Cyberbullying je oblik nasilja koji se događa na internetu ili putem mobitela s ciljem uznemiravanja i uzrokovanja neugode. To je oblik nasilja kojem je dijete izloženo na internetu, od strane svojih vršnjaka - pojedinca ili grupe. Nasilje se može događati na računalu, mobitelu i to putem poruka, fotografija i videa koje dijete dobiva od njemu poznate ili nepoznate osobe. Različiti oblici cyberbullyinga događaju se na društvenim mrežama, ali i prilikom igranja online igara ili razgovora s osobama putem chata. Sexting također može dovesti do cyberbullyinga. Općenito, kod njega je specifično to što često ne znamo tko je s druge strane ekrana pa napadač ima veću anonimnost. Također, broj ljudi koji je uključen u nasilje i koji je vidio prijeteći sadržaj je nepoznat i najčešće velik, a sadržaj je stalno dostupan na internetu. Zbog svega toga, ako dijete doživljava cyberbullying, često može misliti da iz situacije nema izlaza.

Što učiniti ako vaše dijete doživljava cyberbullying?

Ako primijetite da je Vaše dijete žrtva cyberbullyinga, za početak je najvažnije da budete tu za dijete i da pružite roditeljsku podršku i sigurnost. Razgovarajte s djetetom o njegovim osjećajima i potaknite ga da Vam ispriča sve što se događa kako biste imali jasniju sliku situacije. Jasno dajte do znanja djetetu da ono nije krivo za nasilje i da zbog toga neće biti kažnjeno! Dalje, važno je da pokušate otkriti identitet nasilnika kako bi se poduzele mjere za sprječavanje nasilje. Djeca najčešće znaju tko je stavio sadržaj na internetu. Za to je važna suradnja sa školom i/ili policijom. Možete kontaktirati i administratora stranice za uklanjanje neprikladnog sadržaja. U slučaju kada se obavještava policija, prije uklanjanja sadržaja važno je sačuvati sve poruke/slike/videozapise jer je nasilje u virtualnom svijetu teško dokazati. Također, nasilje možete prijaviti i na web stranici redbutton.mup.hr.

Kako se osjeća dijete koje doživljava cyberbullying?

Jedna od najčešćih i najsnažnijih posljedica vršnjačkog nasilja pa tako i cyberbullyinga je gubitak samopoštovanja, odnosno osjećaj manje vrijednosti. Gubitak vjere u sebe može dovesti do povlačenja od društva. Stoga djeca žrtve cyberbullyinga mogu izbjegavati školu, ali i općenito druženje s vršnjacima, kao i smanjeno koristiti mobitel i računalo budući da se tamo stalno nalazi nasilni sadržaj. Uz sve to, djeca se mogu osjećati uplašeno, tužno, usamljeno, zabrinuto, posramljeno. Odraslima ponekad može biti teško shvatiti kako je to biti u koži djeteta, osobito djeteta koje doživljava nasilje na internetu od svojih vršnjaka. Kako bi vam približili s čime se djeca mogu nositi, možete pročitati priču jedne djevojke koja je doživjela cyberbullying preko javnog računa Hrabrog telefona na Viberu.

Naljepnice i informacije o javnom računu potražite preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri

Dragi roditelji, ako Vam je potrebna dodatna podrška i savjet kako biste mogli pomoći djetetu žrtvi vršnjačkog nasilja, nazovite liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broj 0800 0800 ili se javite putem maila savjet@hrabritelefon.hr.

Tekst: Ana Orlić, magistra psihologije, asistentica koordinatorice Dječje kuće Borovje Foto: Profimedia