome, vrijeme je za promjenu vrtića.

19. Ne uzrujavajte se oko malih stvari. Shvatite da djeca nisu savršena i da će uvijek biti dana kada će ona udariti drugo dijete ili odbiti podijeliti svoje igračke. Ako to nije problem koji se neprestano ponavlja, jednostavno ga odbacite. Svatko ima pravo na loš dan, a djeca nisu nikakva iznimka.

20. Počastite grupu.

Povremeno iznenadite odgajatelja ili učitelja malim grickalicama za djecu ili igračkama koje čitava grupa može koristiti. Sva će se djeca uzbuditi, vaša će se djeca osjećati kao junaci, a odgajatelj će dobiti 5 minuta pauze.

21. Ostavite kontakt informacije za hitne slučajeve.

I obavijestite odgajatelje o svim izmjenama u svojem rasporedu, primjerice ako netko drugi bude dolazio po djecu ili budu li djeca dolazila nešto kasnije sljedeći dan. I odgajatelji brinu o vašoj djeci!

- Tomislav

22. Svratite kad god možete.

Ako imate dijete vrtićke dobi, svakako često razgovarajte s odgajateljem i razmjenjujte informacije. Kada je o školarcima riječ, dogovorite ritam posjeta s učiteljem ili učiteljicom tako da imate stalan uvid u napredak i eventualne probleme svojeg djeteta. Imate pravo tražiti sve informacije koje vas zanimaju.

23. Pokažite zahvalnost.

Kad god moram ostati dulje na poslu, moja teta čuvalica uvijek rado ostane dulje, a ponekad moju kćer spremi na spavanje. Osim što joj te dodatne sate i posebno platim, kupila sam joj tri kuharice koje je željela. Željela sam da zna koliko cijenim njen trud i njeno vrijeme, da ne spominjem brigu koju je iskazala mojem djetetu. Činjenica da uvijek mogu računati na nju mnogo mi znači.

- Jasminka

Što kada se dijete razboli?

24. Unaprijed dogovorite rješenje.

Moj suprug i ja naizmjenično brinemo o djetetu kada se razboli. Sretna sam i što su mi roditelji te suprugovi roditelji u blizini pa mogu uskočiti. Moja svekrva puno pomaže kada se maleni razboli - često ga u takvim slučajevima odvezem k njoj pa ga pokupim nakon posla. Važno je misliti što ćete učiniti u takvoj situaciji prije nego što ona iskrsne te znati koje ljude možete zamoliti za pomoć.

- Antonija

25. Podijelite dan sa suprugom.

Kada se djeca razbole, ostaju kod kuće, a suprug i ja izmišljamo kreativna rješenja da riješimo taj problem. Ponekad ja odem ujutro na posao, vratim se oko 12.30, a on onda odlazi i vraća se navečer. Ako takva podjela odgovornosti nije moguća taj dan, jedno od nas dvoje ostaje kod kuće čitav dan. Savjet: nikada se nemojte šefu ispričavati što ste mama. To samo hrani predrasude. Nemojte pitati možete li uzeti slobodan dan kada se dijete razboli - recite šefu da vam je potreban dan bolovanja. Možete se naći na pola puta i raditi od kuće ako možete, a vaš partner neka se više angažira oko djece.

26. Sačuvajte svoje dane bolovanja.

Posao mog supruga omogućuje mu da bolje radi od kuće nego ja pa najčešće on ostaje s djecom kada se razbole. Sretna sam što imam posao koji nije usredotočen na korisnike i koji ne zahtijeva mnogo putovanja pa nije problem ostati kod kuće. Pokušavam sačuvati svoje dane bolovanja pa ne uzimam slobodno kada se ja razbolim - onda i šef blagonaklonije gleda na one dane kada ipak moram izostati s posla. Moja tvrtka je fleksibilna, svi imaju djecu i zato razumiju.

- Lidija

Kako izvući najviše iz večeri kod kuće

27. Poslužite obroke koje djeca vole.

Iz ureda izlazim u 16:30, djecu skupljam u 17:15, a kod kuće smo u 17:30. Pomaže da večera bude unaprijed pripremljena. Djeca žele večerati oko 18:15. Uvijek im pripremim nešto brzo i jednostavno, ali svejedno hranjivo - mnogo koristim smrznuto povrće. Ponekad im poslužim hot dog ili žitarice. Jednom tjedno jedemo nešto vani. Ipak, držimo se pravila da vikendima večeramo zajedno, kao obitelj.

- Ivančica.

28. Razgovarajte za večerom o proteklom danu.

Radim od 8 do 16 sati pa večerati možemo tek u 18:30. To nam daje malo prostora navečer. Djeca se igraju ili gledaju TV prije večere, ali TV mora biti isključen u vrijeme jela. Dok jedemo, razgovaramo o danu koji je iza nas. Nakon večere, djeca još imaju malo vremena za igru, ali obično slijedi pranje zuba, oblačenje piđama i priča za laku noć. Nakon što djeca odu na spavanje, ja očistim kuhinju, pripremim ručak za sljedeći dan, a ako imam vremena, i večeru. Tada mi - ako imam sreće - preostane još sat slobodnog vremena prije spavanja.

- Marijana

29. Planirajte unaprijed.

Pokušavam što je moguće više objeda planirati unaprijed, tako da se meso ili riba mariniraju preko noći. Tada ostavim sastojke i upute za supruga koji ponekad, dok ja vježbam, dovršava objed. Moje kćeri imaju dvije i pet godina i ciljevi nakon večere su spremiti dvogodišnjakinju u krevet do 20:30, a petogodišnjakinju do 21:30. Imamo zabavan i obavezan program: kupanje je zabavno, oblačenje piđame je obavezno, večera je zabavna, pranje zuba je obavezno, pričanje priče je zabavno, a spavanje je obavezno. Prijetim im i da, ako se ne pokrenu, nećemo imati vremena za priču. Nakon što se okupaju ili otuširaju, imaju 15-20 minuta igranja u kadi dok ja počistim nakon večere.

- Mira

30. Pronađite vremena za opuštanje - i zabavu.

Ja sam pronašla tri važna načina za uštedu vremena. Prvo je da odlazim na posao ranije tako da mogu otići u 16:30 i doći kući prije 17 sati. Moja djeca obično ne žele večerati prije 18 sati pa se stvarno mogu opustiti, pročitati poštu i sjesti par minuta prije nego počnem spremati večeru. Zatim, pazim da večera bude jednostavna i da ne traje dulje od 15 minuta. Koristim metodu pripreme unaprijed, odnosno uvijek imam par stvari u zamrzivaču koje jednostavno mogu odmrznuti i spremiti. Treće, moj sin ide u boravak, što znači da većinu domaće zadaće obavi ondje pa kod kuće ima više slobodnog vremena. Prije večere moja se djeca bave svojim zanimacijama: igraju se, gledaju TV, igraju igrice na računalu ili se igraju vani, ako je još dan. Nakon večere obično svi zajedno sjedimo u dnevnom boravku. Kupanje počinje u 19:30 i pokušavamo djecu spremiti u krevet (ako već i ne zaspu) do 20:30.

- Rajka

Kako ostati povezan s partnerom

31. Pronađite vremena za razgovor

Vikendima, nakon što djeca zaspu, suprug i ja sjednemo u mraku i jednostavno razgovaramo. To je naš mali ritual.

- Melita

32. Stvarajte.

Ponekad otiđite ranije u krevet. Isključite telefon. Odbijte neke pozive na druženja da biste stvorili vrijeme za vas. Barem jednu noć tjedno rezervirajte samo za vas dvoje. Šaljite si emailove i razgovarajte tijekom radnog dana. Neka djeca ranije idu u krevet.

- Sanja

33. Izađite na ručak ili večeru.

Suprug i ja jednom tjedno zajedno ručamo. Radimo blizu pa jednom tjedno odemo zajedno na pauzu. Također se često mailamo tijekom dana: neke velike probleme smo riješili upravo putem maila jer se kvalitetnije razgovara kada moraš razmisliti o odgovoru,

umjesto da samo ispališ neki brzopotezni odgovor.

- Renata

34. Vodite ljubav!

Mislim da su godine kada su djeca mala najteže za brak. Važno je zapamtiti da se vremena mijenjaju i da mališani više neće biti tako ovisni o vama - i to prije nego što mislite. Važno je znati da je zdrava seksualna veza ključ zdravog i sretnog braka. Zaključajte vrata, ušuljajte se u druge sobe kad djeca zaspu, radite što god je potrebno.

- Jana

35. Podijelite zaduženja.

Moj suprug i ja najčešće razgovaramo, čitamo ili gledamo TV kada djeca odu u krevet. Također ponekad zajedno peremo ili sušimo rublje. Svatko od nas ima neke aktivnosti tijekom tjedna: on nedjeljom igra nogomet s prijateljima, a ja petkom izlazim s prijateljicama.

- Žana

Kako se riješiti krivnje?

36. Otkrijte korijen krivnje.

Upitajte se zašto se osjećate krivima. Ako se razlog temelji na osjećajima druge osobe (mame, svekrve, prijateljice), zaboravite. One ne žive vaš život i ne mogu znati zašto ste vi donijeli odluke koje ste donijeli. Ako se razlog temelji na vašim osjećajima (mislite da ne provodite dovoljno vremena s obitelji), onda svakako pokušajte nešto promijeniti. Radite manje, smanjite putovanja, podijelite zaduženja sa suprugom ili pokušajte promijeniti posao. Učinite što god treba da biste se osjećali dobro. Samo budite sigurni da to radite zbog sebe, a ne zbog drugih ljudi.

- Melita

37. Promijenite način razmišljanja.

Krivnja je beskorisna emocija. Ona vas čini neproduktivnima, depresivnima i ljutitima. Lako se identificirati samo s jednom ulogom koju imamo u životu - onom majke - i stati na tome. No, za nas je važno da imamo različite identitete, za dobrobit naše djece i za našu dobrobit. Ja uistinu uživam u svome poslu i meni je tim lakše. Dok radim, 100 posto sam posvećena poslu, a kad sam kod kuće, 100 posto sam posvećena djeci i obitelji. Imamo jednu šansu da živimo ovaj divan život i imamo samo jednu priliku da ga iskoristimo. Ne identificiram se onime što radim, baš kao što se ne identificiram svojom obitelji. Majka, supruga, zaposlenica, učenica - sve su to samo etikete. Ne osjećam se krivom što radim i ne osjećam se krivom što učim. Sretna sam sa svojim izborima i sretna sam što su moji dečki dobro prilagođeni momci koji znaju tko je njihova mama.

- Tanja