Rjeđe se govori o odraslima i njihovoj opsjednutosti/ovisnosti mobitelima. Istina, bez njih je postalo nezamislivo provesti dan. Živimo u vremenu kada je fiksni telefon u domu postao rijetkost, kada je sve online. Pametni telefoni su zamijenili fotoaparate, kalkulatore, budilice, igračke i još podosta toga. No unatoč tim korisnim aplikacijama, ujedno su postali prava pošast. I ta činjenica nije sasvim bezazlena.

Jedno od najčešćih roditeljskih pitanja

Na radionicama me roditelji redovito pitaju kako djetetu ograničiti korištenje mobitela ili pak kako mu usmjeriti pažnju na neku drugu zanimaciju. Savjet je zapravo vrlo jednostavan. Kada ste kod kuće, isključite Wi-Fi da dijete ne može na internet i maknite mobitel iz vidokruga. Reakcije su nešto između straha, negodovanja i davanja raznih argumenata zašto ipak ne mogu poslušati moje savjete. Istraživanje koje je provelo Sveučilište Illinois i Medicinski fakultet Sveučilišta u Michiganu na 200 obitelji je pokazalo da čak 40% majki i 32% očeva naprosto ne mogu "odoljeti" redovitom provjeravanju telefona.

Biti offline postalo je apsolutno neprihvatljivo. Svakodnevno lajkanje raznih objava na Facebooku ili pak Instagramu od životne je važnosti. Baš kao i trenutno odgovaranje na brojne obavijesti, poruke ili pozive bez obzira na to je li u tijeku zajednički objed s djecom ili igranje s njima. Jer ako to ne učine, svijet će zasigurno stati.

A onda se svi čude zašto su djeca toliko opsjednuta mobitelima. Pa vide roditelje da se ne odvajaju od njih!

Još jedno istraživanje koje je provela dr. Jenny Radesky s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Michiganu na 225 obitelji je pak pokazalo da korištenje mobitela za vrijeme objeda dovodi do smanjenja verbalne komunikacije između roditelja i djece za 20%, smanjenja neverbalne komunikacije za 39% i 28% smanjenja majčinskog poticanja djeteta. Posljedice toga se već vide. Sve više djece ima problema s govorom.

kad-roditelji-prolupaju
, Image: 295466513, License: Rights-managed, Restrictions: Specifically, you may not use the Images in ways or contexts that might reasonably be construed as pornographic, defamatory, libellous or otherwise unlawful; Specifically, you may not use images depicting any model in any unduly controversial or unflattering context, unless accompanied with a statement indicating that the person is a model and the images are being used for illustrative purposes only., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Cultura RM

Djeca trebaju vašu punu prisutnost

Posljedice se javljaju i u odnosima između roditelja i djece. Djeca se najviše vole družiti s roditeljima. Ali ne bilo kako. Ona žele da su im roditelji posvećeni i zainteresirani za njihove aktivnosti. Kada mobitel stalno zvoni, to baš i nije moguće. Prema prvom istraživanju, čak 100 obitelji dnevno doživi barem tri ometanja telefonom za vrijeme igre, objeda ili razgovora s djecom, 24% to doživi dva puta dnevno, a 17% barem jednom dnevno. To možda ne djeluje zabrinjavajuće, ali ako se to svakodnevno ponavlja, s vremenom će imati negativne posljedice na dječje ponašanje i odnose u obitelji.

Naime, da bi djeca dobila pažnju, ona kreću u primjenu metoda za koje su se uvjerili da djeluju - problematično ponašanje. Upravo je navedeno istraživanje to i potvrdilo. Djeca cendraju, dure se, postaju uvredljiva, hiperaktivna, imaju ispade bijesa i lako postanu frustrirana. A razlog je jednostavan. Takvo ponašanje uvijek rezultira potpunom pažnjom roditelja. A djeci kojoj nedostaje pažnje nije važno uvijek kakva je, glavno da je ima, pa makar to bilo vikanje i ljutnja.

Sve se to da spriječiti i riješiti. Kada ste kod kuće, osigurajte si posebno vrijeme s djecom. Ono može trajati koliko želite, ali neka bude redovito i što je češće moguće. Neka to bude zajednička igra, valjanje po krevetu, čitanje priča, crtanje i slično, pri čemu nema korištenja ikakvih uređaja. Nađite aktivnosti za koje imate snage, jer nismo uvijek jednako raspoloženi za sve. Uživajte s djecom u zajedničkim aktivnostima, družite se uživajući u tom vremenu, jer tako će brzo odrasti i sve će im manje nedostajati vaše pažnje.

kad-roditelji-prolupaju
Happy family together in the nature, Image: 198882005, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Imageproduction

Povećajte kvalitetu svog života

A ako ste među onim roditeljima koji imaju stalnu potrebu provjeravati aktivnosti na mobitelu, bez obzira na to o koliko nevažnim stvarima se radilo, razmislite kako to utječe na vas, koliko vam oduzima dragocjenog vremena i što time zapravo pokušavate kompenzirati. Ako ste hrabri, instalirajte si aplikaciju koja mjeri koliko vremena provodite na mobitelu i pomaže da ga ograničite. Odgovorno trošite svoje životno vrijeme, ne možete znati koliko ga je točno preostalo, zar ne? Time ćete i djeci dati primjer da i ono cijeni različite kreativne aktivnosti, boravak u prirodi, razgovore i druženje uživo, sportske aktivnosti, ali i vrijeme koje provode na miru bez da ih itko ometa. Mogli biste se iznenaditi porastom kvalitete života. Napravite male izazove u svom životu i ponekad zaboravite mobitel kod kuće, čisto da provjerite hoće li se planet zbog toga prestati okretati :)

Tekst: Iva Brčić, Udruga Najsretnija beba Hrvatska i Ivančica Tarade, urednica portala

Foto: Profimedia