Štedljivosti i pametnom raspolaganju novcem djecu treba učiti od samoga početka. Znaju to i banke koje dječjoj štednji pristupaju iznimno ozbiljno i u svojoj ponudi imaju štednju prilagođenu djeci. Časopis Geo u svojem Financijskom vodiču koji možete dobiti besplatno uz lipanjski broj donosi širok pregled ponuda dječje štednje po bankama, a ovdje pročitajte kratak sažetak.

Iako je novac 'ozbiljna stvar', a raspolaganje njime namijenjeno odraslima koji zarađuju, većina banaka u svojoj ponudi ima dječju štednju. Bez obzira na razigrane boje, logotipe i simpatična imena kao iz crtanih filmova, tu štednju u bankama shvaćaju vrlo ozbiljno. Zamišljena na zabavan način, dječja je štednja edukativnog karaktera jer djecu od malih nogu kroz igru odgaja i uči da je važno štedjeti. Usadi li im se navika štednje od malih nogu, djeca odrastaju u odgovorne klijente banke od kojih će dio cijeli život ostati vezan za banku iz djetinjstva. Osim osiguranja, dječja štednja može značiti lakši teret školovanja ili dobar vjetar u leđa na početku samostalnog života i rješavanja stambenog pitanja.

Račun Pčelica

U Zagrebačkoj banci najmlađim klijentima na raspolaganju je dječji štedni račun Pčelica koji otvaraju roditelji ili skrbnici djeteta, a namijenjen je djeci do 16 godina. Riječ je o kunskom računu po viđenju, što znači da se sredstvima može raspolagati u bilo kojem trenutku, a promjenjiva kamatna stopa iznosi 4,5 posto.

Privredna banka Zagreb ima dječju štednju PBZ Sparki, sa zaštitnim likom crtanog zmaja. Nakon minimalne uplate od 200 kuna, sredstva se uplaćuju u iznosima i periodičnosti koji najviše odgovaraju roditelju (ili uplatitelju). Za razliku od Pčelice, Sparki je oročena štednja i ovisno o duljini oročenja, promjenjiva kamatna stopa iznosi od 4,2 posto za iznose od 3999 kuna pa do 5,2 posto za one veće od 200.000 kuna. Štednja glasi na dijete, a ugovor potpisuje roditelj (ili skrbnik).

Medo štedo, kako se zove dječja štednja na ime djeteta u Erste & Steiermärkische banci, nudi kamatnu stopu do 4 posto uz obračun premije na kamate do najviše 60 posto. Minimalno se može oročiti 200 kuna na 12 mjeseci i jedan dan, a može se štedjeti u kunama, eurima ili dolarima. Kao i u većini drugih banaka, i u Erste banci naknadne uplate i njihova dinamika ovise o mogućnostima uplatitelja.

Oročena dječja štednja PLUS

I Raiffeisen banka roditeljima koji žele štedjeti za svoje potomstvo nudi premijsku oročenu dječju štednju PLUS čija kamatna stopa, ovisno o roku i iznosu sredstava, može dosegnuti do 6,64 posto. Tako visoke kamate mogu se ostvariti jer se, osim kamata, ostvaruje i premija do 20 posto. Drugim riječima, nakon što istekne ugovoreno vrijeme na koje je novac posuđen, banka obračunava kamate i uvećava ih za premiju između 10 i 20 posto. Najkraće vrijeme na koje se može ugovoriti štednja jest dvije godine, a banka prihvaća depozite u kunama (s valutnom klauzulom ili bez nje) te stranu valutu. Najniži mjesečni iznos uplate jest 100 kuna ili 15 eura (dolara), odnosno 300 kuna za tromjesečne ili 600 kuna za polugodišnje uplate.

Ni peta po veličini, Hypo Alpe-Adria banka nije zaboravila na najmlađe štediše do 14 godina; njima je namijenjena Hypo Limač štednja. Ušteđevina se može polagati u kunama ili eurima, i to najmanje 30 kuna ili 4 eura, a kamatne stope su 4,5 posto za kune, odnosno 3 posto za eure. Za razliku od drugih banaka, Hypo Limač ima ograničenje najvećeg dopuštenog iznosa na dječjem računu pa on ne može prijeći 100.000 kuna ili 14.000 eura.

Štednja uči odgovornosti

Odlukom da otvore dječju štednju i svoje dijete aktivno potaknu da stavlja novac na stranu kroz igru, roditelji dijete na posredan način uče da bude odgovorno i racionalno. Psiholozi ističu da će dijete kroz štednju naučiti ostvariti želje, primjerice, kako doći do nove igračke. Na taj način lakše će naučiti pravila svijeta odraslih; ponajprije da se želje ne ostvaruju preko noći, već da u sve treba uložiti truda i odricati se. Od presudne je zato važnosti naučiti upravljati novcem. Kako naši stari kažu: „Gladnom nećeš pomoći ako ga jednom nahraniš ribom, već ako ga naučiš ribariti.“ Isto vrijedi i za tu štednju, djetetu ćete napraviti veću uslugu ako ga naučite štedjeti, a ne tako da mu darujete novac.

Financijski vodič objavljen je u lipanjskom broju časopisa Geo.