Pametno upravljanje novcem svakodnevni je izazov, no u neizvjesnoj gospodarskoj situaciji koja je mnogima uzdrmala sigurnost radnog mjesta savjeti mogu biti dragocjeni. Prenosimo dio savjeta iz lipanjskog broja časopisa Geo. Ostatak potražite na kioscima!

Bankari savjetuju kako raspolagati novcem

Prije svega, napravite mjesečni i godišnji plan svih investicija, neovisno hoće li biti male ili velike. Nije naodmet izraditi tablicu s potrebama i troškovima na koje unaprijed računate. Ako kupujete nešto vrijednije, obiđite trgovine i pronađite najbolju cijenu i prije kupnje se raspitajte o načinu plaćanja. U slučaju da vrijednost investicije prelazi vaše finacijske mogućnosti u jednom mjesecu, platite obročno, ali u tablici zabilježite troškove jer kupnja na rate podrazumijeva da ćete idućih mjeseci koliko traje otplata s toliko primanja manje raspolagati.

Koristite beskamatna plaćanja

Za veće investicije, ako je moguće, koristite mogućnost beskamatnih plaćanja na rate koje banke imaju ugovorene s prodajnim mjestima. Upravo jer su dobro planirane, u financiranju tih investicija može se koristiti više kartica. Preporuka je ipak za revolving kredit koristiti samo jednu.
Dozvoljeno prekoračenje po tekućem računu koristite samo iznimno, za premošćivanje potreba na kratki rok. To znači da za veću potrošnju koristite ‘minus’ samo ako ga možete vratiti kroz jedan ili dva mjeseca. Minus je kredit s gotovo najvišom kamatom koja dostiže do 14 posto. U slučaju da ste često u minusu, provjerite nudi li vaša banka niže kamate ako koristite dodatne usluge.

Svakodnevno si dajte truda i provjerite stanje tekućeg računa, sve priljeve i isplate, kao i potrošnju putem debitnih i kreditnih kartica internetskim ili mobilnim bankarstvom. Na taj način izvrsno se možete disciplinirati i izbjeći pretjeranu i nekontroliranu potrošnju.

Čim na račun pristigne priljev, platite nužne obaveze kao što su režije i stambeni kredit. Tek potom možete planirati ostale troškove i izdatke. Nikako nemojte ići obrnutim redoslijedom; moglo bi se dogoditi da na računu ne ostane dovoljno za plaćanje kredita za stan.

Izbjegavajte čekove

Umjesto ispisivanja čekova preferirajte plaćanje debitnom ili kreditnom karticom. Na taj način ćete unaprijed znati kada će transakcija doći na naplatu na tekući ili kreditni račun kartice. Naime, vrlo se često dogodi da trgovci zaborave poslati ček na naplatu na dogovoreni dan (ponekad i mjesec) pa trošak sjedne na naplatu onda kada ga niste planirali.

Unaprijed izračunajte koliko najviše možete potrošiti na kartice s odgodom plaćanja. To je važno jer će vam taj iznos nakon trideset dana automatski teretiti tekući račun. Sve što ne možete podmiriti u sljedećem mjesecu radije kupite revolving karticom zbog fleksibilne otplate.
S posebnom pažnjom pratite što se događa s dopuštenim prekoračenjem i na temelju toga donosite odluke o tome koliko i kada trošiti. Ne zaboravite voditi računa o datumu isteka trenutne visine minusa jer se može dogoditi da banka smanji maksimalni iznos prekoračenja, a tada ćete se iznenada naći u nedozvoljenom minusu. Osim što je još skuplji od redovnog, nedozvoljeni minus je prvi korak da banka ocijeni kako ste neuredan klijent i u potpunosti ukine minus. Također, držite se podalje od granice 'čepa minusa' jer je kraj mjeseca obično vrijeme obračuna naknada za vođenje računa i kamata za prekoračenje što bi vas iznenada također moglo otjerati u nedozvoljenu zonu.

Putem internetskog bankarstva ili izvadaka pratite visinu novog dopuštenog prekoračenja o kojoj vas banka uvijek obavještava unaprijed. U poslovnici se (ili internetom) možete raspitati koliko iznose ukupni troškovi dosadašnjeg prekoračenja i kada je rok za njihovo podmirenje. Na taj način troškovi vas neće iznenaditi i dovesti do nedozvoljenog minusa.

Što ako se nađete u "crvenom"

Ukoliko se unatoč svim naporima ipak nađete u ‘crvenom’, ne oklijevajte posjetiti osobnog bankara. U takvoj situaciji nedozvoljeno prekoračenje bitno je podmiriti što prije. Zbog duljeg boravka u nedozvoljenom minusu banka će vas označiti kao lošeg platišu i staviti na crnu listu vidljivu svim bankama.

Osobnog bankara posjetite nalazite li se u dozvoljenom prekoračenju, ali i ako zbog gubitka posla, manje plaće i sličnih financijskih nevolja osobno procijenite da nećete biti u mogućnosti otplatiti svoje dugove. Posao osobnog bankara i jest da prema primanjima i zaduženjima pokuša naći način kako dug riješiti obročnom otplatom.

10 koraka planiranja financija

  1. PLANIRAJTE INVESTICIJE
  2. KUPUJTE BESKAMATNO
  3. ‘MINUS’ SAMO IZNIMNO
  4. PRATITE STANJE RAČUNA I POTROŠNJU
  5. PRVO PLATITE REŽIJE I KREDITE
  6. PLAĆAJTE KARTICAMA, NE ČEKOVIMA
  7. OGRANIČITE POTROŠNJU NA KARTICE S ODGODOM
  8. PRATITE ‘MINUS’
  9. PAZITE NA NOVU VISINU MINUSA
  10. SAVJETUJTE SE S BANKAROM